Religia...

Miejsce na refleksje, rozmyślenia i rozważania natury filozoficznej.

Moderatorzy: Alganothorn, Avathar

Czy czesto chodzisz to kosciala ???

Codziennie
1
1%
W Niedziele i Swieta
14
20%
Czasami
7
10%
Rzadko
12
17%
Nie chodze do kosciola
37
52%
 
Liczba głosów : 71

Postautor: Breja » pt 23.07.2004 13:52

Cały czas mieszasz.
To że ktoś nie rozmyśla na temat życia po smierci i wędrówki dusz nie znaczy że żyje tylko dniem dzisiejszym.To wcale nie znaczy że nie zadaje sobie pytań "co by było gdyby?" i wszystkich pochodnych.
To wcale nie znaczy ze nie potrafi mysleć abstrakcyjnie.
I wcale nie twierdze ze myślenie o i wiara w zaświaty to strata czasu.Bawi mnie to że człowiek uważa sie za byt tak wspaniały , ze niemożliwym jest kres tego bytu wraz ze śmiercią.Że nie-do-pomyślenia jest że byt ten ogranicza sie do "od narodzin do smierci"
Natomiast postęp cywilizacyjny o którym piszesz ma własnie więcej wspólnego z tym jak rozwiązać doczesne problemy niż z gdybaniem o duszy,raju i reinkarnacji , źle mówie??

Tyhagara pisze:Pewnie tobie trudno jest wyobrazić sobie sytuacje, w której nasza cywilizacja legnie w gruzach i na jej miejsce powstanie nowa. Pewnie jest ci jeszcze trudniej wyobrazić sobie całkowita zagładę rodzaju ludzkiego.


A teraz patrz mie na usta:

NIGDY NIE PODDAWAJ W WĄTPLIWOŚĆ WYOBRAŹNI STAREGO ERPEGOWCA kropka

Gdy nasza cywilizacja legnie w gruzach i jesli na jej miejsce powstanie nowa to i tak (dla mnie) Hitler i reszta wymienionych przeze mnie ludzi(zdecydowanie bardziej zacnych) osiągnie coś na kształt nieśmiertelności.
Mamo !! Dzieci w szkole się ze mnie śmieją, że śmierdzę trupem - płacze Jasiu - mamo!!, mmaaamo, mamoooooo.....
Awatar użytkownika
Breja
Rycerz
Rycerz
 
Posty: 242
Rejestracja: czw 20.03.2003 0:34
Lokalizacja: z dupy

Postautor: Tyhagara » pt 23.07.2004 14:13

Hehe, chyba żeśmy się nie zrozumieli, panie brzydka siostro kopciuszka. Gdy cywilicacja legnie w gruzach, to mam na myśli, że zostanie zniszczona, na przykład przez nową rasę "ludzi", lub przez takich panów jak Hitler, którzy z chęcia wymazali by z historii wszelką pamięć o niektórych narodach. Lub ją wypaczyli i upodlili. Chyba jednak brakuje ci nieco wyobraźni. Dla pół-ludzi pół-maszyn, literatura, sztuka, historia, może się okazać zbędnym śmieciem.
Tyhagara
Paladyn
Paladyn
 
Posty: 704
Rejestracja: ndz 11.01.2004 15:30

Postautor: Alganothorn » pt 23.07.2004 14:21

jak widzę delikatne sugestie nie działają, może mniej subtelnie: tematem jest religia, nie przyszłość społeczeństwa i kwestie nieśmiertelności w pamięci ludzkiej;
nie odnoście się do tego posta w kolejnych, po prostu powrót do tematu
dziękuję
pozdrawiam
We've all been raised on television to believe that one day we'd all be millionaires, and movie gods, and rock stars. But we won't. And we're slowly learning that fact. And we're very, very pissed off.
Awatar użytkownika
Alganothorn
Monarcha
Monarcha
 
Posty: 5085
Rejestracja: pn 06.01.2003 23:02
Lokalizacja: point of no return

Postautor: Louen » pn 26.07.2004 11:48

Wróćmy więc do "religii". Po cóż ona jest? Po co nam te wszystkie wierzenia i rytuały? Cóż to jest zbawienie i co nam po nim? Czy człowiek jest zbyt słaby aby samemu dać sobie rade na świecie? Musi być ktoś silniejszy, kto go poprowadzi za rekę, zaopiekuję się? Czy może jest po to, żeby wytłumaczyć cel naszej egzystencji czy nawet sens istnienia całego świata? Może ludziom poprostu brakuje wyobraźni jak przeżyć swoje życie i wybierają juz sprawdzoną drogę?
Oczywiście pytań jest wiele, ale czy opowiedz jedna? Chyba nie...
ktoś kiedys powiedział, że "religia łączy ludzi"... no nie wiem... bo skoro mamy religie to mamy ludzi wierzący i niewierzących. Ludzie wierzący wierzą mniej, bardziej lub poprostu nie zaprzeczają istnieniu boga(ów). Jeśli juz wierzą to wiarę swą różnie pojmują. I powstaje judaizm, chrześcijanizm, islam, neopoganizm, buddyzm, do tego dochodzi jeszcze hinduizm, shinto, konfucjanizm, różne religie pierwotne, itd. itp.. Idąc dalej i biorąc najbliższych nam Chrześcijan, to i oni znów się dzielą, na: Prawosławnych, Katolików, Protestantów, którzy znów dzielą się na inne, pomniejsze wspólnoty... i nawet w tych ostatnich jest podział na mniej lub bardziej godnych, świętych, szlachetnych, mądrych, głupich... uff... dużo tych podziałów... i niemal każda z tych wspólnot ma jedyny i niepodważalny monopol na prawdę, co już zaczyna być groźne, zwłaszcza jeśli zechcą o tej prawdzie przekonywać innych nią niezainteresowanych, pojawia się poczucie wyższości, pogarda. I tu o szacunku dla innch wyznań jest trudno mówić, raczej należałoby wspomnieć o arogancji, która raczej mało korzystnie wpływa na łączenie. Bardziej przypomina to rywalizację. Chociaż może się łączą... w walce między sobą...
Pisaliście sporo o obrażaniu czyichć uczuć, religijnych w tym przypadku. Ja powiem tak, mnie obraża (chociaż to za mocne słowo) - razi, zawieszony krzyż w parlamencie (żyję w państwie świeckim, wielowyznaniowym), w urzędach, szkołach... właśnie do szkoły chodzimy po wiedzę, po naukę... bez względu na wyznanie. Nauka i Religia mówiąc bardzo delikatnie nieczęsto chodzą w parze. Może dlatego że to na "r" za bardzo ogranicza to na "n". "Przyzwyczajenie do wierzenia jest największą przeszkodą rozwoju poznania naukowego" o czym świadczą płonące stosy w śrdniowieczu... ile nowych odkryć naukowych spalono strach pomyśleć, a ile starych rozmyślnie zatracono nie sposób policzyć... wracając, to Katolicy tak często boleją nad obrażaniem ich uczuć, a sami wywieszają wszędzie, gdzie tylko możliwe swe krzyże, co dla niektórych miłe nie jest i taki Żyd siedzący przez 8 godzin naprzeciwko krzyża może czuć się co najmniej nieswojo. Nie wspomne o innych symbolach i emblematach, które nierzadko są używane w swojej bezmyślności przez Chrześcijan, a które używane być nie powinny. A może poprostu każdy swoją wiarę powinien nosić w sercu, dla siebie... nie obnośić się z nią jak z biżuterią.
Patrząc na ateistów widać, że religia do życia nie jest potrzebna, może zatem to taki styl życia? może łatwiejszy, a może modniejszy? a może człowiek ma podświadomie wszczepione poddaństwo i służalczość, może musi czcić kogoś bo inaczej byłby zagubiony i zdezorientowany? w takim razie kim jest bóg/bogowie? To istoty/istota potężniejsza i mądrzejsza od swych wyznawców, stworzyciel rodzaju, ideał i wzór do naśladowania... ale w takim razie okaże się, że i człowiek może być bogiem, kto wie może juz wkrótce stworzymy naszych wyznawców...

