forma czy treść

Miejsce na refleksje, rozmyślenia i rozważania natury filozoficznej.

Moderatorzy: Alganothorn, Avathar

forma czy treść

Postautor: Alganothorn » czw 06.11.2003 16:24

witam
zakładam topic, żeby przenieść dyskusję jaka narodziła się w nieco innym topicu...
a więc: co jest ważniejsze, treść, czy forma, wiemy - treść;
ale pytanie jak ważna jest forma tej treści, na ile determinuje jej odbiór i znaczenie pozostaje otwarte...
...jako zaproszenie do dyskusji
:-)
pozdrawiam
We've all been raised on television to believe that one day we'd all be millionaires, and movie gods, and rock stars. But we won't. And we're slowly learning that fact. And we're very, very pissed off.
Awatar użytkownika
Alganothorn
Monarcha
Monarcha
 
Posty: 5085
Rejestracja: pn 06.01.2003 23:02
Lokalizacja: point of no return

Postautor: Hifidelic » czw 06.11.2003 18:46

Są równo-ważne :)
Forma i treść winny uzupełniać się niczym jin i jang.
Czy list miłosny z wierszem Mickiewicza na obsmarkanej chustce byłby dobrze przyjęty?
Czy tekst: "3lo ziomlala, kc3m ci3m zapotkać, dzish vvietshor3m b3jb3, gotooj stooj3, bo oołan jedź3, lolki!!! B()ba?I=33tt Ps. W3ś koomp3l3 bo b3d3m z kol3gom, szykujta siem na brak tlenu" napisany przez kaligrafa na czerpanym papierze skropionym wodą toaletową, wywoła pożądany efekt u wybranki?
Śmiem powątpiewać...
Obrazek
Debian Sid i jest git!
Awatar użytkownika
Hifidelic
Spammer!!!
Spammer!!!
 
Posty: 1137
Rejestracja: ndz 13.07.2003 18:27
Lokalizacja: Uroczysko

Postautor: Marc_us » czw 06.11.2003 20:08

Jestem oburzony wypowiedzią mojego poprzednika.

Nie pozmieniał wielkości literek (pRzYkŁaD), raz nie zmienił "sz" na "sh" i wstawiał "w" które powinno zostać zastąpioneprzez "f" :evil:

TrOsHkU cOoLtUrY !
:wink: :lol: :lol: :lol:
Obrazek
Awatar użytkownika
Marc_us
Wojownik
Wojownik
 
Posty: 224
Rejestracja: wt 29.04.2003 16:03
Lokalizacja: Białystok (Ganimedes)

Postautor: Avathar » czw 06.11.2003 20:47

Ja całkowicie zgadzam sie z Hifideliciem. Uważam ,że forma i treść są równoważne.

Pozdrawiam
Obrazek
Avathar
Lord
Lord
 
Posty: 1245
Rejestracja: sob 02.11.2002 0:18
Lokalizacja: Gdynia / Poznań

Postautor: Chaon » czw 06.11.2003 20:56

Ja się zgodzę z Avatharem i Hifideliciem. Jest nas już trzech, a trzech to już kompania ;) Nieodpowiednia forma może zniechęcić do zapoznania się z treścią.
Pozdrawiam
Czy nie czujesz całą swoją duszą jak staliśmy się niczym bogowie?
Awatar użytkownika
Chaon
Lord
Lord
 
Posty: 1065
Rejestracja: pn 16.12.2002 23:20
Lokalizacja: Szczecin

Postautor: Marc_us » czw 06.11.2003 21:06

Chaon pisze:Jest nas już trzech, a trzech to już kompania ;)

A ja myślałem że drużyna :P
Obrazek
Awatar użytkownika
Marc_us
Wojownik
Wojownik
 
Posty: 224
Rejestracja: wt 29.04.2003 16:03
Lokalizacja: Białystok (Ganimedes)

