Nowa kategoria topiców - propozycja

Miejsce na refleksje, rozmyślenia i rozważania natury filozoficznej.

Moderatorzy: Alganothorn, Avathar

Nowa kategoria topiców - propozycja

Postautor: Alganothorn » wt 25.11.2003 11:09

witajcie,
postanowisliśmy, Avathar i ja, jako moderatorzy Philosophii stworzyć nową kategorię topiców: topiców OTP;
OTP oznacza 'Off Topic Possible' ;-)
w praktyce oznacza to, że jeśli osoba zamieszczająca dany topic doda w jego nazwie te trzy literki (na końcu nazwy, np. 'Platon a Plotyn, czyli platonizm a neoplatonicy OTP') oznacza to, że godzi się na zmiany głównego wątku na inny pozostający jednak w zgodności z duchem dubforum, czyli Philosophii;
brzmi trudno i niejasno?
verba docent, exempla trahunt...
;-)
biorąc za przykład wspominany topic: dygresja może iść tropem: Platon a Plotyn -> Platon a Arystoteles -> Augustyn a Tomacz z Akwinu -> filozofia średniowieczna...
nie chodzi o legitymizację rozmów wykraczających poza 'umiłowanie wiedzy' (czyli ideę Philosophii), jedynie o umożliwienie ratowania podupadających topiców
:-)
dla jasności: nie dotyczy to już założonych, chodzi o te, które będą zakładane, chodzi o pozostawienie furtki dla zakładających, jeśli zaś ktoś nie będzie sobie życzył odchodzenia od wybranego przez siebie topicu po prostu nie umieści takiego dopisku do jego tytułu;
teraz czekamy na odzew - jeśli macie wątpliwości, uwagi, piszcie tu, na PM'y, gg, jak Wam wygodniej...
pozdrawiamy
We've all been raised on television to believe that one day we'd all be millionaires, and movie gods, and rock stars. But we won't. And we're slowly learning that fact. And we're very, very pissed off.
Awatar użytkownika
Alganothorn
Monarcha
Monarcha
 
Posty: 5085
Rejestracja: pn 06.01.2003 23:02
Lokalizacja: point of no return

Postautor: Sorden » wt 25.11.2003 15:26

Moim zdaniem jest to niepotrzebne !
Pzdr!

JA NIE KRZYCZE :wink:
Ostatnio zmieniony wt 25.11.2003 16:07 przez Sorden, łącznie zmieniany 1 raz
Love, Trance & Psychedelic !
Awatar użytkownika
Sorden
Pretorianin
Pretorianin
 
Posty: 1238
Rejestracja: wt 05.11.2002 23:34
Lokalizacja: Gliwice

Postautor: Alganothorn » wt 25.11.2003 15:51

Nie musisz krzyczeć Sorden
:-)
biorąc pod uwagę, że już jeden topic został zmodyfikowany na umożliwiający dygresje chyba jest jednak to przysatna alternatywa...
czekam na kolejne głosy
pozdrawiam
We've all been raised on television to believe that one day we'd all be millionaires, and movie gods, and rock stars. But we won't. And we're slowly learning that fact. And we're very, very pissed off.
Awatar użytkownika
Alganothorn
Monarcha
Monarcha
 
Posty: 5085
Rejestracja: pn 06.01.2003 23:02
Lokalizacja: point of no return

Postautor: Hifidelic » wt 25.11.2003 16:09

Proponuję dodanie jeszcze jednego znacznika V&BP, co wykłada się Vulgarity and boorishness prohibited. To było by nie tylko potrzebne, ale również - jak pokazuje praktyka niezbędne.
Obrazek
Debian Sid i jest git!
Awatar użytkownika
Hifidelic
Spammer!!!
Spammer!!!
 
