Pieniądz. OTP

Miejsce na refleksje, rozmyślenia i rozważania natury filozoficznej.

Moderatorzy: Alganothorn, Avathar

Pieniądz. OTP

Postautor: Hifidelic » pn 29.12.2003 15:28

Proszę Was o wrzucenie tutaj wszystkich myśli, które kojarzą Wam się z tym słowem.
Mi utkwił w głowie fragment "Ojca chrzestnego" Puzo (cytat z pamięci):
Na miejsce rokowań wybrał salę konferencyjną w banku, ponieważ nic nie działa tak uspokajająco jak siła pieniądza.
Obrazek
Debian Sid i jest git!
Awatar użytkownika
Hifidelic
Spammer!!!
Spammer!!!
 
Posty: 1137
Rejestracja: ndz 13.07.2003 18:27
Lokalizacja: Uroczysko

Re: Pieniądz. OTP

Postautor: Hekate » śr 31.12.2003 12:51

Jak to mówiła moja nauczycielka polskiego z podstawówki "pieniądze szczęścia nie dają ale spróbój bez nich żyć" i to jest moim zdaniem podejście do pieniędza nie-materialisty. Z czym oczywiście nikt zgodzić się nie musi.

Pozdrawiam, ja.
Hekate
Lady
Lady
 
Posty: 208
Rejestracja: czw 06.11.2003 7:45

Postautor: Jakub Cieślak » śr 31.12.2003 13:33

My z pieniądzem za sobą nie przepadamy. Dogadać się nie umiemy, rzadko i na krótko się widujemy. Nigdy nie miałem tendencji i zdolności do oszczędzania. Tak długo jak świat będzie wymieniał się pomiędzy sobą swoją wiedzą i dobrami z pomocą tego sztucznego wynalazku nie daję wiary, że do czegoś sensownego dojdziemy. Mam nadzieję, że jakieś pokolenie wreszcie porzuci to szaleństwo.
To są moje słowa, nie będę posiłkował się czyimiś w tym temacie. Nie miejcie mi tego za złe.
Obrazek
Mistrz Gimli powiada:
Cisza nie leży w naturze krasnoludów. Jednakże w lochach pełnych orków jest ona jak najbardziej wskazana.
Awatar użytkownika
Jakub Cieślak
Prefekt
Prefekt
 
Posty: 4010
Rejestracja: czw 12.12.2002 22:24
Lokalizacja: JózefOFF k. Otwocka

Postautor: Avathar » śr 31.12.2003 16:02

Dla mnie pieniądz jest diabłem. I to ten diabeł rządzi światem ! On potrafi mi szybko uciec a zdobyc go to ciężko :/ bo zło jest naszą walutą.

Pozdrawiam
Obrazek
Avathar
Lord
Lord
 
Posty: 1245
Rejestracja: sob 02.11.2002 0:18
Lokalizacja: Gdynia / Poznań

Postautor: Alganothorn » pt 02.01.2004 9:17

pieniądz jest jeszcze jednym elementem cywilizacji: to narzędzie, przedmiot, który dla niektórych staje sie podmiotem...
przedmioty nie są ani dobre, ani złe - o tym decyduje li tylko ich wykorzystanie...
ot i tyle
pozdrawiam
We've all been raised on television to believe that one day we'd all be millionaires, and movie gods, and rock stars. But we won't. And we're slowly learning that fact. And we're very, very pissed off.
Awatar użytkownika
Alganothorn
Monarcha
Monarcha
 
Posty: 5085
Rejestracja: pn 06.01.2003 23:02
Lokalizacja: point of no return

Postautor: Wotan » pt 02.01.2004 12:26

Avi moim zdaniem to raczej zło tkwi w ludziach, a nie w samym pieniądzu. Ci dla których pieniądz się liczy bardziej niż człowiek są właśnie skutkiem ubocznym tego wynalazku. Ale powtórzę - to nie wina samego pieniądza tylko ludzkiego serca, które jest często wiecznie głodne władzy.
http://www.allsecrets.co.uk
moj film...
http://www.well-known-artist.com
Moja nowa odkurzona www, zapraszam!
http://www.vimeo.com/1271372 - moj showreel
Wotan
Pretorianin
Pretorianin
 
Posty: 1160
Rejestracja: pt 04.10.2002 23:52
Lokalizacja: Varsovia

Postautor: Sorden » pt 02.01.2004 12:52

Jakub Cieślak pisze: Tak długo jak świat będzie wymieniał się pomiędzy sobą swoją wiedzą i dobrami z pomocą tego sztucznego wynalazku nie daję wiary, że do czegoś sensownego dojdziemy. Mam nadzieję, że jakieś pokolenie wreszcie porzuci to szaleństwo.
To są moje słowa, nie będę posiłkował się czyimiś w tym temacie. Nie miejcie mi tego za złe.