ktoś pisze:Wiara w Boga to jest też wiara w Kościół. Nie wierzysz w Kościół, nie wierzysz w Boga. Każdy katecheta tak ci powie. Ja sądzę, że wiara w Boga bez Kościoła nie będzie taka silna jak wiara w Boga i praktykowanie. Dla mnie wiara = Bóg+Kościół+system wartości
Jeszcze do niedawna też byłem wierzący-niepraktykujący. Teraz nie uznaję tylko części zasad Kościelnych. Nie zgadzam się z Kościołem w 100%

już tylko części nie uznajesz?? to i tak postep, jednak (jak to zapewne było juz napisane) aby być Katolikiem musisz zgadzać się w 100% z KK...

Tekst napisany w pośpiechu (pracuje się ciężko ;) ), mający przede wszystkim na celu powrócenie do meritum dyskusji, więc sorry za ewentualne błędy :P
wzorem dla mnie są zimą misie...
Awatar użytkownika
Louen
Rycerz
Rycerz
 
Posty: 412
Rejestracja: wt 02.09.2003 9:28
Lokalizacja: Łódź

Postautor: Tyhagara » pn 26.07.2004 13:55

Louen pisze: Patrząc na ateistów widać, że religia do życia nie jest potrzebna, może zatem to taki styl życia? może łatwiejszy, a może modniejszy? a może człowiek ma podświadomie wszczepione poddaństwo i służalczość, może musi czcić kogoś bo inaczej byłby zagubiony i zdezorientowany?


Więc jak? Najpierw piszesz, że religia nie jest w ogóle potrzebna do życia. A zaraz dodajesz, że być może bez religii, człowiek był by zagubiony i zdezorientowany. Czy chcesz przez to powiedzieć, że ateiści są zagubieni i zdezorientowani?
Religia nie jest 'modą'.

Louen pisze: w takim razie kim jest bóg/bogowie? To istoty/istota potężniejsza i mądrzejsza od swych wyznawców, stworzyciel rodzaju, ideał i wzór do naśladowania... ale w takim razie okaże się, że i człowiek może być bogiem, kto wie może juz wkrótce stworzymy naszych wyznawców...


To o czym piszesz, już miało miejsce i to nie raz, czy dwa. Wielcy przywódcy narodu, jak Józef Stalin. Faraonowie egipscy równi Bogom, na kontynencie azjatyckim również istnieli ludzcy "bogowie". Na kontynencie afrykańskim, w prymitywnych kulturach było ich całkiem sporo.
Tyhagara
Paladyn
Paladyn
 
Posty: 704
Rejestracja: ndz 11.01.2004 15:30

Postautor: Louen » pn 26.07.2004 14:27

Tyhagara pisze:Więc jak? Najpierw piszesz, że religia nie jest w ogóle potrzebna do życia. A zaraz dodajesz, że być może bez religii, człowiek był by zagubiony i zdezorientowany. Czy chcesz przez to powiedzieć, że ateiści są zagubieni i zdezorientowani?

Nie... nie chce i nie mówię tego. Ostatnie zdanie odnosi się do wierzących, nie ateistów.

Tyhagara pisze:Religia nie jest 'modą'.

możliwe, ale uzasadnij dlaczego...

Tyhagara pisze:To o czym piszesz, już miało miejsce i to nie raz, czy dwa. Wielcy przywódcy narodu, jak Józef Stalin. Faraonowie egipscy równi Bogom, na kontynencie azjatyckim również istnieli ludzcy "bogowie". Na kontynencie afrykańskim, w prymitywnych kulturach było ich całkiem sporo.

hmmm... raczej chodziło mi o dosłowne stworzenie sobie "wyznawców", dokładnie chodzi mi o sztuczną inteligencję.
Ostatnio zmieniony pn 26.07.2004 14:37 przez Louen, łącznie zmieniany 1 raz
wzorem dla mnie są zimą misie...
Awatar użytkownika
Louen
Rycerz
Rycerz
 
Posty: 412
Rejestracja: wt 02.09.2003 9:28
Lokalizacja: Łódź

Postautor: Breja » pn 26.07.2004 18:37

Nawiązując bardzo delikatnie do obszernego i dosyć ogólnego postu Louena.Patrząc z perspektywy wieków , religia była ludzkości bardzo potrzebna , od zarania dziejów ludzie byli wyznawcami przeróżnych doktryn religijnych ,których jednym z głównych zadań było wyjaśnienie zjawisk przyrody(mówie tutaj NIEZMIERNIE ogólnie , bo na ten temat mozna założyc oddzielny wątek). Wraz z rozwojem nauki , pojawili sie ateiści , ludzie negujący istnienie Boga.Wcześniej ich praktycznie nie było , każdy w "coś" wierzył.Jednak wiara w ludzki rozum(często zakrawająco o pyche) pozwoliła im usunąć/poddać w wątpliwość Boga.
Myśle że ateiści udowodnili że mozna żyć bez religii , przynajmniej tu na ziemi , bo możliwe że popełniają straszny błąd i piekło już na nich czeka :mrgreen:
Nie znaczy to oczywiście że religia jest zbędna.Jestem bardzo daleki od takiego twierdzenia , pomijając oczywiście przeolbrzymią role jaką odegrała w historii ludzkości (co również jest motywem na oddzielny topic) , wiara sama w sobie daje wielu ludziom siłe.Siłe , której nie znaleźliby gdzie indziej , czesto nadaje sens ich istnieniu , nie mówiąc o tym że w bardzo wielu wyznawcach wyrabia bardzo pożadane normy postępowania moralnego.