Posty: 1137
Rejestracja: ndz 13.07.2003 18:27
Lokalizacja: Uroczysko

Postautor: Alganothorn » wt 25.11.2003 16:32

w takim ujęciu V&BP jest cała Philosophia;
posty łamiące w sposób drastyczny zasady, które zostały na tym subforum przedstawione będą usuwane bądź edytowane;
pozdrawiam
We've all been raised on television to believe that one day we'd all be millionaires, and movie gods, and rock stars. But we won't. And we're slowly learning that fact. And we're very, very pissed off.
Awatar użytkownika
Alganothorn
Monarcha
Monarcha
 
Posty: 5085
Rejestracja: pn 06.01.2003 23:02
Lokalizacja: point of no return

Postautor: Zuhar » wt 25.11.2003 17:03

Sugerowałbym raczej dopisek nie dopuszczający zbaczania z tematu, niż formę dopuszczającą.
Awatar użytkownika
Zuhar
Mechanik Pokładowy
Mechanik Pokładowy
 
Posty: 520
Rejestracja: śr 11.12.2002 14:13
Lokalizacja: Łódź

Postautor: Lechu » wt 25.11.2003 17:06

Hmmm Algi, ja Ci powiem że ty się z motyką na słońce porywasz :P
A to dlatego, że pojęcie offtopiku jest baaardzo względne. I będziesz miał ciężko, żeby zdecydować czy dany post jest na temat, czy jeszcze kwalifikuje się do jak to nazwałeś OTP, czy już wogóle trzeba go usunąć. To śliski grunt :P
Poza tym to kwestia wyboru - czy ktoś woli jeden, ale rozbudowaaaaaaaany topik, czy kilka, ale krótkich i treściwych. Bo jeśli zaczniemy stosować OTP, to ta pierwsza opcja szybko okaże się częsciej stosowana.
Rozumiem oczywiście, że kiedy okaże się że postów offtopikowych jest za dużo w danym topiku, to będziecie upominać, albo w ostateczności tworzyć z tego nowy topik? :mrgreen:

Powiem więc tak - jeśli chcecie się z tym bawić, proszę bardzo, można spróbować, nie mam nic przeciwko. Ale to tylko dodatkowa robota dla was, bracia morderatorzy :twisted:
My new Home:
Heroes Home
Obrazek
Awatar użytkownika
Lechu
Lord
Lord
 
Posty: 1638
Rejestracja: pt 06.12.2002 12:41
Lokalizacja: Guild Wars / Heroes Home

Postautor: Alganothorn » wt 25.11.2003 17:19

Zuhar - posty OT z założenia nie są dozwolone, a raczej: nie wskazane i wszystkie topiki tej zasadzie podlegają;
tutaj chodzi o sytuację odwrotną: zezwolenie przez autora topicu ewentualne zejście z tematu, jeśli się wyczerpie, jeśli będzie zastój itp, itd...
Lechu - OT jest pojęciem względnym, wiem, ale w tym przypadku zezwolone są te, które mieszczą się w formule subforum, czyli umiłowania wiedzy;
co więcej, mamy tu do czynienia z pewnego rodzaju decentralizacją władzy, autor topicu jest osobą najbardziej predystynowaną do zmiany jego głównego wątku (vide hifidelic w pierwszym, historycznym topicu OTP ;-) );
wszystko opiera się na zasadzie wzajemnego zaufania: moderatorzy ufają, że nie będzie totalnego chaosu, użytkownice ufają, że ich posty nie zostaną arbitralnie usunięte
:-)
dyskusja, niezależnie od tego, czy jest już dygresją stającą się głównym wątkiem musi wpisywać się w Philosophię - to właśnie wspominane zaufanie do użytkowników sprawia, że wierzę w to, że nie zrobicie 'o co chodzi ???' z każdego topicu OTP, bo najzwyczajniej w świecie na to nie pozwolę, nawet, jeśli będzie to polegało na kasacji postów - jeśli ktoś uważa, że taka jest idea tego rozwiązania, to najwyraźniej nie zrozumiał naszych intencji...
...ale do wyjaśnienia ich służy ten topic
:-)
czekam na dalsze głosy
pozdrawiam
We've all been raised on television to believe that one day we'd all be millionaires, and movie gods, and rock stars. But we won't. And we're slowly learning that fact. And we're very, very pissed off.
Awatar użytkownika
Alganothorn
Monarcha
Monarcha
 
Posty: 5085
Rejestracja: pn 06.01.2003 23:02
Lokalizacja: point of no return

Postautor: Zuhar » wt 25.11.2003 18:43

Dla mnie ścisłe trzymanie się tematu jest bardzo wąsko zdefiniowane. Wynika z tego, że większość tematów w tym dziale uważam za nie trzymające się ściśle wątku pierwotnego, a przez to należące do nurtu OTP.