Postautor: RaF » czw 06.11.2003 21:07

Zależy co rozumiecie przez formę. Dobór słów, umiejętność ułożenia tego w zdania, czy też sposób ich późniejszego przekazania? Bo ja np. wolę czytać książki na gorszym, szarawo-brunatnym papierze niż na śnieżnobiałym, od którego później mnie już oczy bolą. Forma.
Jeżeli chodzi o formę jako styl, to dałbym tu proporcje 60-40, ew. 70-30 (odpowiednio treść - forma). Bo w tym wypadku jestem zwolennikiem teorii, że styl nie powinien być przeszkodą w przekazywaniu myśli, a jedynie umożliwiać zrozumiałe przekazywanie owych myśli.
"Diese nadmierne sformalizowanie starożytnego prawa zeigt Jurisprudenz jako rzecz tego samego rodzaju, als d. religiösen Formalitäten z B. Auguris etc. od. d. Hokus Pokus des znachorów der savages" -- Karol Marks
Awatar użytkownika
RaF
Katedralny Malkontent
 
Posty: 3498
Rejestracja: pt 04.10.2002 22:24
Lokalizacja: Warszawa

Postautor: bejzkik » czw 06.11.2003 21:41

no a ja się doczepię formalnie

forma czego? treść czego?

bo to ma duże znaczenie
z hifi zgodze sie o tyle że (może nie równowagą) ale dopełnieniem dla siebie jest forma i treść (istota, materia itd)
bejzkik
Lord
Lord
 
Posty: 1581
Rejestracja: sob 10.05.2003 11:27
Lokalizacja: sosnowiec/krakow

Postautor: Chaon » czw 06.11.2003 22:23

Marc_us pisze:
Chaon pisze:Jest nas już trzech, a trzech to już kompania ;)

A ja myślałem że drużyna :P


eeee.... może i tak :P Dałem plamę, ale cóż... "Shit happens" :wink:
Pozdrawiam
Czy nie czujesz całą swoją duszą jak staliśmy się niczym bogowie?
Awatar użytkownika
Chaon
Lord
Lord
 
Posty: 1065
Rejestracja: pn 16.12.2002 23:20
Lokalizacja: Szczecin

Postautor: RaF » czw 06.11.2003 23:10

treść bez formy to niewykorzystany pomysł
forma bez treści to kicz
;)
"Diese nadmierne sformalizowanie starożytnego prawa zeigt Jurisprudenz jako rzecz tego samego rodzaju, als d. religiösen Formalitäten z B. Auguris etc. od. d. Hokus Pokus des znachorów der savages" -- Karol Marks
Awatar użytkownika
RaF
Katedralny Malkontent
 
Posty: 3498
Rejestracja: pt 04.10.2002 22:24
Lokalizacja: Warszawa

Postautor: Azirafal » czw 06.11.2003 23:26

Dołączam się do kompanii!!!... eeeee... drużyny?... Hmmm? Grupy społecznej, która wykształciła się w tym topiku po poście Hifidelica... :P
If you don't stand for something you'll fall for anything.
Awatar użytkownika
Azirafal
Arcypryk
 
Posty: 1938
Rejestracja: wt 07.01.2003 15:33
Lokalizacja: Warszawa

Postautor: Avathar » czw 06.11.2003 23:28

RaF pisze:treść bez formy to niewykorzystany pomysł
forma bez treści to kicz
;)

O ! I z tym naprawdę się zgadzam ! Jedno drugie uzupełnia ! Jedno bez drugiego jest niczym !! I na odwrót. Uważam ,że odpowiedź na pytanie jest jedna. Powyższe stwierdzenie.

Pozdrawiam.
Obrazek
Avathar
Lord
Lord
 
Posty: 1245
Rejestracja: sob 02.11.2002 0:18
Lokalizacja: Gdynia / Poznań

Postautor: Sorden » pt 07.11.2003 0:19

Moim zdaniem najwazniejsza jest tresc ! Nie ocenia sie ksiazki po okladce ! Przynajmniej nie powinno !:P
Oczywiscie forma powinna byc taka aby nie przeszkadzala w czytaniu !
Jesli ten warunek jest spelniony to jest git !
Pzdr!
Love, Trance & Psychedelic !
Awatar użytkownika
Sorden
Pretorianin
Pretorianin
 
Posty: 1238
Rejestracja: wt 05.11.2002 23:34
Lokalizacja: Gliwice

Postautor: Avathar » pt 07.11.2003 9:24

Sorden pisze:Moim zdaniem najwazniejsza jest tresc ! Nie ocenia sie ksiazki po okladce ! Przynajmniej nie powinno !:P
Oczywiscie forma powinna byc taka aby nie przeszkadzala w czytaniu !
Jesli ten warunek jest spelniony to jest git !
Pzdr!


