Pro Gaming

Dyskusje związane z grami komputerowymi ze wskazaniem na gatunki RPG-podobne.

Moderatorzy: Wotan, Azirafal

Czym dla ciebie jest Pro Gaming ??(chodzi o to jak go postrzegasz)

Czas głosowania minął czw 09.12.2004 18:42

Hobby
2
67%
Zjawisko niemalze sportowe
1
33%
Zabawa dla troche wiekszych dzieci
0
Brak głosów
Bezsensowne pierdoly
0
Brak głosów
Nowa przestrzen rynkowa dla producentow hard&software'u i gadzetow
0
Brak głosów
Sorr ,nie umiem glosowac w takich ankietach :P
0
Brak głosów
 
Liczba głosów : 3

Pro Gaming

Postautor: -WasyL- » wt 31.08.2004 18:42

Pytanie brzmi czym dla was jest zjawisko nazywane Pro GAMINGIEM ?
Wszystkie imprezy organizowane na zywo w jakims miejscu ale i te odbywajace sie tylko w sieci
Roznego rodzaju rankingi i cale ligi zrzeszajace tysiace klanow nie sa dla nas niczym nowym ,ale jak sa postrzegane ?
Mozna powiedziec ze istnieje cala subkultura "zawodowych graczy" poniewaz sam znam takich ludzi dla ktorych wykracza to daleko poza hobby ,dla niektorych maniakow jest to sposob na zycie...
Ja osobiscie uwazam to za cos naprawde fajnego i wyjatkowego ,uczesticzylem w kilku turniejach(ech te czasy juz minely od ponad pol roku nie gralem w nic dluzej niz 2-3dni i to zadko ale wroce do tego :P ) CS'a i musze przyznac ze uwielbiam klimat takich wydazen - nie ma co nawet porownywac do turnieju sieciowego gdzie wszyscy siedza u siebie w domach.
Wspaniale jest tez to ze czlowiek robi to co naprawde lubi i jak jest w tym dobry to moze niezle zarobic ,zdobyc popularnosc i szacunek w pewnych kregach a na dodatek nie koliduje to prawie wogule z nauka ,studniami itp.
Dodatkowo imprezy takie jak np. WCG dostkonale pokazuja ze zawodowe granie jest juz traktowane przez coraz wieksze rzesze ludzi jako pewnego rodzaju sport i bardzo dobrze bo jezeli np. szachy sa sportem(i to jakze szlachetnym) to dlaczego nie mialo by nim byc granie 8)

Na koniec sprecyzuje pytania na ktore chcialbym zeby ludzie glosujacy w ankiecie rowniez odpowiedzieli : Jak postrzegacie ogolno pojety pro-gaming ?
Czy uczestniczyliscie kiedys czynnie badz biernie w jakiejs imprezie tego typu(turniej kafejkowy ,moze cos wiekszego ,liga) lub nalezeliscie/nalezycie do klanu - jak wrazenia ? :)
Obrazek
Awatar użytkownika
-WasyL-
Rycerz
Rycerz
 
Posty: 351
Rejestracja: sob 20.03.2004 17:02
Lokalizacja: Warszawa

Postautor: Xaos » wt 31.08.2004 20:35

Przez chwile chcialem zaprotestowac okresleniu 'niemalze', ale jestem zmuszony sie zgodzic - turnieje CPL, ESWC to jeszcze nie Olimpiada, ale w przyszlosci - kto wie : ).

Zaczynamy : }
Wydaje mi sie, ze mogles sprecyzowac, o jaki progaming/esport Ci chodzi - rodzimy, czy swiatowy? Roznica jest bowiem znaczna. To, co mamy na wlasnym slowianskim gruncie, jest niestety jedynie drobna namiastka cudow, ktore mozna ogladac nad innymi rzekami nizli Wisla i Odra. U nas brak zarejestrowanej organizacji oraz zaangazowania ludzi - a jedno nie moze istniec bez drugiego. Oczywiscie w Polsce odbywaja sie rozgrywki, ale 'turnieje' w kafejkach? Miastowe? To jest naprawde nic. Jedyne, co sie zbliza do standardu swiatowego to u nas eliminacje do WCG, organizowane przez Samsunga. (Elimek do ESWC nie bylo, bo ProGames zwalilo sprawe... niech wszyscy wiedza, taki moj cel).
Nie, zebym narzekal - atmosfera na rodzimych imprezach jest naprawde wspaniala (moze z wyjatkiem koncertu Peji @ last year's WCG, lol), tegoroczne Finaly LM to bylo niezapomniane przezycie... ale akurat w przypadku imprez eSportowych, wrazenia sa tym lepsze, im wieksza skala przedsiewziecia - ESWC i widok kilku tysiecy ludzi siedzacych pod scena i sledzacych z zapartym tchem finaly Q3 miedzy Szwecja a USA to cos niesamowitego...