Kurde ten temat jest zbyt ogólny.
Możnaby go zamknąc i założyc kilka innych topiców, piszać mam wrażenie że wypowiadam sie o wszystkim i o niczym :roll:

tak czy siak pozdro :D
Mamo !! Dzieci w szkole się ze mnie śmieją, że śmierdzę trupem - płacze Jasiu - mamo!!, mmaaamo, mamoooooo.....
Awatar użytkownika
Breja
Rycerz
Rycerz
 
Posty: 242
Rejestracja: czw 20.03.2003 0:34
Lokalizacja: z dupy

Postautor: Louen » pn 26.07.2004 19:45

Breja pisze:Kurde ten temat jest zbyt ogólny.


no ogólny jest nie da się ukryć... ale to znaczy, że jest szerokie pole do popisu... choć moderatorem nie jestem i nie będę to jednak pozwolę sobie stwierdzić iż nic nie stoi na przeszkodzie, aby zająć się w tym topicu różnymi problemami związanymi z religią bardziej szczegółowo... każdy następny post może być taki...
co do mojego postu to jakoś smutno mi było, że tu tak pusto, cicho i spokojnie się zrobiło po tak zdecydowanej akcji Alganothorna i wrzuciłem coś od czego można byłoby zacząć raz jeszcze :fadein:


co do ludzkiej pychy to myślisz Breja iż nie jest ona uzasadniona? religia nierzadko hamowała postęp, po jej odrzuceniu okazało się, że ludzie potrafią zrobić i zrozumieć o wiele więcej, rzeczy nie do opisania dało się opisać, siły nie do zwyciężeni dało się pokonać... wielu bardzo sławnych i wielkich naukowców, wynalazców było osobami niewierzącymi, których religia nie ograniczała i dzęki temu tak wiele osiągnęli w swych pracach... religia to może korzenie i historia ludzkości, ale powoli z niej ewolujemy, powoli przestaje nam być potrzeba i zaczyna przeszkadzać...

(na razie wciąż dość ogólnie, ale...)
wzorem dla mnie są zimą misie...
Awatar użytkownika
Louen
Rycerz
Rycerz
 
Posty: 412
Rejestracja: wt 02.09.2003 9:28
Lokalizacja: Łódź

Postautor: Hifidelic » pn 26.07.2004 20:30

Louen: Rzadko się słyszy, żeby ateizm dał komuś siłę do zerwania z nałogiem na przykład; Mr. Breja mówił o zupełnie innym aspekcie tego zagadnienia.
Co do pozytywnej roli religii w rozwoju nauki, to nie da się zaprzeczyć, że takowy istnieje, więcej: zawdzięczamy jej naprawdę wiele, jeśli chodzi o architekturę, czy np. teorię malarstwa.
Obrazek
Debian Sid i jest git!
Awatar użytkownika
Hifidelic
Spammer!!!
Spammer!!!
 
Posty: 1137
Rejestracja: ndz 13.07.2003 18:27
Lokalizacja: Uroczysko

Postautor: Breja » pn 26.07.2004 20:33

Mówiąc o pysze miałem na myśli raczej to że ludzie uważają iż wszystko są w stanie wyjaśnić dzięki nauce , że dzięki intelektowi potrafią prędzej czy później zbadać i podpożądkowac sobie wszystko dookoła.To właśnie ta pycha , podbudowana osiągnięciami naukowymi ( i Biblią!!! ) zrodziła w wielu umysłach przekonanie że świat nalezy do ludzi.Przekonanie bardzo błędne.Bo nie dość że ludzkości bardzo mało brakuje do samozagłady, to cały czas jesteśmy skazani na siły przyrody (z najjaskrawszym przykładem jakim jest meteorytowe jebut na czele :wink: )

Wracając do religii (bo to wczesniej znowu było na temat postepu cywilizacyjnego) , nie zgodze sie że religia staje sie zbędna.Zmienia się jej rola.Praktycznie zniknęły państwa wyznaniowe , kościoły utraciły ogromną władze polityczną jaką kiedyś posiadały ale wciąż kapłani cieszą sie przeogromnym autorytetem.Wciąż mają bardzo wiele dobrego do zrobienia na tym świecie a wiara , jak nic innego dają ogromną siłe.
W dobie technologizacji naszego życia chwile spędzone w chłodnym wnętrzu światyni i refleksja na temat tego co niematerialne jest jak najbardziej pożądana.
Religia odejdzie z tego świata wraz z ludźmi , nie wcześniej...
Mamo !! Dzieci w szkole się ze mnie śmieją, że śmierdzę trupem - płacze Jasiu - mamo!!, mmaaamo, mamoooooo.....
Awatar użytkownika
Breja
Rycerz
Rycerz
 
Posty: 242
Rejestracja: czw 20.03.2003 0:34
Lokalizacja: z dupy

Postautor: Hifidelic » pn 26.07.2004 21:06

Może zrozumiałem ten fragment
wiara sama w sobie daje wielu ludziom siłe.Siłe , której nie znaleźliby gdzie indziej , czesto nadaje sens ich istnieniu , nie mówiąc o tym że w bardzo wielu wyznawcach wyrabia bardzo pożadane normy postępowania moralnego.
nieco opacznie; co nie zmienia faktu, że z fragmentem odnośnie pychy również się zgadzam.

Nie wspominając o tym, że i Louen ma absolutnie rację, tylko, że skupił się na bardzo tendencyjnym fragmencie zagadnienia :)

Breja: Powiem Ci, że łatwiej mi o taką chwilę "religijnej" zadumy, jak czytam pracę fizyków o budowie wszechświata zarówno w skali mikro jak i makro, niż w większości polskich kościołów.
Obrazek
Debian Sid i jest git!
Awatar użytkownika
Hifidelic
Spammer!!!
Spammer!!!
 
Posty: 1137
Rejestracja: ndz 13.07.2003 18:27
Lokalizacja: Uroczysko

Postautor: Louen » pn 26.07.2004 21:14

hifidelic pisze:Rzadko się słyszy, żeby ateizm dał komuś siłę do zerwania z nałogiem na przykład;

ale wiara w boga do tego konieczna nie jest, nieprawdaż?

hifidelic pisze:Co do pozytywnej roli religii w rozwoju nauki, to nie da się zaprzeczyć, że takowy istnieje, więcej: zawdzięczamy jej naprawdę wiele, jeśli chodzi o architekturę, czy np. teorię malarstwa.

nie zaprzeczę... można by się było zastanowić tylko ile wniosła do nauki złego, a ile dobrego... jeśli ktoś byłby wstanie policzyć i ocenić wartość odkryć... ciekawe czy wyszło by na plus czy minus...
zaproponuję taką teorię: nauka uwolniła nas od strachu przed bogami, z czego bogowie zadowoleni nie byli i nie są, więc za pomocą religii sabotowali naukę :wink:


zgadza się Breja wciąż jeszcze uzależnieni jesteśmy od innych sił, ale nie da się ukryć, że w coraz mniejszym stopniu... a co za tym idzie, kiedyś może nadejdzie ta chwila iż wszyscy i wszystko będzie mogło nam co najwyżej podskoczyć... i moim skromnym, naiwnym zdaniem z każdym dniem jesteśmy tego bliżsi... oczywiście o ile wcześniej (jak słusznie zauważyłeś) się nie wykończymy nawzajem :cry:

religia jeszcze nie stała się zbędna, ale odchodzi na dalszy plan, traci na znaczeniu, powoli przemija... moim zdaniem jest to krzywa opadająca (choć niektórzy są zdania, że może to być sinusoida), coraz więcej ludzi żyje obok religii... gdzieś kiedyś znalazłem, że podobno na świecie jest od 10-15% ludzi niewierzących, nie wiem jak zostało to policzone, ale wydaje mi się to prawdopodobne, kto wie czy za 50 lat ta liczba się nie podwoi bo tendencje ku temu są...
wiara daje siłę... zgadza się, ale wiara w boga to nie jedyna wiara jaką człowiek ma do dyspozycji...