Ale ja nie wiem co wszyscy do okładek sie przyssali.
Sorden <-- a jeśli masz kiepskiej okładce i napisaną beznadziejnym stylem ? Przez forme nie (przynajmniej ja) mam na myśli okładki czy papieru. Chodzi o wszelkiego rodzaju hieroglify. Sam pisze paskudnie (znaczy sie odręcznie) , ale błędów ortograficznych nie robie , lecz sama estetyka pracy przeszkadza w jej ocenieniu , gdyż próba przeczytania jakiegoś wyrazu "Odrywa" od myśli. Ale to taki mały przykład.

Pozdrawiam
Obrazek
Avathar
Lord
Lord
 
Posty: 1245
Rejestracja: sob 02.11.2002 0:18
Lokalizacja: Gdynia / Poznań

Postautor: Alganothorn » pt 07.11.2003 9:57

a ja dla odmiany sie nie zgodzę z hifidelic'iem...
dla mnie nie są równoważne, ważniejsza jest treść...jeśli chodzi o procenty, to mniej więcej 65% dla treści, 35% dla formy;
sonet Szekspira napisany na papierze toaletowym będzie ciągle arcydziełem (np, przynajmniej dla mnie), mój wiersz na wspominanym czerpanym papierze będzie ciągle...no, arcydziełem nie będzie
;-)
forma determinuje w dużej mierze odbiór treści, może zmieniać odcień jej charakteru, ale jego nie zmieni;
sama treść jest w stanie się obronić, pusta forma - nie (choć popularność w niektórych kręgach wymalowanych, głupich panienek z dyskoteki może być argumentem zgoła przeciwnym)
treść i forma muszą współgrać, być komplementarne, ale równoważnymi moim zdaniem nie są
pozdrawiam
ps. grim - forma czegokolwiek i tegoż czegokolwiek treść...każde możliwe znaczenie - możesz rozbić argumentację na każdą ewentualność, możesz pisać wypowiedzi ogólne, jak wolisz...
ps2. jeśli dołączy do mnie jeszcze kilka osób, to może sformujemy ekipę Nazguli dla przeciwwagi...ciuchy fajne i jakie miecze ładne ;-)
We've all been raised on television to believe that one day we'd all be millionaires, and movie gods, and rock stars. But we won't. And we're slowly learning that fact. And we're very, very pissed off.
Awatar użytkownika
Alganothorn
Monarcha
Monarcha
 
Posty: 5085
Rejestracja: pn 06.01.2003 23:02
Lokalizacja: point of no return

Postautor: Hifidelic » pt 07.11.2003 10:15

dla mnie nie są równoważne, ważniejsza jest treść...jeśli chodzi o procenty, to mniej więcej 65% dla treści, 35% dla formy;

Na taki kompromis mogę przystać... Ty coś opuścisz, ja coś dodam... ;)
Obrazek
Debian Sid i jest git!
Awatar użytkownika
Hifidelic
Spammer!!!
Spammer!!!
 
Posty: 1137
Rejestracja: ndz 13.07.2003 18:27
Lokalizacja: Uroczysko

Postautor: Alganothorn » pt 07.11.2003 10:21

poniżej 60% dla treści nie zejdę
;-)
ciekaw jestem co na to Twoja 'wesoła kompania' (takie małe nawiązanie do innego filmu ;-) ), oni pisali się na fifty - fifty
:-)
pozdrawiam
We've all been raised on television to believe that one day we'd all be millionaires, and movie gods, and rock stars. But we won't. And we're slowly learning that fact. And we're very, very pissed off.
Awatar użytkownika
Alganothorn
Monarcha
Monarcha
 
Posty: 5085
Rejestracja: pn 06.01.2003 23:02
Lokalizacja: point of no return

Postautor: Hifidelic » pt 07.11.2003 10:31

Dobra, jest deal. My people will call Your people.
Kompania - co wy na to?
Obrazek
Debian Sid i jest git!
Awatar użytkownika
Hifidelic
Spammer!!!
Spammer!!!
 
