Księżniczka Mononoke - Princess Mononoke - Mononoke Hime

Dla maniaków tychże dziedzin japońskiego rysunku

Moderator: Lechu

Księżniczka Mononoke - Princess Mononoke - Mononoke Hime

Postautor: Avathar » sob 11.10.2003 19:25

Dawno temu dzięki memu Guru (czyt. Lechu ) , który mnie do tego przekonał , ściągnąłem muzyke z Mononoke Hime. Przynam muzyka mi sie bardzo spodobała. Świetnie się ją słucha i ma ona swój klimat. Potem dorwałem Mononoke Hime Symphonical Suite - w którym wspaniałe już utwory są jeszcze lepsze.
Jednak dopiero niedawno udało mi sie załatwić film. Obejrzałem ten trwający ponad dwie godziny przejaw geniuszu. Princess Mononoke ma fabułę, która z początku zdaje sie banalna , lecz naprawde można w niej znaleźć wiele prawdy. I to jest jeden z największych plusów tego filmu.
Film polecam absolutnie wszystkim. Fantastyczna muzyka , świetne rysunki , fabuła i wspaniały świat.

Pozdrawiam.
Obrazek
Avathar
Lord
Lord
 
Posty: 1245
Rejestracja: sob 02.11.2002 0:18
Lokalizacja: Gdynia / Poznań

Postautor: Tomash » ndz 12.10.2003 9:47

Tak, zgadzam się - film jest megafajny i nawet moja stara go obejrzała (a ona uważą, że wszystko co "narysowane" to kolejny klon teletubisiów:D )
Awatar użytkownika
Tomash
Pustelnik
Pustelnik
 
Posty: 8
Rejestracja: wt 30.09.2003 20:05
Lokalizacja: Gryfino/Poznań

Postautor: Sorden » ndz 12.10.2003 13:03

Hmm... Ksiezniczke Mononoke, slabo pamietam... Moze dlatego, ze ogladalem ja bardzo dawno temu... I nadodatek nie interesowalem sie wtedy Anime... Byl to jeden z pierwszych filmow anime ktore mi sie spodobaly... Potem byl Gits...
W kazdym razie Film wart obejrzenia... mozna go polecic kazdemu... niekoniecznie milosnikowi anime :D
Pozdrawiam
Love, Trance & Psychedelic !
Awatar użytkownika
Sorden
Pretorianin
Pretorianin
 
Posty: 1238
Rejestracja: wt 05.11.2002 23:34
Lokalizacja: Gliwice

Postautor: Hifidelic » pn 13.10.2003 9:12

Totalna wczeszka... Bardzo lubię patetyczne klimaty, a w Mononoke jest ich do diabła i ciut ciut.
Kupiłem sobie odtwarzacz DVD, żeby móc oglądać ten film :)
Obrazek
Debian Sid i jest git!
Awatar użytkownika
Hifidelic
Spammer!!!
Spammer!!!
 
Posty: 1137
Rejestracja: ndz 13.07.2003 18:27
Lokalizacja: Uroczysko

Postautor: Chaon » pn 13.10.2003 16:51

Mononoke to piękny film, oglądałem około pół roku temu, ale pamiętam, że bardzo mi się spodobał, zwłaszcza fabuła. Nie pozostaje mi nic jak tylko zgodzić się z moimi przedmówcami i polecić go tym, którzy jeszcze nie oglądali :).
Pozdrawiam
Czy nie czujesz całą swoją duszą jak staliśmy się niczym bogowie?
Awatar użytkownika
Chaon
Lord
Lord
 
Posty: 1065
Rejestracja: pn 16.12.2002 23:20
Lokalizacja: Szczecin

Postautor: Lechu » ndz 26.10.2003 22:18

Najpiekniejszy film kinowy jaki widziałem. Jedno z 5 najlepszych anime.

