Piękno...

Miejsce na refleksje, rozmyślenia i rozważania natury filozoficznej.

Moderatorzy: Alganothorn, Avathar

Piękno...

Postautor: Marycha » ndz 29.06.2008 11:14

Czym wg Was jest piękno? To wartości duchowe, czy raczej uroda zewnętrzna?
Marycha
Najemnik
Najemnik
 
Posty: 65
Rejestracja: pt 20.06.2008 20:39
Lokalizacja: Gniezno

Postautor: Alganothorn » pn 30.06.2008 9:00

Czy konieczne jest tu rozróżnienie?
Piękno na ogół oznacza zgodność z pewnym kanonem, któremu hołdujemy, a jego kształt zależy od uwarunkowań kulturowych...
co za tym idzie, zgodność owa może spokojnie dotyczyć kwestii dowolnych, w tym wartosci duchowych i urody zewnętrznej; tym, co na ogół ludzi zastanawia, to ewentualny prymat jednych nad drugimi
;-)
o ile więc przyjmiemy, że piekno jest owa zgodnością, a żadna z opcji nie ma ptymatu nad innymi, pozostaje kwestia zdefiniowania owego kanopnu, punktu odniesienia itu mamy kanał, bo ilu ludzi, tyle kanonów
:D
i dobrze, najnudniej jest, kiedy wszyscy lubią to samo

pozdrawiam
We've all been raised on television to believe that one day we'd all be millionaires, and movie gods, and rock stars. But we won't. And we're slowly learning that fact. And we're very, very pissed off.
Awatar użytkownika
Alganothorn
Monarcha
Monarcha
 
Posty: 5085
Rejestracja: pn 06.01.2003 23:02
Lokalizacja: point of no return

Postautor: Marycha » pn 30.06.2008 9:27

Bardzo interesujące spojrzenie na ten temat.
Ale czy jeśli spotykasz jakąś osobę (powiedzmy, niezbyt urokliwą), uważasz, że nie jest godna uwagi? Czy możesz to stwierdzić po bliższym zapoznaniu?
Dziwią mnie ludzie, którzy bazują tylko na pierwszym wrażeniu :(.
Marycha
Najemnik
Najemnik
 
Posty: 65
Rejestracja: pt 20.06.2008 20:39
Lokalizacja: Gniezno

Re: Piękno...

Postautor: nosiwoda » pn 30.06.2008 12:11

Marycha pisze:Czym wg Was jest piękno?

Alessandra Ambrosio
This space-time continuum is ruled by Pa Gorg, Ma Gorg and Junior Gorg.
Awatar użytkownika
nosiwoda
Wielki Książę
Wielki Książę
 
Posty: 4975
Rejestracja: śr 18.10.2006 12:57
Lokalizacja: zewsząd

Postautor: Alganothorn » pn 30.06.2008 13:12

Marycha pisze:Bardzo interesujące spojrzenie na ten temat.
Ale czy jeśli spotykasz jakąś osobę (powiedzmy, niezbyt urokliwą), uważasz, że nie jest godna uwagi? Czy możesz to stwierdzić po bliższym zapoznaniu?
Dziwią mnie ludzie, którzy bazują tylko na pierwszym wrażeniu :(.