Inaczej dla mnie cały dział jest OTP, więc zaznaczanie tego w postach wydaje mi się niecelowe. Stąd propozycja ujęcia odwrotnego - temat jest wyznacznikie na prawach "świętej krowy" i jak w temacie było o różach, to nie o stokrotkach.
Awatar użytkownika
Zuhar
Mechanik Pokładowy
Mechanik Pokładowy
 
Posty: 520
Rejestracja: śr 11.12.2002 14:13
Lokalizacja: Łódź

Postautor: Alganothorn » wt 25.11.2003 18:55

w związku z tym może ktoś by chciał kategorię ITO?
ITO = In Topic Only...
:-)
pytam zupełnie serio
pozdrawiam
ps. Zuhar, to, co do tej pory bywało 'kręceniem się wokół tematu' nigdy zbytnio od niego sie nie oddalało - mi chodzi o stworzenie takiej furtki...
We've all been raised on television to believe that one day we'd all be millionaires, and movie gods, and rock stars. But we won't. And we're slowly learning that fact. And we're very, very pissed off.
Awatar użytkownika
Alganothorn
Monarcha
Monarcha
 
Posty: 5085
Rejestracja: pn 06.01.2003 23:02
Lokalizacja: point of no return

Postautor: Sorden » wt 25.11.2003 20:37

Hmm... jak juz wczesniej mowilem "Jest to niepotrzebne" a terz dodam, ze nawet bedzie wrecz uciazliwe... Niektore tematy maga byc zalazkiem wiekrzej dyskusji na dany lub scisle wiarzacy sie z nim temat...
Jesli zaczniemy ograniczac takie tematy znaczkiem ITO, to bedziemy swiadkami samoczynnej smierci tematu !
Z drugiej strony, przyzwolenie na OTP bezdzie przyzwoleniem na schodzenie z danego tematu i robienie dyskusji podobnych do Offtopicowni...
Jak to lechu powiedzial:
...jeśli chcecie się z tym bawić, proszę bardzo, można spróbować, nie mam nic przeciwko. Ale to tylko dodatkowa robota dla was, bracia morderatorzy

A ja dodam, ze z checia popatrze.
Love, Trance & Psychedelic !
Awatar użytkownika
Sorden
Pretorianin
Pretorianin
 
Posty: 1238
Rejestracja: wt 05.11.2002 23:34
Lokalizacja: Gliwice

Postautor: Alganothorn » wt 25.11.2003 21:14

daje narzędzie, nie narzucam jego użycia; jeśli użytkownicy nie zrozumieją intencji i idei tych rozwiązań, narzędzie się odbierze;
każdy zakładający topic będzie sam decydował o jego kształcie - to jest JEGO topic i to on ma prawo decydować jak go sobie wyobraża i jak wyobraża sobie jego rozwój - chyba wszyscy jesteśmy w stanie uszanować wolę takiej osoby, prawda?
Sorden, napisałem, że nie ma takiej opcji, żeby offtopiki wyszły poza ramy tematyczne Philosophii; kto będzie o tym decydował? Avathar i ja, jako moderatorzy tego subforum...nie będzie samowolki, raczej subtelniejsza odmiana leseferyzmu;
jeśli ktoś będzie chciał dyskusji bez żadnych dygresji będzie musiał się liczyć z ewentualną śmiercią topicu, jak to nieraz obserwujemy na forum;
innymi słowy, powtarzam: daję narzędzie, jeśli się okaże, że jest używane w sposób niewłaściwy, zostanie odebrane, jednak mam nadzieję, że wszyscy będą używać tych określeń i stosować się do nich w sposób odpowiadający intencjom autorów;
może wishful thinking, ale z niego nie wyrosłem jeszcze
:-)
pozdrawiam
We've all been raised on television to believe that one day we'd all be millionaires, and movie gods, and rock stars. But we won't. And we're slowly learning that fact. And we're very, very pissed off.
Awatar użytkownika
Alganothorn
Monarcha
Monarcha
 
Posty: 5085
Rejestracja: pn 06.01.2003 23:02
Lokalizacja: point of no return

Postautor: Sztickin » śr 26.11.2003 8:17

A czemu nie "OT Dozwolone", tylko "OT Possible"?
Sztickin
Rycerz
Rycerz
 
Posty: 482
Rejestracja: pn 14.07.2003 17:10
Lokalizacja: jestem?