Mógłbym na tym zakończyć posta, ale co tam, podręcze was moimi smutami :twisted:
Dawno temu, polskich fanów zaszokowała wiadomość - Mononoke Hime, wielkie dzieło japońskiego Disneya, Hayao Miyazakiego, będzie pokazywane w polskich kinach. Spoko, wziąłem telefon, zadzwoniłem do największego kina w Białym ( a mamy całe 4 kina u nas) i pytam: kiedy będzie Mononoke Hime? A miła pani po drugiej stronie - a co to?
No to dupa myśle sobie - na moim zadupiu nie zobaczę tego filmu. Akurat się złożyło, że we wrześniu jechaliśmy z klasą na tygodniową wycieczkę na południe kraju. Po drodze na 2 dni zatrzymaliśmy się w Krakowie. No tak, Kraków większe miasto od Białego, i tak jak myślałem, już na wjeździe do dawnej stolicy zaatakował mnie plakat Mononoke. Od razu kupiłem lokalną gazetę, mapę, i obmyśliłem plan. Drugi dzień mieliśmy wolny, i każdy łaził gdzie chciał. Jak przystało na uczniów liceum plastycznego, każdy poszedł zwiedzać muzea i takie tam. A ja za pomocą mapy namierzyłem jedno z kin niedaleko rynku, i poszedłem tam od razu zakupić bilet. Film puszczali o 14:30. Pytam się kobieciny w kasie - ile trwa Mononoke - póltorej godziny. Aha, chciałem zauwazyć, że o 16 była zbiórka. No to spoko myśle, akurat obejrzę, i wracam do grupy. W kinie było zaledwie 5 osób. Pierwsze sekundy mnie zatkały. PO raz pierwszy anime w kinie. Wielka chwila w życiu każdego fana. Ileż to filmów chciało by się zobaczyć na tak wielkim ekranie....
Film mnie tak wciągnął, że nim się obejrzałem, była 16. Tyle że napisów końcowych nie było widać.... Przez jakieś 10 minut walczyłem - wyjść, czy oglądać dalej. Wyszedłem. Jestem (byłem) porządnym uczniem 8)
Cięzko było. Dopiero ponad miesiąc później dokończyłem Mononoke u mnie w mojej zabitej dechami mieścinie. W obskurnym, najgorszym kinie.
Wystarczy tych pierdól, czas na konkrety:
Film - cudo. Dzieło sztuki, poezja, najlepszy z najlepszych. Żaden inny do tej pory nie zadziałał na mnie z taką siłą. Na koniec płakałem, autentycznie. Animecja (wiem powtarzam się, to samo pisałem w topiku o SA, ale inaczej sie nie da) standardowa, poprawna, i bez fajerwierków. Bo to nie animacja ma nas zachwycać. Zachwyca nas dokładność teł, z których każde jest dziełem sztuki. Zachwyca nas klimat: dzika puszcza, zyjąca swoim życiem do tysięcy lat, i walczący z nią ludzie. Postacie: od, mimo iż standardowego, ale za razem wspaniałego Ashitaki, przez dziką, wychowaną przez wilki San, zawziętą, ale troskliwą Eboshi, po potężną, mistyczną wilczą boginię Moro. Każda postać jest perfekcyjnie przedstawiona. Nie wiem jak z głosami, bo widziałem wersję amerykańską (z agentką Scully). Muzyka - kolejny szok. Przepiękna, chwytająca za serce doniosła orkiestra, połaczona z ludowymi instrumentami japońskimi.
Fabuła. Proekologiczna przesłanka połaczona z wątkiem o miłości człowieka i dziewczyny z lasu. Ale jak pokazana! To nie jest jakiś banał w stylu: ej ludzie, nie niszczcie drzew, nie śmiećcie w lesie. O tym nikt w filmie nie mówi. Po prostu walka ludzi z przyrodą jest tak wspaniale pokazana, że przestaje być zwykłym hasłem jakie powtarza się dziecom w szkole. Co ciekawe, Miyazaki w tym filmie nikogo nie faworyzuje. I ludzie, i przyroda są po prostu częscią tego świata, nikt nie ma większego od innych prawa do zycia. W tej wojnie nikt nie zwycięża ani nikt nie przegrywa. Do tego, oprócz wątku "ekologicznego", dochodzą wątki o przyjaźni, pomocy bliskim, poświęceniu, i inne takie. Trudno w sumie definitywnie określić, co jest głównym motywem. Po prostu każdy, kto obejrzy film, wyciąga swoje własne wnioski.

To cenię w filmach. Muszą mnie uderzyć, ścisnąc za serce, zrobić burzę w mózgu, i miesiąc po wyjściu z kina/wyłaczeniu DVD nadal nie dawać spokoju. Muszą coś wnieśc do mojego życia, nauczyć, coś może nawet zmienić. Mononoke najlepiej w tym wypadła.
My new Home:
Heroes Home
Obrazek
Awatar użytkownika
Lechu
Lord
Lord
 
Posty: 1638
Rejestracja: pt 06.12.2002 12:41
Lokalizacja: Guild Wars / Heroes Home