Eh, ogolnie zdaje sobie sprawe, ze dosc chaotycznie pisze, ale troche ciezko mi sie skupic na jednym zagadnieniu... wszakze eSport to temat naprawde szeroki, o ktorym mozna prawic a prawic ; ). Wiec bylbym wdzieczny jakbys troche zawezil rozmowe : }.

Pozdrawiam,
.Xs

P.S.: Nie bylbym soba, gdybym nie polecil Wam, oczywiscie jesli jeszcze nie znacie, najwiekszego i najpopularniejszego polskiego serwisu eSportowego - eSports.pl.
Awatar użytkownika
Xaos
Najemnik
Najemnik
 
Posty: 81
Rejestracja: pt 14.02.2003 17:14
Lokalizacja: Bruxelles

Postautor: -WasyL- » wt 31.08.2004 21:37

Moze jeszcze narazie nie zaweze tematu ,bo musial bym dlugo pisac a jutro 6.30(niczym do huty) wstaje do szkolki :P
Ale jak powiedziales o roznicach miedzy Polska a reszta to przyszla mi na mysl jeszcze jedna rzecz SPONSORING !!
W naszym kraju jest to rzecz na serio raczkujaca sponsorami sa kafejki internetowe i inne tego typu male firmy ktore interesuja sie Btw. tylko najleprzymi klanami np. Pentagram.conneXion ,FF na zachodzie sponsoringiem klanow zajmuja sie nawet producenci sprzetu np. niedawny zwyciezca mistrzostw swiata w CS klan Team9 albo troche mniej znany Inferno online... Jak dobrzy bysmy nie byli daleko nam do nich pod wieloma innymi wzgledami...

Greteengs
Obrazek
Awatar użytkownika
-WasyL-
Rycerz
Rycerz
 
Posty: 351
Rejestracja: sob 20.03.2004 17:02
Lokalizacja: Warszawa

Postautor: Otorek » wt 31.08.2004 22:15

Dlamnie takie pojmowanei tego zajwisak jest zbyt wielki i nigdy w życiu ne izaliczał bym takie jrozgrywki do Sportu bo po prostu nim nie jest, a w naszym kraju (jak pisał nie dawno Xaos w felietonie :>) na Sponsoring mogą liczyć najlepsze klany ze sceny destrukcyjnego dla całej esportowej sceny CS wiec jest to nasza kolejna porażka :(
Festina Lente
Awatar użytkownika
Otorek
Paladyn
Paladyn
 
Posty: 750
Rejestracja: pn 07.04.2003 10:16
Lokalizacja: Świnoujście

Postautor: -WasyL- » śr 01.09.2004 14:19

To ja moze zaweze troche temat bo jak mowil Xaos trudno pisac o zajawisku tak ogolnym...
a co najlepiej zaweza temat - punkciki :D

1.(jak juz wczesniej pisalem) jak postrzegacie ogolno pojety Pro gaming - zjawisko sportowe czy nie czy nalezy to wogule uwazac za cos godnego uwagi ,jaka moze byc przyszlosc swiatowych e-sportow - ogolnie...
2. Pro gaming na swiecie i w Polsce (sponsoring ,klany ,organizacja imprez itp.)
3. Jakie typy gier moga byc uwazane za godne miana e-sportu a jakie nie i dlaczego ? (np. cRPG nie ,wiadomo dlaczego - sa super ale nie nadaja sie na widowisko oglne. Fpp tak bo jest widowiskowe i wprost stworzone do bycia niemalze sportem - to tylko przyklady)
to byly punkciki dla wszystkich ktorzy choc troche wiedza o co biega ,teraz kolej na takie na ktore powinni odpowiedziec tylko ci bardziej wtajemniczeni 8)
4. Czy uczestniczyliscie kiedys czynnie badz biernie w jakiejs imprezie tego typu lub nalezeliscie/nalezycie do klanu (jak wrazenia ,dlaczego wlasnie taki wybor... itd.)
5. SteeLpad czy Icemat ? (sa zwolennicy jednych i drugich i od dawna nie ma zgody ^^)

...w sumie to tyle
Obrazek
Awatar użytkownika
-WasyL-
Rycerz
Rycerz
 
Posty: 351
Rejestracja: sob 20.03.2004 17:02
Lokalizacja: Warszawa

Postautor: Xaos » czw 02.09.2004 17:32

-WasyL- pisze:To ja moze zaweze troche temat bo jak mowil Xaos trudno pisac o zajawisku tak ogolnym...
a co najlepiej zaweza temat - punkciki :D