Breja pisze:W dobie technologizacji naszego życia chwile spędzone w chłodnym wnętrzu światyni i refleksja na temat tego co niematerialne jest jak najbardziej pożądana.

ale czy do tego potrzebna jest nam religia, wiara w boga i chłodne wnętrze swiatyni?? :wink:

Breja pisze:Religia odejdzie z tego świata wraz z ludźmi , nie wcześniej...

obawiam się, że wcześniej... i nie jest mi szczegolnie przykro z tego powodu...
wzorem dla mnie są zimą misie...
Awatar użytkownika
Louen
Rycerz
Rycerz
 
Posty: 412
Rejestracja: wt 02.09.2003 9:28
Lokalizacja: Łódź

Postautor: Breja » pn 26.07.2004 21:56

hifidelic pisze:Breja: Powiem Ci, że łatwiej mi o taką chwilę "religijnej" zadumy, jak czytam pracę fizyków o budowie wszechświata zarówno w skali mikro jak i makro, niż w większości polskich kościołów.


Mi też :D a juz najprędzej jak stoje gdzieś na wsi z zapalonym petem w łapie i oglądam czyste sierpniowe niebo nocą.Wtedy pytania "skąd?" " co było wcześniej?" " jak to sie stało?" " co jest poza?" cisną sie do głowy nieprzerwanym strumieniem.Pytania na które jeszcze długo (jeśli w ogóle) znajdziemy odpowiedź.A polskie kościoły (oczywiście tylko te stare , w innych nie bywam z własnej woli) nastrajają mnie wyłącznie do rozważań na temat przeszłości.

Co do nauki i religii.Jest to sprawa tak złożona że wyciąganie jednoznacznych,szybkich wniosków jest co najmniej pochopne.
Zwróc uwage że ogromna większość ludzi wykształconych to byli kapłani(z najbardziej oczywistym przykładem cywilizacji starożytnego Egiptu na czele).Nie można nauki i religii rozpatrywac jako dwóch przeciwstawnych zjawisk które sie na wzajem zwalczają.Nie można patrzeć tylko na wyczyny zachodniego chrześcijaństwa zacielke broniącego swojej doktryny.Oczywiście , poglady wielu naukowców stały w jawnej sprzeczności z oficjalną nauką kościoła , ale z drugiej strony wielu z tych ludzi zawdzęczało swoje wykształcenie tej instytucji.Wielu z tych ludzi zainsteresowało sie pewnymi sprawami bo stanowisko kościoła wydało im sie błędne.Gdy ktoś kategorycznie stwierdza " słońce krąży wokół ziemi" , to ktos może zacząć myśleć że wcale tak nie jest :wink: Gdy na ten temat nic sie nie mówi , mozna przejśc nad tym do porządku dziennego i w ogóle sie sprawą nie zainteresować.Pamietaj że wielu z tych ludzi miało nature bardzo buntowniczą i bunt był ich motorem do działania.

Zgadzam sie że coraz więcej ludzi odchodzi od religii.Wszysycy wiemy o kryzysie kościoła katolickiego na świecie(ale równierz o rozkwicie islamu
co jest wątkiem na kolejny temat :wink: ) , jednak Bóg jest pojęciem tak skonstruowanym że NIGDY człowiek nie udowodni że go nie ma.
Może wątpić , może nie wierzyć ale nigdy nie uda mu sie kategorycznie stwierdzić że nie istnieje.(tak samo udowodnić że istnieje).Rozwój nauki spowodował odejście od Boga , ale ta sama nauka , dostępnymi sobie środkami nie zdoła Go "usunąć".I w tym cały czas tkwi Jego siła.
I pamiętaj , "jak trwoga to do Boga" , a trwogi nam sie szykuje niemało.
powiedział breja kaznodzieja :D
Mamo !! Dzieci w szkole się ze mnie śmieją, że śmierdzę trupem - płacze Jasiu - mamo!!, mmaaamo, mamoooooo.....
Awatar użytkownika
Breja
Rycerz
Rycerz
 
Posty: 242
Rejestracja: czw 20.03.2003 0:34
Lokalizacja: z dupy

Postautor: Hifidelic » wt 27.07.2004 10:44

Breja: dokładnie... Gwieździsta noc... Jowisz oglądany przez teleskop... czy zaćmienie księżyca przez podwójną lornetkę (podwójna lornetka - oprócz standardowej używa się także piwa).
Zresztą, nawet jak widzę kroplę wody na pajęczynie - to tak się zastanawiam, że wielu ludzi myśli: "też mi dziwo - zwykłe H2O... wiemy z jakich atomów się składa, w jakie reakcje wchodzi, czym tu się zachwycać. Szara rzeczywistość." A w mojej głowie pojawia się pytanie (zresztą wtórne, bo zadał je dawno temu jakiś filozof - Grim pewnie będzie wiedział jaki) "dlaczego jest coś, a nie nic?". Dla mnie coś takiego jak szara rzeczywistość po prostu niema.
Sam fakt, że moja świadomość zamieszkuje planetę tak interesującą, jest niewiele mniej niezwykły, niż fakt, że istnieje wogóle.

Z innej beczki: Mnie samego zaskoczyło, jak bardzo jestem uwarunkowany kulturowo; uważam się za osobę o otwartych horyzontach, a jednak jak słyszę słowo religia, bez żadnych dodatkowych opisów (w stylu religia inków, itp) to automatycznie myślę o katolickiej... Stąd taki a nie inny kształt moich dwóch poprzednich postów.
Obrazek
Debian Sid i jest git!
Awatar użytkownika
Hifidelic
Spammer!!!
Spammer!!!
 
Posty: 1137
Rejestracja: ndz 13.07.2003 18:27
Lokalizacja: Uroczysko

Postautor: Louen » wt 27.07.2004 12:18

hmmm z wyciągnięciem jednoznaczych wniosków wstrzymajmy sie do zakończenia tej dyskusji (o ile w ogóle się ona kiedyś zakończy ;) ) mówi się że "każdy kij ma dwa końce", na razie Ty trzymasz jeden, a ja drugi... możliwe, że ja przeciągnę Ciebie , a może Ty przeciągniesz mnie... zawsze jeszcze kijek może się złamać i każdy zostanie przy swoim... zobaczymy...