Posty: 1137
Rejestracja: ndz 13.07.2003 18:27
Lokalizacja: Uroczysko

Postautor: Sorden » pt 07.11.2003 10:45

Alganothorn pisze:dla mnie nie są równoważne, ważniejsza jest treść...jeśli chodzi o procenty, to mniej więcej 65% dla treści, 35% dla formy;

I tu sie kolego zgadzam ! Forma odgrywa role, ale nie jest az tak istotna aby przedstawic ja na rowni z trescia !
70% tresc
30% forma
Wole taka proporcje !
p.s. Odwrotnosc tej proporcji jest dla mnie nie do pomyslenia ! Odrazu odrzucam takie dzielo !
Pzdr!
Love, Trance & Psychedelic !
Awatar użytkownika
Sorden
Pretorianin
Pretorianin
 
Posty: 1238
Rejestracja: wt 05.11.2002 23:34
Lokalizacja: Gliwice

Postautor: Avathar » pt 07.11.2003 14:07

Kompania zgadza sie (a przynajmniej ja :P ) na 60 - 40. Jednakże nadal , moim zdaniem , można powiedziec ,że są porównywalne.

Pozdrawiam
Obrazek
Avathar
Lord
Lord
 
Posty: 1245
Rejestracja: sob 02.11.2002 0:18
Lokalizacja: Gdynia / Poznań

A ja a ja a ja...

Postautor: Hekate » pt 07.11.2003 15:57

A ja dużo wyżej cenię treść. Forma winna być odpowiednia tj. mieszcząca się powyżej jakiejś "przyzwoitej" granicy jednakże nie wymagam niczego więcej (nota bene rzadko dostaję więcej ponad minimum ale to taka osobista dygresja). Oczywiście, "piękna" forma razem z mądrą treścią jest bezapelacyjnie niesamowicie pożądana ale niejednokrotnie pozostaje to rarytasem na wysoką skalę...

Pozdrawiam, ja.
Hekate
Lady
Lady
 
Posty: 208
Rejestracja: czw 06.11.2003 7:45

Postautor: Alganothorn » pt 07.11.2003 16:22

ależ Hekate, rozważamy kwestię idealną,to, co się dla nas liczy, a nie to, co dostajemy od życia...
w końcy nazwa tego subforum predystynuje tutejsze dyskusje do szybowania wśród idei, nawet jeśli wiąże się to z niedotykaniem ziemi...
;-)
życie sprowadza na ziemię marzenia, ale nie musi tego robić poglądami, a już na pewno nie powinno teoretycznych rozważań
:-)
pozdrawiam
We've all been raised on television to believe that one day we'd all be millionaires, and movie gods, and rock stars. But we won't. And we're slowly learning that fact. And we're very, very pissed off.
Awatar użytkownika
Alganothorn
Monarcha
Monarcha
 
Posty: 5085
Rejestracja: pn 06.01.2003 23:02
Lokalizacja: point of no return

Tym razem pełna świadomość

Postautor: Hekate » pt 07.11.2003 16:31

Dlatego o ideale też napisałam.

Ponownie pozdrawiam, ponownie ja.
Hekate
Lady
Lady
 
Posty: 208
Rejestracja: czw 06.11.2003 7:45

Postautor: Marc_us » pt 07.11.2003 18:28

Treść - 70% forma - 30%

...a moze nawet 75-25

Fakt że się dopełniają i nie moga bez siebie istnieć (a przynajmniej nie powinny) ale liczy się treść, forma ma ułatwić jej zrozumienie.
Obrazek
Awatar użytkownika
Marc_us
Wojownik
Wojownik
 
Posty: 224
Rejestracja: wt 29.04.2003 16:03
Lokalizacja: Białystok (Ganimedes)

Postautor: Alganothorn » pt 07.11.2003 18:31

nie Marc_us, onie nie istnieją bez siebie: absolutnie wszystko, co nas otacza ma zarówno formę, jak i treść...wszystko i...wszyscy
:-)
pozdrawiam
We've all been raised on television to believe that one day we'd all be millionaires, and movie gods, and rock stars. But we won't. And we're slowly learning that fact. And we're very, very pissed off.
Awatar użytkownika
Alganothorn
Monarcha
Monarcha
 
Posty: 5085
Rejestracja: pn 06.01.2003 23:02
Lokalizacja: point of no return

Postautor: Marc_us » pt 07.11.2003 19:40

Alganothorn pisze:nie Marc_us, onie nie istnieją bez siebie

Czyli spoko... nie jest źle :D

Ale wciąż jestem zdania że to treść się liczy a forma jej pomaga.

