Kim jest dla Was Wojciech Jaruzelski?

Miejsce na refleksje, rozmyślenia i rozważania natury filozoficznej.

Moderatorzy: Alganothorn, Avathar

Postautor: Torquemada » wt 21.10.2003 16:58

Oczywiście, że nie wszystko jest tylko czarne i białe, dobre i złe, ale każdy chyba wedle swojego rozumu i sumienia ma prawo dokonać bilansu dobra i zła i uznać jakieś zjawisko za dobre lub złe.
Zdanienie nie można oceniać jest według mnie tożsame z twierdzeniem nie można wyrażać swojego zdania, a właściwie ze zdaniem nie wolno myśleć.
Torquemada
Pustelnik
Pustelnik
 
Posty: 10
Rejestracja: sob 18.10.2003 22:20

Postautor: bejzkik » wt 21.10.2003 17:03

skoro jak się okazuje pamięć o poprzedniej epoce zyje tym co dobre a nie tym co złe to może zastanówmy się nad innym przykładem, widzianym z boku
czy gorbaczow jest w sensie tego watku postacią pozytywną czy egatywną?
czy fakt że udało mu się poprzez nieudolne rządy doprowadzić do rozpadku zsrr jest argumentem przemaiającym na jego korzyść czy nie?

moze ocena tego faktu pozwoli nam wypracować jakieś stanowisko
bejzkik
Lord
Lord
 
Posty: 1581
Rejestracja: sob 10.05.2003 11:27
Lokalizacja: sosnowiec/krakow

Postautor: Alganothorn » wt 21.10.2003 21:14

kilka uwag:
- z tego co wiem, nazywanie systemu panującego w Polsce komunizmem jest nadużyciem - powszechnie stosuje się określenie socjalizm
- sytuacja zacofania pewnych państw, a także rozwoju innych nie ejst aż tak prosta; Irlandia i Grecja startowały mniej więcej z tego samego miejsca, kiedy zaczęły dostawać dotacje z UE miały różną politykę: Grecja dotacje 'przejadła', IOrlandia wykorzystała...w tym momencie sytuacja w Grecji jest bardzo mało fajna, akurat o tym mam niezłe pojęcie...zacofanie krajów postsocjalistycznych to kłopot z przestawieniem gospodarki na zupełnie inne zasady gospodarcze;
- o ile istnieje szereg ustrojów o których wypowiadamy się z perspektywy dziejów (wspominane Ateny Peryklesa), to jednocześnie te, które są wystarczająco świeże są w innej sytuacji: dopóki żyją uczestnicy wydarzeń, cała sprawa ma inny wydźwięk, a siła głosu osoby nie będącej uczestnikiem nie będzie równa głosowi uczestnika
pozdrawiam
We've all been raised on television to believe that one day we'd all be millionaires, and movie gods, and rock stars. But we won't. And we're slowly learning that fact. And we're very, very pissed off.
Awatar użytkownika
Alganothorn
Monarcha
Monarcha
 
Posty: 5085
Rejestracja: pn 06.01.2003 23:02
Lokalizacja: point of no return

Postautor: Torquemada » wt 21.10.2003 21:26

Nie sądze aby to, że nie pamiętam SOCJALIZMU i że są osoby które go pamiętają sprawiało że nie mogę go oceniać. Spójrzmy na to z innej strony. Może właśnie moja ocena jako osoby patrzącej z zewnątrz jest bardziej obiektywna od obserwatora wydarzeń. A tak na prawde to obiektywny jest tylko historyk starożytności.
Torquemada
Pustelnik
Pustelnik
 
Posty: 10
Rejestracja: sob 18.10.2003 22:20

Postautor: Alganothorn » wt 21.10.2003 21:33

jestem, w pewnym sensie, historykiem starożytności Torquemada - zapewniam Cię, że w obliczu tak kolosalnych fałszerstw z jakimi mamy do czynienia, trudno być tu obiektywnym...
fakt, że nie pamięta się czegoś, arównocześnie żyją osoby, które to pamiętają nie odbiera prawa do oceniania - chodzi o to, że powoduje specyficzna sytuację, w której bardzo istotne są relacje 'z pierwszej ręki', ciągle dostępne, bezcenne...
pozdrawiam
ps. różnica między Bogiem a historykiem polega na tym, że Bóg nie może zmieniać przeszłości - punkt dla tego, kto powie autora ;-) (akurat znam...)
We've all been raised on television to believe that one day we'd all be millionaires, and movie gods, and rock stars. But we won't. And we're slowly learning that fact. And we're very, very pissed off.
Awatar użytkownika
Alganothorn
Monarcha
Monarcha
 