Oczywiście problem relacji między nauką i religią jest bardzo złożony i wielopłaszczyznowy. Jedna i druga dąży do prawdy, ale łączyć je można chyba tylko na gruncie metafizyki. To że przez wiele wieków nauka była tylko w rękach kapłanów nie świadczy wcale o jej jedności z religią. Była raczej niewolnikiem na jej usługach, ograniczana i ukierunkowywana tylko tam, gdzie nie było to dla jej panów niebezpieczne.

Jeśli chodzi o rozważania filozoficzne to wcele nie muszą łączyć się one z żadną religią... nauka wcale nie pozbawia nas "piękna", a religia nie jest jedynym "piękna" dostarczycielem.

Jeśli chodzi o trwoge to zgadza się... powiedzenie znane i prawdziwe... ale Breja pamietaj też, że jak ludzie pomocy od boga nie dostaną to sie na niego wypną... :)

c. d. n. niestety z braku czasu tak krótko i powierzchownie... jak sie uda wykręcić od obowiązków to rozwinę dalej ten post...
wzorem dla mnie są zimą misie...
Awatar użytkownika
Louen
Rycerz
Rycerz
 
Posty: 412
Rejestracja: wt 02.09.2003 9:28
Lokalizacja: Łódź

Postautor: Hifidelic » wt 27.07.2004 12:30

Mając na myśli wpływ kościoła na rozwój teorii sztuki miałem raczej na myśli mecenat - i kierowanie strumienia dóbr tak, aby ten rozwój umoliwiać i wspierać.
Obrazek
Debian Sid i jest git!
Awatar użytkownika
Hifidelic
Spammer!!!
Spammer!!!
 
Posty: 1137
Rejestracja: ndz 13.07.2003 18:27
Lokalizacja: Uroczysko

Postautor: Breja » wt 27.07.2004 17:07

Hifi-> bo jesteś wychowany w kraju katolickim.Ja również musze sie bardzo pilnowac pisząc posty żeby rozgraniczać religie od wiary katolickiej, mimo że nigdy nie byłem na mszy , nie miałem chrztu,komunii,bierzmowania a jak religia weszła do szkół to zbijałem bąki na świetlicy.
Louen-> co do naszego siłowania sie w tym temacie , musze zaznaczyć że jako jednostka podzielam Twój pogląd, mi religia jest zupełnie do niczego niepotrzebna , jednak będe bronił twierdzenia że religia ludzkości jest,będzie i że odejdzie z tego świata wraz z ludzmi , nie wcześniej.
Rozważając trudny problem religia - nauka, nie można tych pojęc łączyć , ani stawiać w pozycji antagonistów.Nauka i religia istnieją od początku ludzkości , czesto wchodziły sobie w parade , ale równie często jedno korzystało z osiągnięc drugiego , jedno napędzało drugie.
Posłuże sie przykładem najbliższego nam chrześcijaństwa.
Kościół korzystał z logiki Arystotelesa i z prac archeologicznych Anny Komneny(siostry cesarza Bizancjum Aleksego , tego od kompleksów :mrgreen: ) , naukowcy korzystali z wykształcenia danego im przez kościół , często ich siłą napędową był bunt przeciwko nauce kościoła (już o tym pisałem)

Louen pisze:Jeśli chodzi o trwoge to zgadza się... powiedzenie znane i prawdziwe... ale Breja pamietaj też, że jak ludzie pomocy od boga nie dostaną to sie na niego wypną...


Nie wypną sie , oj nie , wzywali nie raz , nie dostali ale sie nie wypieli.
Wystarczy rozważyć jeden z jakże oklepanych scenariuszy zagłady ogromnej większości ludzkości , dajmy na to zagłady atomowej , pomyśł jak rozmnożą sie przeróżne sekty , ilu oszołomów będzie głosiło wiare w "cośtam" w Święte Kaaaabuuuum chociażby.
Mamo !! Dzieci w szkole się ze mnie śmieją, że śmierdzę trupem - płacze Jasiu - mamo!!, mmaaamo, mamoooooo.....
Awatar użytkownika
Breja
Rycerz
Rycerz
 
Posty: 242
Rejestracja: czw 20.03.2003 0:34
Lokalizacja: z dupy

Postautor: Durendal Waldergrave » wt 27.07.2004 22:48

Jesli mialbym cos dodac. Jestem katolikiem, ale zaczynam powoli stwierdzac, ze ludzie wierza glownie w Boga tylko po to, zeby go o "cos tam" prosic. Cokolwiek nie idzie im w zyciu licza na Niego i maja nadzieje, ze jakos to sie samo wyjasni. Wiec stwierdzenie Louena ma nutke prawdy moim zdaniem.

Coraz wiecej ludzi zaczyna liczyc na siebie samego. Dlaczego ? Wydaje mi sie, ze albo zawiedli sie na swoim bostwie, albo stweirdzili, ze wierzenie nic nie daje tzn. nie czuja sie silniejsi, nie jest im lepiej, nie jest im dobrze, borykaja sie coraz to wiekszymi probllemami. Jakby nie patrzec czlowiek chcialby miec jakas nagrode za swa poslusznosc i wiernosc.
Mozna to tlumaczyc roznorodnie. Z jednej strony wierzacy patrzy na jakiegos zlodzieja, ktory zyje w dostatku, a on ledwo koniec z koncem wiaze i w pewnym momencie zaczyna sie wkurzac i zastanawiac czy aby na pewno to w co wierzy istnieje. Z drugiej strony jednak otrzyma wieksza nagrode w zyciu pozaziemskim czyt. on pojdzie do nieba, a zlodziej nie. Lecz czlowiek robi wszystko dla szczescia i chcialby, aby bylo mu dobrze na ziemi.

Ja jako katolik nie rzucam na ofiare. Lamie w ten sposob ostatnie przykazanie koscielne. Mam to w dupie. Wkurza mnie jak ksiadz mowi ze zbira na dzieci glodne, a tak na prawde zbiera na paliwo do swojego BMW. Bog nie rowna sie Kosciol.
co do tego juz to co myslicie o slowach do konca nie wiem czy prawdziwych z filmu "Stygmaty", ktore ida mniej wiecej tak: "Ja jestem w Was i wokol Was, podnies kamien, a znajdziesz mnie, rozszczep drewno, a bede tam" ??? Ogolna puenta tego brzmi: Wierze nie sa potrzebne koscioly, budynki i inne pierdoly. Oczywiscie kazdy ksiadz powie, ze Kosciol to nie budynek tylko My ludzie. To dlaczego nie modlimy sie na jakies polance tylko w kosciele mniejszym zreszta od domu parafialnego ??? :twisted:
Fear is a part of the Dark Side,
fear is an angry,
angry is a hate,
hate is a suffering
- Yoda
Awatar użytkownika
Durendal Waldergrave
Wojownik
Wojownik
 
Posty: 123
Rejestracja: pt 02.01.2004 20:30
Lokalizacja: Krotoszyn ( Wlkp. )

Postautor: Tyhagara » wt 27.07.2004 23:46

Durendal Waldergrave pisze: Coraz wiecej ludzi zaczyna liczyc na siebie samego. Dlaczego ? Wydaje mi sie, ze albo zawiedli sie na swoim bostwie, albo stweirdzili, ze wierzenie nic nie daje tzn. nie czuja sie silniejsi, nie jest im lepiej, nie jest im dobrze, borykaja sie coraz to wiekszymi probllemami.