Wątek przypomina mi troche wasze zasady z forum. Wymuszja formę choćby kosztem treści.
Obrazek
Awatar użytkownika
Marc_us
Wojownik
Wojownik
 
Posty: 224
Rejestracja: wt 29.04.2003 16:03
Lokalizacja: Białystok (Ganimedes)

Postautor: Alganothorn » pt 07.11.2003 19:49

Marc_us pisze:Wątek przypomina mi troche wasze zasady z forum. Wymuszja formę choćby kosztem treści.


po pierwsze, forma, jak pisałem, jest zawsze - zasady regulują formy obowiązujące w danym miejscu
po drugie, jeśli chodzi Ci o język, to nie życzę sobie bluzgów, jeśli zaś o pisanie IT, to jeśli dyskusja skręca OT, zakłada się nowy topic...
:-)
nie widzę ograniczenia treści kosztem formy...
pozdrawiam
We've all been raised on television to believe that one day we'd all be millionaires, and movie gods, and rock stars. But we won't. And we're slowly learning that fact. And we're very, very pissed off.
Awatar użytkownika
Alganothorn
Monarcha
Monarcha
 
Posty: 5085
Rejestracja: pn 06.01.2003 23:02
Lokalizacja: point of no return

Postautor: Marc_us » pt 07.11.2003 20:13

Alganothorn pisze:jeśli zaś o pisanie IT, to jeśli dyskusja skręca OT, zakłada się nowy topic...
:-)
nie widzę ograniczenia treści kosztem formy...


Ee... "pisanie IT"? O co chodzi?

Ogranieczenie treści kosztem formy? (nie kapuje... chyba coś sie przestawiło).

Tak czy siak chodziło mi o wymuszanie długości postów.
Obrazek
Awatar użytkownika
Marc_us
Wojownik
Wojownik
 
Posty: 224
Rejestracja: wt 29.04.2003 16:03
Lokalizacja: Białystok (Ganimedes)

Postautor: Chaon » pt 07.11.2003 20:19

Jako członek kompanii także zgodzę się na 60-40 ( z większością dla treści).

Alganothorn pisze:ps2. jeśli dołączy do mnie jeszcze kilka osób, to może sformujemy ekipę Nazguli dla przeciwwagi...ciuchy fajne i jakie miecze ładne ;-)


Tia... Najwyżej power rangers :P
:wink:
Pozdrawiam
Czy nie czujesz całą swoją duszą jak staliśmy się niczym bogowie?
Awatar użytkownika
Chaon
Lord
Lord
 
Posty: 1065
Rejestracja: pn 16.12.2002 23:20
Lokalizacja: Szczecin

Postautor: Alganothorn » pt 07.11.2003 20:22

IT = in topic
OT = off topic
:-)
wymuszana długość? jeśli o mnie chodzi, to nie lubie postów jednolinijkowych o treści 'a ja nie', albo 'ja też' bo to pachnie czatem/irc'em, a nie forum dyskusyjnym...
taki problem podawać uzasadnienie?
;-)
a, btw, przyczepiłem sie do długości Twojego posta?
pozdrawiam
We've all been raised on television to believe that one day we'd all be millionaires, and movie gods, and rock stars. But we won't. And we're slowly learning that fact. And we're very, very pissed off.
Awatar użytkownika
Alganothorn
Monarcha
Monarcha
 
Posty: 5085
Rejestracja: pn 06.01.2003 23:02
Lokalizacja: point of no return

Postautor: Marc_us » pt 07.11.2003 21:00

Alganothorn pisze:a, btw, przyczepiłem sie do długości Twojego posta?

Nie ale kiedyś jechaliście sobie po Warzonowcach. :P

Ty nie lubisz czatów a ja pustosłowia.

To jak jakieś obrady sejmu. Wchodzi taki na mównicę i rozprawia przez kilka minut o rzeczach niekoniecznie związanych ze sprawą by na koniec powiedzieć "dlatego xxx bedzie preciw".

Widziałem na forum wiele pzypadków gdy długość uniemożliwia pełne zrozumienie treści. Po pierwsze ciężko wdrożyć się w temat gdy masz kilka stron postów o długości kilku "ekranów". Po prostu odechciewa się czytać.