1.(jak juz wczesniej pisalem) jak postrzegacie ogolno pojety Pro gaming - zjawisko sportowe czy nie czy nalezy to wogule uwazac za cos godnego uwagi ,jaka moze byc przyszlosc swiatowych e-sportow - ogolnie...
2. Pro gaming na swiecie i w Polsce (sponsoring ,klany ,organizacja imprez itp.)
3. Jakie typy gier moga byc uwazane za godne miana e-sportu a jakie nie i dlaczego ? (np. cRPG nie ,wiadomo dlaczego - sa super ale nie nadaja sie na widowisko oglne. Fpp tak bo jest widowiskowe i wprost stworzone do bycia niemalze sportem - to tylko przyklady)
to byly punkciki dla wszystkich ktorzy choc troche wiedza o co biega ,teraz kolej na takie na ktore powinni odpowiedziec tylko ci bardziej wtajemniczeni 8)
4. Czy uczestniczyliscie kiedys czynnie badz biernie w jakiejs imprezie tego typu lub nalezeliscie/nalezycie do klanu (jak wrazenia ,dlaczego wlasnie taki wybor... itd.)
5. SteeLpad czy Icemat ? (sa zwolennicy jednych i drugich i od dawna nie ma zgody ^^)

...w sumie to tyle


1. Zjawisko przede wszystkim pozytywne, ale moj entuzjam jest dosc znany, wiec nie bede tu pial =P.
Co do samej 'sportowosci' gamingu - coz, jak wskazuje sama nazwa eSport - sa to sporty komputerowe. A przynajmniej aspiruja do tego miana. Odpowiedz zalezy od tego, jak rozumiemy sens slowa sport - czy oznacza to dla nas wysilek fizyczny, czy stanowi to szersza definicje i oznacza dla nas rywalizacje, wspolzawodnictwo. W pierwszym przypadku - odpada. Trudno nawet najwiekszemu geekowi wmowic, ze machanie myszka wymaga jakiejs szczegolnej tezyzny =P. Natomiast jesli przychylimy sie do drugiej definicji - jak najbardziej! I wlasnie za ta druga opcja optuje. Zreszta - tak samo chyba eSport rozumie kilka rzadow, np. Koreanki czy Rosyjski, ktorzy zalegalizowali organizacje sportowe zajmujace sie eSportem (u tych pierwszych to juz w ogole przeroboili pol kraju zeby nic im nie kolidowalo z rozgrywkami Starcrafta =P).
Ostatecznie wiec - tak, dla mnie granie to sport - rywalizacja, emocje.
2. Pisalem o tym wyzej, wybacz, ale dopier sie zbudzilem i mi sie nie chce powtarzac =P. Jakby co wpadaj do wawy i postaw mi piwko, to wujek .Xaos Ci opowie jak bylo na ESWC 2k4.
3. To nie jest kwestia 'bycia godnym', lecz spelnienia odpowiednich warunkow marketingowych. Tak jak napisales, cRPG odpadaja z dosc oczywistych powodow - a mianowicie brak widowiskowosci, niemoznosc pokazania widowni szybkiej, emocjonujacej rozgrywki. Po prostu ladne, dynamiczne gry FPP idealnie spelniaja potrzebne warunku, aby ludzie usiedli przed ekranem i z otwarta buzia ogladali starcie dwoch graczy z najwyzszej polki, gdzies tam katem oka zapamietujac znaczek sponsora.
Ze strategii turowki odpadaja - za wolne. Ale takie RTSy jak W3 z duzym naciskiem na microing, wymagajacego blyskawicznego myslenia prosze bardzo. To w sumie dwa najpopularniejsze rodzaje gier turniejowych. A jakie sa jeszcze?
Na turniejach wystepuja czesto, chociaz nie na PC, tzw. nawalanki - Tekken, Soul Calibur, DoA kroluja. Oferuja duzo wrazen, sa przyjemne dla oka, a walki sa efektowne. Wiec tu tez 'check'. Z konsolowek mamy tez scigalki, na PC rowniez czasem widywane w roli platformy turniejowej. Na ESWC byl turniej Mario Kart 64 =).
Azjaci tez maja dosc specyficzne rozgrywki - u nich popularne sa na przyklad... turnieje Tetrisa. Nie smiejcie sie, tylko znajdzie jakis filmik z mistrzostw - szczena spada pietro nizej i zabija sasiadke.
Role gier turniejowych dobrze spelniaja tez symulatory pilki noznej - sa dobre dla sponsoru, bo sam fakt, ze jest to zwiazane z najpopularniejszym sportem swiata, juz przyciaga publike przed ekrany. Zreszta niektore sa naprawde dobre, vide PES3.
4. Ksiazke moglbym napisac o turniejach =).
Powiem tylko o klanach, ale juz zaczynajac pisac ubolewam nad tym, ze zadne slowa nie starcza, zeby opisac, co dali mi niektorzy ludzie.
Mam dwa klany - SITH w Unreal Tournament oraz elves~ w Tactical Ops.
Wojownikiem Ciemnej Strony Mocy jestem od 2001 roku, kiedy to do grania online wciagnal mnie sasiad, kumpel od przedszkola. Przez ten czas poznalismy sie naprawde dobrze, wlasciwie nie jestesmy juz ludzmi, ktorzy wspolnie graja, ale grupa przyjaciol, ktora moze na siebie liczyc w kazdej chwili. W trakcie naszej kariery jedynie raz nie stanelismy na podium, tylko zajelismy 4 miejsce w najwiekszej i najbardziej prestizowej polskiej lidze UT - Lidze Misia organizowanej przez Kony'ego. W tym roku na finalach LANowych zdobylismy mistrzostwo CTF oraz iCTF, nie poszczescilo nam sie w TDM, jednak nie jest to nasz glowny tryb. To nasz najwiekszy wspolny sukces. Wrazenia z wreczenia medali i nagrod sa po prostu nie do opisania. Czlowiek nie moze wyrazic co czuje, siegajac takich wyzyn wraz z przyjaciolmi. Ja powiem otwarcie, ze po prostu rozkleilem sie, kiedy trzymalismy puchary.
Moj drugi, niemniej wazny klan - Elfy : ). Pod tym tagiem gramy wspolnie od poltora roku, jednak znamy sie dluzej, jeszcze z iqt. Wlasciwie wszyscy to weterani Tacticala. Teraz mniej wspolnie gramy, ale to nie jest w naszych relacjach najwazniejsze. Trzymamy sie razem, przyjaznimy. Mozemy pogadac, spotkac sie, wspolnie poimprezowac. Elves - love u guys & Agatka :*
5. fUnc sUrface 1030, oczywiscie pomaranczowo-granatowy, a na nim seksowny MX500, perspektywicznie MX510.