Posty: 5085
Rejestracja: pn 06.01.2003 23:02
Lokalizacja: point of no return

Postautor: bejzkik » śr 22.10.2003 0:26

butler?

jaka jest nagroda?
bejzkik
Lord
Lord
 
Posty: 1581
Rejestracja: sob 10.05.2003 11:27
Lokalizacja: sosnowiec/krakow

Postautor: Louen » śr 22.10.2003 8:47

Torquemada pisze:Dlaczego, Louenie, nie miałbym oceniać systemu w którym nie żyłem.

dlatego, że go nie rozumiesz i nie znasz
to tak jakbyś wyrobił sobie zdanie o jakiejś osobie i ją oceniał tylko na podstwie czyichś opowiadań mimo iż jej na oczy nie wiedziałeś i nie rozmawiałeś z nią...

Torquemada pisze:Żyłeś w faszystowskich Włoszech? W Atenach Peryklesa? A na pewno masz zdanie o ustrojach tamtych państw i możesz ocenić który jest negatywny a który pozytywny.

otóż nie oceniam bo jakim prawem i na jakiej podstawie... mogę się zgadzać lub nie z różnymi ustrojami, ale we wszystkich widze dobre i złe strony...

Torquemada pisze:Skoro czas rządów komunistów w Polsce...

po raz kolejny... Polska nie była państwem komunistycznym!!

Torquemada pisze:...jak wytłumaczysz fakt że wszystkie kraje bloku wschodniego są tak zacofane w porównaniu z krajami zachodnimi?

nie mam zamiaru nic na ten temat tłumaczyć... porównaj tylko sytuacje Białorusi i Polski... zastanów sie, czy gdyby nie nasi ówcześni przywódcy to Polska byłaby Polską czy Polską Republiką Radziecką i dziś bylibyśmy na miejscu Białorusi

Torquemada pisze:Teraz potrzebne są reformy. A reformy nie mogą odbyć się bez zwolnień. Są one przeprowadzane nie udolnie, ale Polska demokracja jest jeszcze młoda.

reformy? teraz? od 14 lat są reformy i w czasie tych reform więcej zniszczono niż zreformowano... takie PGRy... "my" musieliśmy je burzyć? były złe? jakoś w Czechach, czy Słowacji są, funkcjonują i przynoszą zyski... a przecież zostały one po poprzednim systemie... zwalnianie ludzi... kikadziesiąt tysięcy w tą czy w tamtą... następne kilkadziesiąt tysiący rodzin bez środków do życia... co tam...
obecna sytuacja jest spowodowana przede wszystkim nieudolnością władz po '89... wiesz niedawno oglądałem kabaret z '92 (chyba Piasecki), satyra i żarty jak ulał posowałaby do roku 2003, takie same błędy, ten sam absurd, ten sam bandytyzm i nieuczciwość, a minęło 11 lat wspaniałej demokracji i jesteśmy w tym samym punkcie co na początku lat 90-tych, z małą, ale bardzo ważną różnicą... bo w 92 coś jeszcze mieliśmy, ale do dziś rozsprzedano i zniszczono niemal wszsytko co sie dało, zwolniono i pozbawiono środków do życia prawie połowy społeczeństwa... nie ma już co przekształcać, państwo nie ma już majątku!!! bo albo go sprzedało za psie pieniądze, albo doprowadzono do ruiny... nic nie zostało zrobione i nic nam już nie zostało z czego moglibyśmy cos zrobić...
komuniści powiadasz są temu winni? dodaj jeszcze Żydzi i Niemcy... jak zawsze ukierunkujemy swoją nienawiść i zwalimy winę tam gdzie nie trzeba...
"młoda polska demokracja"? strach pomyśleć co będzie jak ona podrośnie...

Torquemada pisze:Elitom rządzącym przydałoby się odświerzenie sądze jednak iż mamy kilka kompetentnych klubów i jest w czym wybierać.

na przykład?

Torquemada pisze:Wolność jest dla mnie wartością najwyższą. Bez wolności społeczeństwo nie może poprawnie się rozwijać, a jestem pewien że dzisiejszy czlowiek ma więcej wolności od człowieka lat 50 tych na przykład.

moja znajoma mówi, że gdyby umiała latać to wtedy byłaby naprawdę wolna...
człowiek ciągle goni za wolnością, za kilkanaście, może kilkadziesiąt lat stwierdzimy że demokracja za bardzo nas ogranicza, że nas krępuje i odbiera nam wolność... poza tym choć oczywiście wolność jest bardzo ważna to nie jest to jedyna rzecz potrzebna do szczęścia... widzisz niektórzy wolą iść nawet do więzienia, aby mieć gorący posiłek i dach nad głową...