Tak własciwie to mi przeszkadza już sama szerokość tego forum. Najlepiej mi się czyta tekst o szerokości 400-500 px. tutaj jest zawsze więcej. A jak do tego widze że tekst ma ponad 500px wysokości i w dodatku najprawdopodobniej ma na celu jedynie stwierdzić czy ktoś się zgadza z przedmówcą czy nie, to przeważnie omijam ta wypowiedź.

No i nielubie "masy tekstu". Taki jeden wielki akapit w którym raczej nie wyłapiesz na pierwszy rzut oka gdzie są najistotniejsze informacje i czy warto czytać całość. Takie coś działa w krótkich tekstach ale nie w długich (które pewnie uwielbiasz :P )
Obrazek
Awatar użytkownika
Marc_us
Wojownik
Wojownik
 
Posty: 224
Rejestracja: wt 29.04.2003 16:03
Lokalizacja: Białystok (Ganimedes)

Postautor: Alganothorn » pt 07.11.2003 21:29

czyli razi Cie przerost formy nad treścią, że wrócę do tematu
:-)
nie mam w zwyczaju 'jeździć' po nikim - mogę dać jako przykład czegoś, co mi sie podoba, bądź nie i tyle; moje preferencje nie maja prawa obowiązującego na katedrze, a tutaj też chyba nie tępię nikogo jakoś specjalnie za długość wypowiedzi...
:-)
pozdrawiam
We've all been raised on television to believe that one day we'd all be millionaires, and movie gods, and rock stars. But we won't. And we're slowly learning that fact. And we're very, very pissed off.
Awatar użytkownika
Alganothorn
Monarcha
Monarcha
 
Posty: 5085
Rejestracja: pn 06.01.2003 23:02
Lokalizacja: point of no return

Postautor: RaF » pt 07.11.2003 23:28

Marc_us pisze:Tak własciwie to mi przeszkadza już sama szerokość tego forum. Najlepiej mi się czyta tekst o szerokości 400-500 px. tutaj jest zawsze więcej. A jak do tego widze że tekst ma ponad 500px wysokości i w dodatku najprawdopodobniej ma na celu jedynie stwierdzić czy ktoś się zgadza z przedmówcą czy nie, to przeważnie omijam ta wypowiedź.

Here's a little tip ;)
Ustaw sobie w profilu skórkę na Solaris, ona jest węższa od pozostałych, może przypadnie ci to do gustu.
(End of OT :P)
"Diese nadmierne sformalizowanie starożytnego prawa zeigt Jurisprudenz jako rzecz tego samego rodzaju, als d. religiösen Formalitäten z B. Auguris etc. od. d. Hokus Pokus des znachorów der savages" -- Karol Marks
Awatar użytkownika
RaF
Katedralny Malkontent
 
Posty: 3498
Rejestracja: pt 04.10.2002 22:24
Lokalizacja: Warszawa

Postautor: Hifidelic » sob 08.11.2003 7:34

jeśli o mnie chodzi, to nie lubie postów jednolinijkowych o treści 'a ja nie', albo 'ja też' bo to pachnie czatem/irc'em, a nie forum dyskusyjnym...


Ja też nie lubię. ;)
Obrazek
Debian Sid i jest git!
Awatar użytkownika
Hifidelic
Spammer!!!
Spammer!!!
 
Posty: 1137
Rejestracja: ndz 13.07.2003 18:27
Lokalizacja: Uroczysko

Postautor: Marc_us » sob 08.11.2003 14:38

RaF pisze:Here's a little tip ;)
Ustaw sobie w profilu skórkę na Solaris, ona jest węższa od pozostałych, może przypadnie ci to do gustu.
(End of OT :P)


BIG THNX


:D :D

Jest o wiele wiele lepsza, a przy okazji praktycznie w tej samej kolorystyce co poprzednia skórka (którą trzymałem właśnie dla kolorów :D ). Nawet chyba ładniejsza od poprzedniej :D

Po prostu zajebiste.

Jeszcze raz BIG THNX!
Obrazek
Awatar użytkownika
Marc_us
Wojownik
Wojownik
 
Posty: 224
Rejestracja: wt 29.04.2003 16:03
Lokalizacja: Białystok (Ganimedes)


Wróć do Philosophia

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 74 gości