Postautor: Azirafal » pt 02.01.2004 1:23

No obejrzałem w końcu. Ciekawe, nie powiem. Bardzo ładnie narysowane z wielką dbałością o szczegóły oraz świetna animacja, to na pewno dwa wielkie plusy tego anime. Także bohaterowie - w żadnym wypadku nie da się o nich powiedzieć "bezbarwni/nierealistyczni/nieskomplikowani". Mają własne marzenia, pragnienia, bóle, rozterki i problemy. I starają się poradzić sobie z nimi na swój sposób. Historia nie zajeżdża tanim patetyzmem i bezpośrednim moralizatorstwem jak np. Arjuna. Jest wyważona, wszystkie ważne rzeczy opowiedziane są w zaowalowanej formie (symbolika i domysły raczej niż hurraoptymistyczne teksty). Muzyka nie zrobiła na mnie wielkiego wrażenia, ale to może się zmienić jak obejrzę MH jeszcze raz czy dwa (tak jak teraz mam z OST'em z FLCL). No cóż, siadać i oglądać - nic innego mi nie przychodzi do głowy. Kto nie widział, niech natychmiast odrabia zaległości, a kto widział niech obejrzy jeszcze raz, nie zaszkodzi mu to z pewnością.

P.S. Zajebiste były te duszki leśne... Jak stukały głowami... Miodzio! :twisted:
If you don't stand for something you'll fall for anything.
Awatar użytkownika
Azirafal
Arcypryk
 
Posty: 1938
Rejestracja: wt 07.01.2003 15:33
Lokalizacja: Warszawa

Postautor: Jusi » czw 08.01.2004 21:55

Taaak księżniczka Mononoke jest świetna :)
Ogóle wszystkie produkcje Miyazakiego są genialne :)
Np. Totoro** Kocham totoro :P
Pełna nazwa Tonari no Totoro (zwane mój sąsiad Totoro jakby ktoś nie wiedział co wątpliwe jest :wink: ).
"Jest nadzieja w każdym gdzieś na serca dnie..."
Awatar użytkownika
Jusi
Lady
Lady
 
Posty: 33
Rejestracja: śr 07.01.2004 10:37
Lokalizacja: Warszawa

Postautor: kamilll » pn 29.01.2007 23:30

To genialne anime, kiedy się skończy je oglądać to potem długo się jeszcze rozmyśla, jest świetne, cudowne!!!!! Bardzo mi się podobało, oglądałem to dwa razy ale dawno, a i tak wciąż to pamiętam, bo trudno coś takiedo zapomnieć ahhhh... :D .
Hmmm... wiara to podstawa :P
---------------------------------------------
www.everything-about-all.phorum.pl
Potrzebuje użytkowników, moderatorów---> Pomóżcie!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
kamilll
Pustelnik
Pustelnik
 
Posty: 3
Rejestracja: sob 27.01.2007 21:49

Postautor: bejzkik » wt 30.01.2007 0:19

przepraszam ze ja wtrace offtopa ale co to do diabla znaczy "totalna wczeszka"?
bejzkik
Lord
Lord
 
Posty: 1581
Rejestracja: sob 10.05.2003 11:27
Lokalizacja: sosnowiec/krakow

Postautor: Azirafal » wt 30.01.2007 11:10

Pewnie połączenie jakichś "ful wypasów", "totalnie zajebistych" i "wyczesanych"... :roll:

Aż dziw, że to hajfi parsknął :)
If you don't stand for something you'll fall for anything.
Awatar użytkownika
Azirafal
Arcypryk
 
Posty: 1938
Rejestracja: wt 07.01.2003 15:33
Lokalizacja: Warszawa

Postautor: Ros » pn 30.04.2007 19:12

Dołączam się do achów i ochów na temat tego filmu, lubię jeszcze Spirited Away: W Krainie Bogów i Ruchomy zamek Hauru, tego samego reżysera:
Hayao Miyazaki.
Ros
Najemnik
Najemnik
 
Posty: 89
Rejestracja: pt 13.04.2007 7:53

Postautor: Grzyb » wt 03.07.2007 19:19

Ja miałam to kiedyś na VHS, ale odtwarzacz zmarł mi śmiercią naturalną więc oddałam kuzynce :(
Wszystkie anime Mizaakiego są zajefajne! Mononoke hime – świetna muzyka / uwielbiam takie klimaty / i wspaniała animacja! reszta jest w poprzednich postach z którymi się zgadzam :)
Oglądałam też Spirited away – produkcja równie dobra, ta wiedźma była po prostu genialna :)
mamy już 12 tomików InuYashy... go go go Egmont! :smilecolros:
Awatar użytkownika
Grzyb
Pustelnik
Pustelnik
 
Posty: 23
Rejestracja: sob 30.09.2006 10:37
Lokalizacja: Siemianowice Śl

Postautor: Cyrograf » sob 25.08.2007 15:09

Ros pisze:Dołączam się do achów i ochów na temat tego filmu, lubię jeszcze Spirited Away: W Krainie Bogów i Ruchomy zamek Hauru, tego samego reżysera:
Hayao Miyazaki.