Pieniadz jest towarem ktory ulatwia nam nabycie innego towaru ! Gdyby nie pieniadz, to musialbys chodowac swinie, wymienic je na kapuste, potem jeszcze na cos innego, tylko po to aby kupic chleb !
Pieniadz istnieje odkad zrobil sie podzial spoleczny... I dopuki na swiecie bedzie podzial spoleczenstwa (nie da sie zrobic tak aby nie bylo tego podzialu), zawsze bedzie pieniadz !

To o czym ty piszesz to utopia !
Probowali tego w komunizmie i wiesz jakie sa skutki :) Mielismy kartki na jedzenie (ktore tez w pewnym sensie stawaly sie pieniadzem) :D Kazdy mial swoj przydzial ! TEGO CHCESZ JAKUBIE ?
Pomysl jest dobry, ale gorzej z realizacja !
Love, Trance & Psychedelic !
Awatar użytkownika
Sorden
Pretorianin
Pretorianin
 
Posty: 1238
Rejestracja: wt 05.11.2002 23:34
Lokalizacja: Gliwice

Postautor: Jakub Cieślak » pt 02.01.2004 13:15

Nie podaję sposobu rozwiązania problemu, ponieważ (jak sam słusznie zauważyłeś) pomysł ten póki co jest utopią. Mam nadzieję, że jednak kiedyś będziemy mieli szansę się uwolnić od tego.
Obrazek
Mistrz Gimli powiada:
Cisza nie leży w naturze krasnoludów. Jednakże w lochach pełnych orków jest ona jak najbardziej wskazana.
Awatar użytkownika
Jakub Cieślak
Prefekt
Prefekt
 
Posty: 4010
Rejestracja: czw 12.12.2002 22:24
Lokalizacja: JózefOFF k. Otwocka

Postautor: RaF » pt 02.01.2004 20:56

Nie będziemy mieli szansy. Problem tkwi nie tyle w pieniądzu, co w człowieku, jak słusznie zauważyli Algi i Wotan. To człowiek dąży do posiadania jak największych ilości dóbr, a pieniądz dobrem sam w sobie zaś nie jest - stanowi jedynie środek, który na dobra można wymienić. Jak by pieniądza nie było, człowiek zacząłby kolekcjonować drogocenne kruszce (i tak to robi), bele płótna, kozy, świnie, owce, areały ziemskie, nieruchomości, ble ble ble - i tak wyszłoby na to samo. Pieniądz daje przynajmniej tyle, że jest wygodny. Jedyne, co się z nim w przyszłości stanie, to IMHO jedynie to, że stanie się wirtualny (to tak, jak niegdyś pieniądz był warty tyle, co kruszec, z którego był zrobiony; później, kiedy weszły "pieniądze umowne", czyli banknoty etc., warty był on tyle, na ile złota można było go wymienić; w końcu zrezygnowano i z tego). Tak jak w tej chwili wirtualne są np. akcje (można co najwyżej dostać zaświadczenie, że jest się właścicielem jakiejś ich ilości; dawne karty z fikuśnymi nadrukami odeszły już w zapomnienie).
"Diese nadmierne sformalizowanie starożytnego prawa zeigt Jurisprudenz jako rzecz tego samego rodzaju, als d. religiösen Formalitäten z B. Auguris etc. od. d. Hokus Pokus des znachorów der savages" -- Karol Marks
Awatar użytkownika
RaF
Katedralny Malkontent
 
Posty: 3498
Rejestracja: pt 04.10.2002 22:24
Lokalizacja: Warszawa

Postautor: Avathar » pt 02.01.2004 23:51

Heh ... pieniądz jest kolejnym dowodem na lenistwo i skąpstwo ludzi. Oczywiście są wyjątki ale są one niewielkie...
Z tego co widze to wiele osób z roczników od 90 do 70 ma bardzo hmm .. rozsądne poglądy w tej sprawie. I ogólnie w sprawach życia...

Pozdrawiam.
Obrazek
Avathar
Lord
Lord
 
Posty: 1245
Rejestracja: sob 02.11.2002 0:18
Lokalizacja: Gdynia / Poznań

Postautor: RaF » sob 03.01.2004 0:39

Chyba czegoś nie załapałem... Dlaczego na lenistwo?
"Diese nadmierne sformalizowanie starożytnego prawa zeigt Jurisprudenz jako rzecz tego samego rodzaju, als d. religiösen Formalitäten z B. Auguris etc. od. d. Hokus Pokus des znachorów der savages" -- Karol Marks
Awatar użytkownika
RaF
Katedralny Malkontent
 
Posty: 3498
Rejestracja: pt 04.10.2002 22:24
Lokalizacja: Warszawa

Lenistwo?

Postautor: Hekate » sob 03.01.2004 9:11

Popieram... Dlaczego pieniądz jest dowodem na lenistwo ludzkie? Bo o ile z tym skąpstwem mogę się zgodzić to owego lenistwa po prostu nie rozumiem.
Totalnie niepoprawne gramatycznie, ale chyba zrozumiesz...