Postautor: Hifidelic » śr 26.11.2003 9:50

Wprowadzenie kategorii ITO jest również sensowne - idealne do postów proszących o poradę na określony temat. Nie wiem, czy akurat stworzone do Philosophii, ale sam pomysł mi się podoba.
Pierwszym topikiem, który mi przychodzi do głowy jest topik Grima dotyczący diody na płycie gównej, wręcz stworzony do ITO.
Obrazek
Debian Sid i jest git!
Awatar użytkownika
Hifidelic
Spammer!!!
Spammer!!!
 
Posty: 1137
Rejestracja: ndz 13.07.2003 18:27
Lokalizacja: Uroczysko

Postautor: Alganothorn » śr 26.11.2003 10:16

Sztickin:
nie ma takiej opcji jak OTD z prostego powodu: nie jestem purystą językowym, ale cenię konsekwencję, więc albo OTP albo PTD, czyli
OTP = Off Topic Possible
PTD = Poza Tematem Dozwolone
skoro przyjęło się używać określenia anglojęzycznego offtopic, a nie pozatemat, to i dokończenie skrótu podaję w tym języku konsekwentnie;
to jest jedyny powód...
...no, może marzy mi się, żeby takie oznacenia przyjął cały świat i od razu podaję w języku uniwersalnym
:-)
pozdrawiam
We've all been raised on television to believe that one day we'd all be millionaires, and movie gods, and rock stars. But we won't. And we're slowly learning that fact. And we're very, very pissed off.
Awatar użytkownika
Alganothorn
Monarcha
Monarcha
 
Posty: 5085
Rejestracja: pn 06.01.2003 23:02
Lokalizacja: point of no return

Postautor: bejzkik » śr 26.11.2003 15:14

jestem przeciwny
dygresje były są i będą
to powiedziałbym jest jeden z motorów dyskusji

takie sztuczne porządki tylko szkodzą, zrobi się nerwowo itd

ten klucz który podałeś algi, od platona -> do filozofii średniowiecznej może stanowić przykład naturalnego rozwinięcia
to samo tyczy się innych tematów

już mi tu nie przesadzajcie z nadmiarem restykcji
bejzkik
Lord
Lord
 
Posty: 1581
Rejestracja: sob 10.05.2003 11:27
Lokalizacja: sosnowiec/krakow

Postautor: Alganothorn » śr 26.11.2003 15:57

sorry grim, ale jeśli topic zakłada się o Platonie, to nie po to, żeby rozmawiać o filozofii Średniowiecza, dygresje kończy poziom Arystotelesa, albo nawiązania do pary Tomasz - Augustyn; wszystkie dalej idące dygresje podchodzą pod offtopic...
z kolei ktoś może sobie nie życzyć ŻADNEJ dygresji i jego prawo, żeby o tym poinformował w sposób widoczny;
jeśli ktoś nie ma zamiaru używać tych określeń - jego wola, one są dla tych, którzy chcą podkreślić wyjątkowość potraktowania wątku głównego: jako pretekstu do ogólnej dyskusji, albo jako jedyne słusznego w tym topicu;
to, że dygresję były, są i będą nie zmienia faktu, że są różnie odbierane przez różnych użytkowników: granice dygresji są subiektywne, wolę to ustalić, żeby zakłądający nowy topic mógł się zadeklarować;
pozdrawiam
We've all been raised on television to believe that one day we'd all be millionaires, and movie gods, and rock stars. But we won't. And we're slowly learning that fact. And we're very, very pissed off.
Awatar użytkownika
Alganothorn
Monarcha
Monarcha
 