Cytuje.. i (za pozwoleniem) podpisuje się pod tym zdaniem.
Jednak szkoda, że jest tak mało filmów długometrażowych animowanych na tak dobrym poziomie, jaki nam przedstawia Hayao.
Animacja się rozwija - i dobrze! Ale nie chodzi mi tu o produkcje typu "Mój brat niedźwiedź" albo "Gdzie jest Nemo?". Byc może przesadzam, ale wydaje mi się, że kino azjatyckie jak również europejskie oferuje nam więcej niż amerykańskie czy angielskie (animowane).
Jednak często, choć produkcje dobre, strarające się coś pokazać młodszym odbiorcom, zaś starszych zaciekawić nie są kręcone na dużą skale, przez wielkie korporacje i nie ma setki zwiastunów w miastach ogłaszających "zabawe dla dzieci i dorosłych". (i z tej ''zabawy'' dorośli chyba więcej zrozumieją a dzieci będą oglądac w ciszy kolorowe obrazki..)
You once said I lied to you? I still believe I was right! No matter where you are, whatever adversities you face, as long as you've got your life, something good is bound to happen. Something so totally awesome that would make up for all the bad stuff.
Awatar użytkownika
Cyrograf
Wojownik
Wojownik
 
Posty: 175
Rejestracja: pn 07.05.2007 16:07
Lokalizacja: Opole / Jełowa

Postautor: majka22 » wt 08.02.2011 15:22

Mononoke to wspanialy film: bardzo mi sie podoba historia - gleboka, pelna niedomowien, mistyczna... Film jak najbardziej nadaje sie dla doroslych; przychodzi mi na mysl Spirited away.. Fabula inna, ale styl podobny :)
majka22
Pustelnik
Pustelnik
 
Posty: 14
Rejestracja: śr 26.01.2011 16:10

Postautor: Azirafal » wt 08.02.2011 16:22

majka22 pisze:przychodzi mi na mysl Spirited away.. Fabula inna, ale styl podobny :)


Może dlatego, że obydwa stworzyło to samo studio - Studio Ghibli :roll: , które specjalizuje się w tego typu "bajkowo-mistycznych" klimatach (z wielkim powodzeniem i przyjemnością wszystkich widzów, zazwyczaj).
If you don't stand for something you'll fall for anything.
Awatar użytkownika
Azirafal
Arcypryk
 
Posty: 1938
Rejestracja: wt 07.01.2003 15:33
Lokalizacja: Warszawa

Postautor: majka22 » pn 14.02.2011 8:52

Może dlatego, że obydwa stworzyło to samo studio - Studio Ghibli Rolling Eyes , które specjalizuje się w tego typu "bajkowo-mistycznych" klimatach (z wielkim powodzeniem i przyjemnością wszystkich widzów, zazwyczaj).


Ok, nie zglebilam tematu :oops: W kazdym razie: obydwa filmy baardzo mi sie podobaja :) Nie znosze komputerowych bajek dla dzieciakow, ktore teraz sa tak popularne.. :(
majka22
Pustelnik
Pustelnik
 
Posty: 14
Rejestracja: śr 26.01.2011 16:10

-

Postautor: Cyrograf » wt 15.02.2011 11:58

Ja się zastanawiam, co będzie jak Miyazaki przestanie kręcić (a to się zapewne stanie, ponieważ facet jest już trochę sędziwy). Wiem, ze są inne studia, ale jakoś nikt nie potrafi kręcić tak ciepłych i bajkowych produkcji.
Syn Miyazakiego zabrał się za anime, ale Ziemomorze nie wyszło mu zabradzo. Nie wiem, studio 4C? Ale przecież to są niezależne produkcje, często wymagające skupienia i nie dla dzieci (a tam dzieci, też lubię sobie obejrzeć Mononke albo Spirited Away! xd) Nie te w stylu Vampire Hunter D:Bloodlust czy Cowboy Bebop"Pukając do nieba bram. Wiecie o co mi chodzi? :)
No nie wiem, był jakiś film podobny do Ponyo ostatnio? (kurcze, ten film jest świetny!). Jakoś nie mogę sobie przypomnieć.
You once said I lied to you? I still believe I was right! No matter where you are, whatever adversities you face, as long as you've got your life, something good is bound to happen. Something so totally awesome that would make up for all the bad stuff.
Awatar użytkownika
Cyrograf
Wojownik
Wojownik
 
Posty: 175
Rejestracja: pn 07.05.2007 16:07
Lokalizacja: Opole / Jełowa


Wróć do Manga & Anime

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 11 gości