Pozdrawiam, ja.
Hekate
Lady
Lady
 
Posty: 208
Rejestracja: czw 06.11.2003 7:45

Postautor: Jakub Cieślak » sob 03.01.2004 9:21

Pieniądz wyraża naturalną tendencję człowieka do powiększania swojego stanu posiadania i gromadzenia dóbr osobistych. Tak zwany "wygodny" środek płatniczy jest w gruncie rzeczy potworem, który wykorzystuje ogromny potencjał ludzkich zasobów, który mógłby zostać poświęcony bardziej zaszczytnym celom niż pracy w bankach, na giełdach, w mennicach, czy zdobywaniu i pomnażaniu stanu posiadania pieniędzy. Właściwie więc moje utopijne marzenie o zniesieniu wszystkich walut dotyczy po prostu uzmysłowienia ludziom faktu, że są nieco ważniejsze sprawy w życiu niż posiadanie wypchanego portfela.
Obrazek
Mistrz Gimli powiada:
Cisza nie leży w naturze krasnoludów. Jednakże w lochach pełnych orków jest ona jak najbardziej wskazana.
Awatar użytkownika
Jakub Cieślak
Prefekt
Prefekt
 
Posty: 4010
Rejestracja: czw 12.12.2002 22:24
Lokalizacja: JózefOFF k. Otwocka

Postautor: Sorden » sob 03.01.2004 9:50

Avathar pisze:Heh ... pieniądz jest kolejnym dowodem na lenistwo i skąpstwo ludzi. Oczywiście są wyjątki ale są one niewielkie...
Z tego co widze to wiele osób z roczników od 90 do 70 ma bardzo hmm .. rozsądne poglądy w tej sprawie. I ogólnie w sprawach życia...

Pozdrawiam.


Czyli rozumiem, ze wolisz kupic sobie kompa za marchewke ! Ale nie... gdyby nie bylo pieniedzy, nie byloby komputerow !
Nie wiem czy zauwazyliscie, ale to chec posiadania pieniadza w wiekrzosci przypadkow napedza rozwoj cywilizacji...
Jak juz pisalem jest pewien podzial... a mianowicie na branze... dzieki niemu, nie musimy sie znac na produkcji chleba... Kazdy krztalci sie w swojej dziedzinie... produkujemy cos, lub jestesmy czescia produkcji... za te uslugi dostajemy wlasnie pieniadze... Gdyby kazdy produkowal to samo, stalibysmy w miejscu... Gospodarka, przestalaby sie rozwijac ! Mielibysmy mase produktow o marnej jakosci i nikt by nie myslal aby sklecic cos nowego... bo po co...
Tu sie klaniaja prawa ekonomi, ktore sa motorem napedzajacym cywilizacje !
Pzdr!
Love, Trance & Psychedelic !
Awatar użytkownika
Sorden
Pretorianin
Pretorianin
 
Posty: 1238
Rejestracja: wt 05.11.2002 23:34
Lokalizacja: Gliwice

Postautor: Avathar » sob 03.01.2004 13:35

Nie nie nie :P
Lenistwo ... hmm ... miałem przez to na myśli, że jest to kolejne uproszczenie. Chociaż :roll: lepiej miec pieniądz niż 3 folwarki :P Pieniądza nie lubie bo wielkie halo o papierek , albo wyciąg z konta :|
Ja pieniądz uważam za zbędne :P W mojej wizji człowiek powinien być ... dobry i hojny(blech :? moja naiwność)

Pozdrawiam
Obrazek
Avathar
Lord
Lord
 
Posty: 1245
Rejestracja: sob 02.11.2002 0:18
Lokalizacja: Gdynia / Poznań

Postautor: Alganothorn » ndz 04.01.2004 22:57

jak napisałem wcześniej, pieniądz jest przedmiotem bez charakteru dobry - zły;
co więcej, jest pewnego rodzaju uproszczeniem, zunifikowaniem: uproszczeniem wymiany, niezbędnego elementu życia, zunifikowaniem, które doprowadziło do jego, tj. pieniądza, wymienialności...
wygoda goni wygodę...
:-)
patrząc na plusy i minusy pieniądza (wymieniane przez JC - przekierowanie części potencjału z wytwarzania dóbr na administrowanie i obrót pieniądzem) nie można nie dostrzec przewagi zalet;
a jeśli idzie o utopie, to zadziałają, kiedy ludzie będą myśleć i stosować ten sam system wartości - czytaj: nigdy
:-)
pozdrawiam
ps. wiem, że zdań nie zaczyna się od 'a'
:-)
We've all been raised on television to believe that one day we'd all be millionaires, and movie gods, and rock stars. But we won't. And we're slowly learning that fact. And we're very, very pissed off.
Awatar użytkownika
Alganothorn
Monarcha
Monarcha
 
Posty: 5085
Rejestracja: pn 06.01.2003 23:02
Lokalizacja: point of no return


Wróć do Philosophia

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 65 gości