Trochę waść pierdzielisz. Widać że nie masz pojęcia co to jest wiara. Bo inaczej wiedział byś, że wiara (i to nie tylko ta katolicka), potrafi zdziałać cuda. Dlatego szczęśliwym ten, kto naprawdę uwierzył.
Tyhagara
Paladyn
Paladyn
 
Posty: 704
Rejestracja: ndz 11.01.2004 15:30

Postautor: Alganothorn » śr 28.07.2004 8:57

Tyhagara>
primo: słownictwo; jeśli to samo możesz napisać w sposób mniej kolokwialny, to korzystaj z takiej mozliwości...
...a już na pewno na tym subforum
secundo: Durendal nie pisał o swojej postawie, ale cudzej - poniekąd się z nim zgadzam; jakoś jestem głęboko przekonany, że prawdziwej wiary nie ma zbyt wiele, a wielu 'wierzących' to ludzie uczestniczący w kulcie, a nie naprawdę wierzący
pozdrawiam
We've all been raised on television to believe that one day we'd all be millionaires, and movie gods, and rock stars. But we won't. And we're slowly learning that fact. And we're very, very pissed off.
Awatar użytkownika
Alganothorn
Monarcha
Monarcha
 
Posty: 5085
Rejestracja: pn 06.01.2003 23:02
Lokalizacja: point of no return

Postautor: Hifidelic » śr 28.07.2004 9:58

Breja, Louen: oczywiście że się nie wypną; wiara to nadzieja, a nadzieja (w większości przypadków) umiera razem z człowiekiem.


Ps. Słowo usprawiedliwienia T.:
w dziale komiks otrzymał taką odpowiedź na jeden ze swoich postów:
Pitolisz waść i to srodze. Kolejny znawca komiksu się znalazł. Nie masz pojęcia o czym mówisz to się nie wypowiadaj.


Jak widać, T. szybko się uczy; szkoda, że nie tego co trzeba i że niedokładnie; tym niemniej jednak jest to jakiś promyk nadzieji, że będzie lepiej. Nikły, ale jednak.
:twisted:
Obrazek
Debian Sid i jest git!
Awatar użytkownika
Hifidelic
Spammer!!!
Spammer!!!
 
Posty: 1137
Rejestracja: ndz 13.07.2003 18:27
Lokalizacja: Uroczysko

Postautor: Durendal Waldergrave » śr 28.07.2004 10:51

Mam takie pytanko dla Was wszystkich (wierzacych). Moze to juz sie powtorzylo, ale moze cos tutaj wyjasni.

Dlaczego wierzysz ?

Zeby jakby co spelnil sie jakis cud, bo jesli sie na prawde uwierzy to mozemy na to liczyc.
Zeby prosic wtedy, kiedy jestesmy w potrzebie ( co zauwazylem coraz wiecej ludzi robi).
Moze cos glebszego..........

Coraz wiecej ludzi, ktorych spotykam nie wierzy w nic. Dlaczego ? Czyz to co napisalem w moim poprzednim poscie nie sa glowne przyczyny ? Dla Tyhagary to pierdzielenie. Ludzie to realisci i zaczynaja liczyc sami na siebie.
Nie jestem ateista, ale nie jestem rowniez zagorzalym katolikiem. Wydaje mi sie, ze od wiary troszeczke odsuwa KK, ale nie mozemy obwiniac ich o wszystko, bo miom zdaniem ludzie powinni interpretowac ich przekonania.

A wiara to moim zdaniem zaufanie. :twisted:
Fear is a part of the Dark Side,
fear is an angry,
angry is a hate,
hate is a suffering
- Yoda
Awatar użytkownika
Durendal Waldergrave
Wojownik
Wojownik
 
Posty: 123
Rejestracja: pt 02.01.2004 20:30
Lokalizacja: Krotoszyn ( Wlkp. )

Postautor: Breja » śr 28.07.2004 11:01

To czym piszesz Durendal to problem z jakim ludzie borykali sie od zawsze.Zwątpienie jest wpisane w świadomośc ludzi wierzących.Zwłaszcza tych z którymi los obszedł sie bardzo brutalnie.
Mamo !! Dzieci w szkole się ze mnie śmieją, że śmierdzę trupem - płacze Jasiu - mamo!!, mmaaamo, mamoooooo.....
Awatar użytkownika
Breja
Rycerz
Rycerz
 
Posty: 242
Rejestracja: czw 20.03.2003 0:34
Lokalizacja: z dupy

Postautor: Alganothorn » śr 28.07.2004 11:07

prawdziwa wiara po prostu jest: wierzysz, bez 'bo', bez 'ponieważ'...
jak dla mnie to jest tak, jak z prawdziwą miłością: nie kochasz 'za', nawet, zbrew powiedzeniu pewnemu, nie kochasz 'mimo' - po porstu kochasz;
wiara nie ejst wytłumaczalna rozumowo, jeśli zaczynamy mówić o podejściu 'wierzę, bo to daje nadzieję' to mamy do czyneinia z jakąś umową, z intersem...religie można opierać na kulcie i na wierze - takie podejście to typ 'do ut des' z religii antycznych, w przypadku np KK to nie ma orawa bytu, po prostu wierzysz...
trudne? tak, dlatego tak mało osób moim zdaniem naprawdę wierzy...
pozdrawiam
We've all been raised on television to believe that one day we'd all be millionaires, and movie gods, and rock stars. But we won't. And we're slowly learning that fact. And we're very, very pissed off.
Awatar użytkownika
Alganothorn
Monarcha
Monarcha
 
Posty: 5085
Rejestracja: pn 06.01.2003 23:02
Lokalizacja: point of no return

Postautor: Tyhagara » śr 28.07.2004 12:38

Alganothorn, nie będę się czepiał, ale w pewnym momencie napisałeś to samo co ja - Naprawdę wierzą. Pisałem o prawdziwej wierze, nie o uczęszczaniu do kościoła co niedziele, lub dawaniu złocisza na na tacę? Ja rozumiem wiarę jako 'wiarę', a nie pseudowiarę. Dlatego pierdzieleniem jest stwierdzenie, że ludzie dostrzegli iż wiara nie dodaje im sił i nie pomaga. Wiara zawsze dodaje sił i zawsze pomaga. Wiara to wielki dar, a ten kto wierzy jest szczęśliwym człowiekiem.