Torquemada pisze:Lecha Wałęse uważam ze bohatera narodowego. To, że się połakomił po władze to błąd, ale my Polacy, w przeciwieństwie do innych narodów, nie potrafimy docenić jego dokonań.

każdy człowiek ma jakichś bohaterów... ale wracając do Wałęsy to nie wiem czy słyszałeś, że został do stoczni przywieziony motorówką przez służby bezpieczeństwa już w trakcie trwania strajku i pierwszą decyzją jaką podjął było zakończenie demonstracji, co jednak nie zostało spełnione... (tak relacjonują to niektórzy organizatorzy srajku) to trochę inaczej niż podaje historia...
"połakomił się po władzę", którą potem w perfidny i zły sposób wykorzystał, zniszczył, doprowadził do ruiny kraj... dał się rozbestwić kościołowi... no ale trzeba mu wybaczyć bo przecież to bohater narodowy i ma prawo do błędów...
wzorem dla mnie są zimą misie...
Awatar użytkownika
Louen
Rycerz
Rycerz
 
Posty: 412
Rejestracja: wt 02.09.2003 9:28
Lokalizacja: Łódź

Postautor: Hifidelic » śr 22.10.2003 8:59

Boję się Ciebie Louen...
Obrazek
Debian Sid i jest git!
Awatar użytkownika
Hifidelic
Spammer!!!
Spammer!!!
 
Posty: 1137
Rejestracja: ndz 13.07.2003 18:27
Lokalizacja: Uroczysko

Postautor: Alganothorn » śr 22.10.2003 9:06

grimfangu - Mark Twain;
ale i tak masz nagrodę, co prawda pocieszenia, ale zawsze: mój szczery uśmiech :-)
nie każdy go ma szansę otrzymać...doceń!
;-)
pozdrawiam
We've all been raised on television to believe that one day we'd all be millionaires, and movie gods, and rock stars. But we won't. And we're slowly learning that fact. And we're very, very pissed off.
Awatar użytkownika
Alganothorn
Monarcha
Monarcha
 
Posty: 5085
Rejestracja: pn 06.01.2003 23:02
Lokalizacja: point of no return

Postautor: Louen » śr 22.10.2003 9:32

hifidelic pisze:Boję się Ciebie Louen...

eee tam... staram się być tylko obiektywny...
wzorem dla mnie są zimą misie...
Awatar użytkownika
Louen
Rycerz
Rycerz
 
Posty: 412
Rejestracja: wt 02.09.2003 9:28
Lokalizacja: Łódź

Postautor: bejzkik » śr 22.10.2003 12:52

Alganothorn pisze:grimfangu - Mark Twain;
ale i tak masz nagrodę, co prawda pocieszenia, ale zawsze: mój szczery uśmiech :-)
nie każdy go ma szansę otrzymać...doceń!
;-)
pozdrawiam


spłonałem rumieńcem


twain? a kiedy?
bejzkik
Lord
Lord
 
Posty: 1581
Rejestracja: sob 10.05.2003 11:27
Lokalizacja: sosnowiec/krakow

Postautor: Louen » śr 22.10.2003 13:02

autorem cytatu
"różnica między bogiem a historykami polega głównie na tym, że bóg nie może zmieniać przeszłości"
jest Samuel Butler i grimfangowi należy sie nagroda główna :roll:
wzorem dla mnie są zimą misie...
Awatar użytkownika
Louen
Rycerz
Rycerz
 
Posty: 412
Rejestracja: wt 02.09.2003 9:28
Lokalizacja: Łódź

Postautor: Alganothorn » śr 22.10.2003 13:12

no proszę, a w moim, archaicznym wydaniu złotych myśli przypisali je Twainowi...
ale fakt, z wersją Butlera też się spotkałem;
jestem skłonny przychylić sie do obu wersji, po prostu przez całe życie trwałem w przeświadczeniu o Twainie
:-)
pozdrawiam
We've all been raised on television to believe that one day we'd all be millionaires, and movie gods, and rock stars. But we won't. And we're slowly learning that fact. And we're very, very pissed off.
Awatar użytkownika
Alganothorn
Monarcha
Monarcha
 
Posty: 5085
Rejestracja: pn 06.01.2003 23:02
Lokalizacja: point of no return

Postautor: bejzkik » śr 22.10.2003 13:30

twain był starszy, może butler zerżnął?
bejzkik
Lord
Lord
 
Posty: 1581
Rejestracja: sob 10.05.2003 11:27
Lokalizacja: sosnowiec/krakow

Postautor: Louen » śr 22.10.2003 13:37

grimfang pisze:twain był starszy, może butler zerżnął?

