Religia

Miejsce na refleksje, rozmyślenia i rozważania natury filozoficznej.

Moderatorzy: Alganothorn, Avathar

Religia

Postautor: Louen » pn 24.11.2003 22:05

czym jest dla Was religia: drogą w życiu, którą należy kroczyć czy tylko wskazówką?
wzorem dla mnie są zimą misie...
Awatar użytkownika
Louen
Rycerz
Rycerz
 
Posty: 412
Rejestracja: wt 02.09.2003 9:28
Lokalizacja: Łódź

Postautor: Sztickin » pn 24.11.2003 22:23

Nietzche mówił, że stworzono ją dla słabych. I może miał rację, nie przeczę. Ale ile silnych charakterów wywiodło się właśnie z religii?
Ateistów nie znam, nigdy nikt znajomy nie powiedział, że w Boga nie wierzy. Już sam fakt wiary, świadczy o mocy religii. Bo ona powstała już przed pierwszym miastem, zbieracze i łowcy mamutów już mieli zoorganizowany system wierzeń.
A jaką siłe daje religia? Wystarczy spojrzeć na hagiografię.
A konkretniej co do pytania zadanego w temacie. To nie mam jasnej odpowiedzi. Zwykle traktuję ją jako "drogę", ale mam czasem wątpliwości...
Ale czy traktując religię jako wskazówkę, to już nie podążanie jej drogą? Przecież, w większości kultów, nie można być półreligijnym, bo jest jak ciąża :) Nawinęło mi się kiedyś stwierdzenie, nie pamiętam kogo. Mówiło, że gdyby ludzie tylko z doskonałą wiarą byliby zbawieni, to nikt nie był by zbawiony.
Sztickin
Rycerz
Rycerz
 
Posty: 482
Rejestracja: pn 14.07.2003 17:10
Lokalizacja: jestem?

Postautor: Sorden » pn 24.11.2003 22:40

Wiem ze jestem upierdliwy, ale jest juz taki temacik :D
http://katedra.net.pl/forum/viewtopic.php?t=247
Pzdr!
Love, Trance & Psychedelic !
Awatar użytkownika
Sorden
Pretorianin
Pretorianin
 
Posty: 1238
Rejestracja: wt 05.11.2002 23:34
Lokalizacja: Gliwice

Postautor: Alganothorn » pn 24.11.2003 23:14

obowiązki wezwały z urlopu: Sorden ma rację, analogiczny topic istnieje, ten umiera śmiercią naturalną topicu dublowanego
;-)
pozdrawiam
We've all been raised on television to believe that one day we'd all be millionaires, and movie gods, and rock stars. But we won't. And we're slowly learning that fact. And we're very, very pissed off.
Awatar użytkownika
Alganothorn
Monarcha
Monarcha
 
Posty: 5085
Rejestracja: pn 06.01.2003 23:02
Lokalizacja: point of no return


Wróć do Philosophia

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 60 gości