A wszystko przez nieporozumienie jakim jest definicja wiary. Załóżmy, że kiedy mówimy o wierze, to myślimy o tej prawdziwej wierze. A nie o tabunach ludzi, którzy zwalają się do kościoła co niedziele, a którzy w większości z wiarą nie mają nic wspólnego. Można ich nazwać kultystami :wink:
Tyhagara
Paladyn
Paladyn
 
Posty: 704
Rejestracja: ndz 11.01.2004 15:30

Postautor: Alganothorn » śr 28.07.2004 12:51

Tyhagara>
nie twierdzę, że nie mamy analogicznych poglądów, niemniej jednak zwracam uwagę na język jakim się posługujesz - to było podstawą mojej reakcji;
tę samą treść można zamknąć w innej formie - wolałbym nie musieć ciąć postów z powodu używanego języka; jestem purystą? nie, nie lubię kolokwializmów...a tu nie uważam, żeby ich użycie było uzasadnione;
to tyle w kwestii moderatorskiej;
co do kwestii nomenklatury: tak, problemem jest nazewnictwo - jak już wspominałem, dla mnie duża część osób deklarujących się jako wierzące takimi nie są, bo nie widzę w nich tej wiary, która nakazuje im żyć wedle pewnego kanonu moralnego, nie widzę w nich miłości bliźniego...po prostu nie widzę - może trudno w to uwierzyć, ale ja chcę to dostrzec i nie udaje mi się...
oni nie są wierzący, oni są 'wierzący', jak dla mnie to wypadkowa interesowności (pójdę, może Bóg jest i będę mieć locum w Nebie) i konformizmu (wszyscy chodzą) - smutne, ale prawdziwe;
pozdrawiam
We've all been raised on television to believe that one day we'd all be millionaires, and movie gods, and rock stars. But we won't. And we're slowly learning that fact. And we're very, very pissed off.
Awatar użytkownika
Alganothorn
Monarcha
Monarcha
 
Posty: 5085
Rejestracja: pn 06.01.2003 23:02
Lokalizacja: point of no return

Postautor: Louen » czw 29.07.2004 20:20

hifidelic pisze:"Mając na myśli wpływ kościoła na rozwój teorii sztuki miałem raczej na myśli mecenat - i kierowanie strumienia dóbr tak, aby ten rozwój umoliwiać i wspierać."

ale zauważ, że umożliwiał rozwój i wspierał tylko dopóty lub jeśli dana nauka czy sztuka zawierała się w pewnych ramach... wyobraż sobie wsparcie Kościoła dla wspomnianej wcześniej artystki, która być może krzyżowałaby wszystko co się da - i to jest stosunkowo łagodny i niegroźny przykład...

co do wypinania Breja to jednak nie jest tak, że "wzywali nie raz, nie dostali ale sie nie wypieli"... niektórzy jednak się wypieli... i to grono z czasem może się powiększać, chociażby z tego powodu, że ludzie teraz mają o wiele więcej alternatyw... poza tym człowiek potrafi być niezwykle zacięty w swoim postanowieniu, złości, niechęci, obrażaniu się; znam kilka takich osób, u których bóg bardzo sobie "przechlapał" bez szans na rehabilitację. I ich dzieci już nie są prowadzone na "wieczorki zapoznawcze z bogiem".

Ja nie zaprzeczam, że nauka z religią były (są) ze sobą na pewnych płaszczyznach powiązane i wzajemnie na siebie wpływały, ale nie są i nigdy nie były tym samym. Czy niewolnicy, którzy byli wykorzystywani i gnębieni przez swoich panów, mają być im wdzieczni, że dzięki ich okrucieństwu zmobilizowali się do tego by się oswobodzić?? To prawda, że to przez wiele wieków, może tysiącleci przede wszystkim to kapłani byli ludzmi uczonymi, ale tylko dlatego iż nie pozwalono innym tej nauki zgłębiać... to byłoby niebezpieczne dla władców religijnych. Bo nauka jak i religia to władza i potęga, a takimi sprawami ciężko się dzielić...

Breja pisze:Wielu z tych ludzi zainsteresowało sie pewnymi sprawami bo stanowisko kościoła wydało im sie błędne.Gdy ktoś kategorycznie stwierdza " słońce krąży wokół ziemi" , to ktos może zacząć myśleć że wcale tak nie jest

... i płonie na stosie... albo ginie pod gradem kamieni... ;)
nie sądzę, żeby ludzie w takich przypadkach kierowali się przekorą wobec wierzeń religijnych... raczej nie chodzi tutaj o stanowisko Kościoła czy geonów, Mantrajany, Zgromadzenia czy innych takich... tylko o fakt, że coś ogólnie przyjęte za słuszne i jedyne prawdziwe po bliższym przyjrzeniu się okazywało zupełnie czymś innym... problem w tym, że religia nie pozwalała za bardzo drążyć takich tematów... a gdyby pozwoliła być może bylibyśmy władcami kilku układów planetarnych, a nie tylko jednej planety (do tego nie w 100%). "BYĆ MOŻE" - ja skłaniam się właśnie ku temu, że jesteśmy przez religie kilka wieków (już nie będę rzucał tysiącami) do tyłu jeśli chodzi o technologię i zrozumienie świata, ale oczywiście jest to tylko moja wydumana hipoteza ;)

Ludzie mają głęboko zakorzenioną wiarę w boga/ów, do tego dochodzi strach, niepewność kreowane przesądami, dlatego odrzucanie religii idzie powolutku, ale za kilkaset lat, może tysiąc - jeśli dotrwamy - o religii być może będzie tylko na lekcjach historii i to jako wątek humorystyczny o ludzkiej naiwności i prymitywnych zabobonach... tak jak dziś niekiedy mowi sie o poganach z czasów "kiedy słońce było bogiem".

co do wiary i jej prawdziwości czy szczerości u ludzi, to chyba przyjmyje się jednak jej stopniowanie, tzn. ludzie którzy nie są pewni, nie zaprzeczają istnieniu boga są nadal w jakimś żałosnym stopniu wierzącymi...
wzorem dla mnie są zimą misie...
Awatar użytkownika
Louen
Rycerz
Rycerz
 
Posty: 412
Rejestracja: wt 02.09.2003 9:28
Lokalizacja: Łódź

Postautor: Breja » sob 31.07.2004 21:53

Louen , co do wypinania , będe trzymał sie swojego stanowiska twardo :D
argumenty podałem wczesniej i bez sensu byłoby je powtarzać , natomiast jeśli chodzi o wzajemne oddziaływanie nauka-religia(bo ja cały czas nie chce tego rozpatrywać na zasadzie konfliktu) to przyznaje że przeciagnąłeś kijek nieco na swoją strone :wink:
Cały czas jednak do problemu trzeba podchodzić bardzo ostrożnie i nie dac sie złapać na tezy które tylko na pierwszy rzut oka wydają sie oczywiste.