piękno i bycie godnym uwagi to zupełnie odmienne kwestie;
one spotykają się gdzieś w okolicach światopoglądu...
;-)
a bardziej serio: to, czy interesują Cię tylko ludzie o pięknej powierzchowności, czy nie ma ona znaczenia, zależy od systemu wartości, który wyznajesz, przede wszystkim kwestii określenia, jaki rodzaj 'piękna' stawiasz na jakim miejscu; osoby ceniące urodę preferują towarzystwo ludzi pięknych 'na zewnątrz', ci ceniący wnętrze - zwrócą uwagę piękno 'wewnętrzne';
rzecz jasna do stereotypy, ale generalnie przecież między takimi opcjami sie poruszamy;
wracając do pytania i jego kwestii bardzo personalnej, czyli mojej postawy: nie oceniam ludzi po pierwszym, drugim, czy trzecim wrażeniu; krytyczny jestem w kategoriach higieny i tych elementów, na które człowiek ma wpływ, a nie na te, na które owego wpływu nie ma (pomijam chirurgie plastyczną); czy uznam, że nie jest godna uwagi? uznam, że jest; byłoby skrajnym zakłamaniem zwracanie uwagi na ludzi urokliwych, kiedy samemu ocenia sie własna osobę inaczej
;-)
a znów będąc kapke bardziej serio: 'pierwsze wrażenia' są zawsze, pytanie, jak dużą wagę do nich przykładasz (piszę 'wrażenia', a nie 'wrażenie', bo różne teorie w temacie ma psychologia, a ja sam widzę, że wrażeń pierwszych jest kilka w różnym horyzoncie krótkiego czasu); w kategoriach introwertyzm/ekstrawertyzm jestem chyba bliższy tej pierwszej opcji, toteż moje poglądy mają pewne uwarunkowania osobnicze
;-)
pozdrawiam
We've all been raised on television to believe that one day we'd all be millionaires, and movie gods, and rock stars. But we won't. And we're slowly learning that fact. And we're very, very pissed off.
Awatar użytkownika
Alganothorn
Monarcha
Monarcha
 
Posty: 5085
Rejestracja: pn 06.01.2003 23:02
Lokalizacja: point of no return

Postautor: Marycha » pn 30.06.2008 13:36

O tak, higiena też bardzo ważny punkt. Wiadomo, na urodę wpływu nie mamy (no, chyba że te operacje plastyczne...). Ale powinniśmy dbać o to, co można.
Tak samo z charakterem - kształtować jak najwięcej cech pozytywnych.
Marycha
Najemnik
Najemnik
 
Posty: 65
Rejestracja: pt 20.06.2008 20:39
Lokalizacja: Gniezno

Re: Piękno...

Postautor: MAG » wt 22.07.2008 18:31

Marycha pisze:Czym wg Was jest piękno? To wartości duchowe, czy raczej uroda zewnętrzna?


Chyba jedno i drugie. Zdarzalo mis sie poznac ladne dziewczyny, ale gdy je lepiej poznalem i przekonalem sie, ze praktycznie nie mamy wspolnych zainteresowan, to dosc szybko przestawaly mnie interesowac.A bywalo i tak, ze dziewczeta na pierwszy rzut oka "nie w moim typie" po blizszym zaznajomieniu sie wzbudzaly moje zainteresowanie, bo mialy "wartosci
duchowe."
MAG
MAG
Pustelnik
Pustelnik
 
Posty: 2
Rejestracja: pt 18.01.2008 19:30
Lokalizacja: Toronto

Re: Piękno...

Postautor: Avathar » ndz 16.11.2008 22:47

Marycha pisze:Czym wg Was jest piękno? To wartości duchowe, czy raczej uroda zewnętrzna?


Temat dość... ciężki? Pomijając fakt, że ludzie różnią się już choćby na poziomie gustu, to również pojawia się 'problem' pojęcia piękna (chociaż WikiPedia z tym problemu nie ma :P). Sprawie komplikują też turpiści - i nie mówię tutaj o autorach, którzy brzydotą chcą zaszokować - ci, którzy naprawdę 'brzydotę' z tzw. standardowego punktu widzenia postrzegają jako piękno.

Odnośnie drugiego pytania - co kto lubi.
Osobiście nie będę ukrywał, iż mam bzika na punkcie formy - jednakże forma bez treści jest - jak to się teraz mawia - smutna. Faktem jest też, iż ubytki w jednym można nadrobić w drugim.

A teraz z serii Avi-yeah-yeah - mówiąc szczerze sposób w jaki sformułowane zostało pytanie, sprawiło, iż mam wrażenie, że temat został założony przez osobę, która (być może) została przez kogoś innego odrzucona i czuje, że jest to wina jej prezencji. Dlatego trudno było napisać mi coś naprawdę konkretnego na ten temat, gdyż (moim zdaniem) piękno w zakresie sztuki to zupełnie co innego niż piękno 'żywej', ludzkiej formie.

Pozdrawiam,
Obrazek
Avathar
Lord
Lord
 
Posty: 1245
Rejestracja: sob 02.11.2002 0:18
Lokalizacja: Gdynia / Poznań


Wróć do Philosophia

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 12 gości