ale Twain żył dłużej, przez co miał więcej okazji, a i Butler nie bardzo mógł wtedy protestować... :wink:
wzorem dla mnie są zimą misie...
Awatar użytkownika
Louen
Rycerz
Rycerz
 
Posty: 412
Rejestracja: wt 02.09.2003 9:28
Lokalizacja: Łódź

Postautor: Sztickin » śr 22.10.2003 18:13

<ot>Co do cytatu. Powiedział go Twain, przynajmniej tak pisze w opracowaniu jednej z lektur szkolnych tegoż osobnika.
I jak tu dyskutować o złożonych sprawach, skoro w takich błachych są nieścisłości. ;) </ot>
Sztickin
Rycerz
Rycerz
 
Posty: 482
Rejestracja: pn 14.07.2003 17:10
Lokalizacja: jestem?

Postautor: Torquemada » śr 22.10.2003 20:32

W sprawie socjalizmu chyba z Louenem nie dojdziemy do żadnego konsensusu. Prawo oceny zostało mi odebrane ale swoje zdanie mam i narazie nie zostałem przekonany do jego weryfikacji.
Torquemada
Pustelnik
Pustelnik
 
Posty: 10
Rejestracja: sob 18.10.2003 22:20

Postautor: Zuhar » czw 23.10.2003 7:56

Ustoju jaki panował w Polsce, czy też republikach sąsiednich jakoś nie miałbym odwagi nazwać, ani socjalizmem, ani komunizmem. Totalitaryzmem owszem. Ale z ideami, które leżały u podstaw komunizmu i socjalizmu, to te systemy rządzenia miały nieiwele wspólnego. Szczytne skąd innąd hasła wykorzysztano do przejęcia władzy, a późnej kamuflowania prawdziwych pobódek. Dziś to samo robi się z demokracją. Obyśmy tylko za kilkanaście, kilkadziesiąt, bądź kikaset lat nie myśleli o demokracji tak jak dziś o komuniźmie.
Awatar użytkownika
Zuhar
Mechanik Pokładowy
Mechanik Pokładowy
 
Posty: 520
Rejestracja: śr 11.12.2002 14:13
Lokalizacja: Łódź

Postautor: Einar » czw 23.10.2003 8:23

Raczej nie. nie należy porównywać demokracji z komunizmem. Chyba? Jezy boję się ustrojów, które zkładają, że człowiek nie pracuje na siebie, tylko na wspólne. Khem, khem.
Einar
Najemnik
Najemnik
 
Posty: 83
Rejestracja: pn 07.04.2003 9:49
Lokalizacja: Warszawa

Postautor: Zuhar » czw 23.10.2003 8:29

Ja nie mniej obawiam się ustrojów zakładających, że większość ma rację. Nawet w demokracji mam wrażenie, że nie pracuje na siebie, tylko na kogoś. Zwłaszcza, że polska "demokracja", polega na tym kto krzyczy głośniej. Jeśli nie podoba mi się jakaś decyzja to zablokuję drogi i wymuszę jej zmianę. Jak dla mnie to za dużo tu wspólnych cech z anarchią. Swoją drogą też ciekawy ustrój, ale tam przynajmniej miałbym większą swobodę w bronieniu swoich praw.
Awatar użytkownika
Zuhar
Mechanik Pokładowy
Mechanik Pokładowy
 
Posty: 520
Rejestracja: śr 11.12.2002 14:13
Lokalizacja: Łódź

Postautor: Alganothorn » czw 23.10.2003 11:03

polska demokracja, a konkretnie wartstwa rządząca, coraz częściej przypomina mi sceny z 'Dnia świra'...
straszna wizja, a jakże niebezpiecznie wiarygodna...
pozdrawiam
We've all been raised on television to believe that one day we'd all be millionaires, and movie gods, and rock stars. But we won't. And we're slowly learning that fact. And we're very, very pissed off.
Awatar użytkownika
Alganothorn
Monarcha
Monarcha
 
Posty: 5085
Rejestracja: pn 06.01.2003 23:02
Lokalizacja: point of no return

Postautor: Hifidelic » czw 23.10.2003 11:09

Widziałem w Wawie plakaty: Polska, tylko teraz, 50% wartości!!!
przemówiły do mnie...
(na marginesie, uważam, że sztuka plakatu uwsteczniła się mocno w ciągu ostatnich lat)
Obrazek
Debian Sid i jest git!
Awatar użytkownika
Hifidelic
Spammer!!!
Spammer!!!
 
Posty: 1137
Rejestracja: ndz 13.07.2003 18:27
Lokalizacja: Uroczysko

Poprzednia

Wróć do Philosophia

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 63 gości