Posty: 5085
Rejestracja: pn 06.01.2003 23:02
Lokalizacja: point of no return

Postautor: Louen » śr 26.11.2003 17:34

dla mnie pomysł Alganothorna jest ciekawy i na pewno godny przetestowania... skończą się wątpliwości i pretensje, że ktoś wrzucił jakąś dygresje...
wzorem dla mnie są zimą misie...
Awatar użytkownika
Louen
Rycerz
Rycerz
 
Posty: 412
Rejestracja: wt 02.09.2003 9:28
Lokalizacja: Łódź

Postautor: bejzkik » śr 26.11.2003 18:43

rany boskie
naprawde takie straszne rzecz działy się dotąd na tym forum?

no mysle ze grubo przesadzacie, robicie widły z igły itd

poważnie

zastanówcie sie czy to coś da, bo wg mnie nic a tylko przyczyni się do konfiktów

to tyle
moje zdanie zostało wypowiedziane
bejzkik
Lord
Lord
 
Posty: 1581
Rejestracja: sob 10.05.2003 11:27
Lokalizacja: sosnowiec/krakow

Postautor: Alganothorn » śr 26.11.2003 18:54

grim - ja nie nakazuję używania takich oznaczeń, ja daję taką możliwość...
może się okazać, że nikt nie będzie używał (poza hifidelikiem, który już skorzystał z takiego oznaczenia), może się okazać, że każdy (co jest przerysowaniem i wiem, że tak nie będzie)...
realnie patrząc na to uważam, że mniejszość topiców będzie okraszona takimi adnotacjami, jednak jeśli choćby jednej osobie pomoże to sprecyzować oczekiwania względem rozwoju dyskusji, to będę zadowolony;
równocześnie nie sądzę, aby miało to komukolwiek przeszkadzać
pozdrawiam
We've all been raised on television to believe that one day we'd all be millionaires, and movie gods, and rock stars. But we won't. And we're slowly learning that fact. And we're very, very pissed off.
Awatar użytkownika
Alganothorn
Monarcha
Monarcha
 
Posty: 5085
Rejestracja: pn 06.01.2003 23:02
Lokalizacja: point of no return

Postautor: Louen » śr 26.11.2003 18:54

eeeeeeee tam nie ma co panikwać....
nie sprawdzi się to się z tego zrezygnuje...
nie ma co się martwić zawczasu i "robić z igły widły" ;)
wzorem dla mnie są zimą misie...
Awatar użytkownika
Louen
Rycerz
Rycerz
 
Posty: 412
Rejestracja: wt 02.09.2003 9:28
Lokalizacja: Łódź

Postautor: Marc_us » sob 29.11.2003 16:39

Moim zdaniem jest to zbędne. Co najwyżej możnaby wprowadzić te 'ITO' - idealny sposób na oznaczanie topików które mają szybko umrzeć.
Obrazek
Awatar użytkownika
Marc_us
Wojownik
Wojownik
 
Posty: 224
Rejestracja: wt 29.04.2003 16:03
Lokalizacja: Białystok (Ganimedes)

Re: Nowa kategoria topiców - propozycja

Postautor: Hekate » śr 03.12.2003 16:59

I wszyscy wszystko zrozumieli...

Pozdrawiam, ja.
Hekate
Lady
Lady
 
Posty: 208
Rejestracja: czw 06.11.2003 7:45

Postautor: Alganothorn » pn 09.02.2004 11:59

minęło 2 i pół miesiąca od wprowadzenia nowych kategorii topiców;
wydaje mi się, że dały egzamin, a obawy były, na całe szczęście, nieuzasadnione...
dziękuję wszystkim, współużytkownikom tego subforum za udaną współpracę: wasz moderator jest z Was dumny
:-) :-) :-)
wielkie dzięki za to, że to działa - Wasza to zasługa
pozdrawiam
We've all been raised on television to believe that one day we'd all be millionaires, and movie gods, and rock stars. But we won't. And we're slowly learning that fact. And we're very, very pissed off.
Awatar użytkownika
Alganothorn
Monarcha
Monarcha
 
Posty: 5085
Rejestracja: pn 06.01.2003 23:02
Lokalizacja: point of no return


Wróć do Philosophia

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 8 gości