pozdro
Mamo !! Dzieci w szkole się ze mnie śmieją, że śmierdzę trupem - płacze Jasiu - mamo!!, mmaaamo, mamoooooo.....
Awatar użytkownika
Breja
Rycerz
Rycerz
 
Posty: 242
Rejestracja: czw 20.03.2003 0:34
Lokalizacja: z dupy

Postautor: Louen » pn 09.08.2004 14:08

Breja pisze:Louen , co do wypinania , będe trzymał sie swojego stanowiska twardo :D

a czyżbyś uważał, że takie odwoływanie się do boga jest szczere?? i czy nie jest tylko i wyłącznie takim "odruchem Pawłowa"? jeśli zmieni się relacja religia - ludzie czy ludzie - religia, a zmienia się i ta wszechobecność wiary ulegnie zmniejszeniu (a zmniejsza się - rzekomo) to czy nadal będziemy w stanie wyuczyć się tego odruchu??
wzorem dla mnie są zimą misie...
Awatar użytkownika
Louen
Rycerz
Rycerz
 
Posty: 412
Rejestracja: wt 02.09.2003 9:28
Lokalizacja: Łódź

Postautor: Breja » pn 09.08.2004 14:23

Mysle że odruch szukania pomocy u Boga , gdy wszystko inne zawiedzie jest całkowiecie szczery.To że pobudka nie jest zbyt przekonywująca nie zmienia postaci rzeczy.Jeśli nawet załozymy że wiara na świecie zacznie wygasać a co za tym idzie również ten odruch , to wystarczy że wydaży sie coś bardzo bardzo strrrrrrrrrrrrrrasznego i jeden charyzmatyczny człowiek (a może nie człowiek... :D ) zacznie głosić wiare w "cośtam" a pójdą za nim tysiące jeśli nie miliony desperatów.Tak to działa IMHO.

pzdr
Mamo !! Dzieci w szkole się ze mnie śmieją, że śmierdzę trupem - płacze Jasiu - mamo!!, mmaaamo, mamoooooo.....
Awatar użytkownika
Breja
Rycerz
Rycerz
 
Posty: 242
Rejestracja: czw 20.03.2003 0:34
Lokalizacja: z dupy

Postautor: Louen » pn 09.08.2004 14:36

to zależy czy uważamy, ze ludzie nadal ewoluują czy juz nie... ;)
pamiętaj Breja, że zawsze zostają nam Stany Zjednoczone Ameryki...
a tak poważniej to z czasem (ja w to wierze) mało kto będzie pamietał kto i do czego jest bóg (przynajmniej w takiej wszechmocnej formie jaką my znamy) sorry, ale raczej niewielu z Polaków w obliczu zagrożenia sklada ofiary i modli sie do slońca... tak samo kiedys religia może zostac zastapiona czymś innym... może wiarą w technikę, może ludzkie umiejętności, które, kto wie, jakie będą za 1000 lat...
Ostatnio zmieniony pn 09.08.2004 14:50 przez Louen, łącznie zmieniany 1 raz
wzorem dla mnie są zimą misie...
Awatar użytkownika
Louen
Rycerz
Rycerz
 
Posty: 412
Rejestracja: wt 02.09.2003 9:28
Lokalizacja: Łódź

Postautor: Alganothorn » pn 09.08.2004 14:47

Louen - zmienia się forma kultu, sama jego istota pozostaje niezmienna...
mistycyzm przyciąga tajemniczością, do końca istnienia świata zapewne będą niewytłumaczalne zjawiska, które niektórzy będą tłumaczyć jako cuda - to, że forma modlitwy się zmieni to bardzo prawdopodobne, ale to, że wciąż takie modlitwy będą miały miejsce, to dla mnie niemal pewnik
pozdrawiam
We've all been raised on television to believe that one day we'd all be millionaires, and movie gods, and rock stars. But we won't. And we're slowly learning that fact. And we're very, very pissed off.
Awatar użytkownika
Alganothorn
Monarcha
Monarcha
 
Posty: 5085
Rejestracja: pn 06.01.2003 23:02
Lokalizacja: point of no return

Postautor: Louen » pn 09.08.2004 15:01

hmmm no coż wiara w obce, bliżej nieokreślone, nadprzyrodzone siły, a wiara we własne możliwości to jednak nieco inna sprawa...

jeśli byłoby tak jak piszesz Alganothornie to oznaczałoby, że ludzie zatrzymaliby się w rozwoju i nie potrafiliby się uczyć...
a ja jestem zdania, że nasza ewolucja pozbawi nas opisywanych wcześniej ograniczeń...
religia była ludziom potrzebna, ale do czasu, coraz mniej potrzebujemy prowadzenia za rekę, a z czasem przestaniemy potrzebować tego w ogóle...
wzorem dla mnie są zimą misie...
Awatar użytkownika
Louen
Rycerz
Rycerz
 
Posty: 412
Rejestracja: wt 02.09.2003 9:28
Lokalizacja: Łódź

Postautor: Alganothorn » pn 09.08.2004 15:07

to nie ejst kwestia zatrzymywania się w rozwoju - to jest naturalna sytuacja, że ludzie szukaja łatwych wyjaśnień...
łatwiej przyjąć, że coś się stało, bo Bóg tak chciał, niż zagłębiać się w tomiszcza poświęcone ewolucji, prawda?
przykład prosty, ale oddaje mniej więcej mechanizm - ludzie wierzą, bo chcą wierzyć w porządek, jeśli nie tu - to może gdzieś, gdzie trafią po śmierci...
m.in. z tego powodu Nietzsche okrteślił ludzi szukających siły w religii jako niewolników - jednostki zbyt słabe, żeby poradzić sobie samemu;
tu nie ma znaczenia rozwój technologiczny, ewolucja też nam nie pomaga - od dawna religia jest obecna w naszym, ludzkim świecie - jest będzie
pozdrawiam
ps. rzecz jasna mogę się mylić :D
We've all been raised on television to believe that one day we'd all be millionaires, and movie gods, and rock stars. But we won't. And we're slowly learning that fact. And we're very, very pissed off.
Awatar użytkownika
Alganothorn
Monarcha
Monarcha
 
Posty: 5085
Rejestracja: pn 06.01.2003 23:02
Lokalizacja: point of no return

Postautor: Louen » pn 09.08.2004 15:25

Alganothorn pisze:ps. rzecz jasna mogę się mylić :D

to zabrzmialo jak prowokacja... :D

nie no mi nie chodzi o rozwój technologiczny... on też jest ważny, ale chodzi mi o zmianę postrzegania świata przez ludzi... powoli zaczynamy sobie radzić sami i szykuje sie bunt niewolników...
wzorem dla mnie są zimą misie...
Awatar użytkownika
Louen
Rycerz
Rycerz
 
Posty: 412
Rejestracja: wt 02.09.2003 9:28
Lokalizacja: Łódź

PoprzedniaNastępna

Wróć do Philosophia

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 16 gości