Pozdrawiam,
.Xs
Awatar użytkownika
Xaos
Najemnik
Najemnik
 
Posty: 81
Rejestracja: pt 14.02.2003 17:14
Lokalizacja: Bruxelles

Postautor: -WasyL- » czw 02.09.2004 18:18

2. Pisalem o tym wyzej, wybacz, ale dopier sie zbudzilem i mi sie nie chce powtarzac =P. Jakby co wpadaj do wawy i postaw mi piwko, to wujek .Xaos Ci opowie jak bylo na ESWC 2k4.


Widzialem co pisales i na pewno nikt nie kaze ci tego powtarzac ja poprostu podalem te punkty(szczerze mowiac przeliczylem sie) dla ludzi ktorzy chca sie wlaczyc do dyskusji ,dwa wczesniejsze pytania powtorzylem zeby nie bylo niedomowien itp. :P
(a do wawy mam niedaleko - z Bielan jestem :wink: )

Co do mistrzostw swiata w tetrisie i mario to musze powiedziec ze widzialem kilka filmikow ,jeden chyba nawet sciagalem z esports.pl i naprawde robia wrazenie ,jeszcze w mario mozna zrozumiec ze da sie dojsc do takiego pozniomu trenujac ale to co widzialem na jadnym tetrisowym filmiku przebija wszystko(Btw. joystick do tetrisa ^^)
Nie pisalem tu jeszcze o swoich klanach wiec rowniez powiem jak to wygladalo w moim przypadku...
Jedyne osiagniecia mialem w Counter strike'u mimo ze gralem wczesniej w wiele gier dosc dlugo i namietnie(Diablo 2 ,Quake II ,NwN ,Tzar ,Team-fortress - to przedewszystkim ,oczywiscie mowa o grach w ktorych dalo sie byc w klanie i bylo po co... :P ) zawsze wolalem byc "wolnym strzelcem" ,mialem sporo zaprzyjaznionych klanow i znajomych z ktorymi gralem przedewszystkim w D2 ,NwN w tym drugim nawet zalozylismy z 2kumplami klan ale nie licze tego bo istanial czynnie kolo 2 tygodni ^^ ale nigdy wczesniej przed CS nie ciagnelo mnie do bycia w jakiejs organizacji ,brania udzialu w turniejach itp. Zmotywowal mnie do tego jeden moj kumpel - obaj zaczynalismy na tym samym serverze tylko ze on rok wczesniej... Przylaczylem sie do nich w najfajniejszym(z perspektywy czasu doszedlem do tego wniosku) okresie - klan sie rozwijal ,pierwszy sezon w CB ,nowa organizacja ,nowa kadra wspaniali ludzie i kumple. To byly jedne z najleprzych miesiecy grania w moim zyciu :D . Odszedlem po 1roku i 1miesiacu prawie rowno po powrocie z poprzednich wakacji... miesiac pozniej przestalem wogule grac w cokolwiek :? teraz pod koniec wakacji wrocilem do Diablo i zamierzam grac dluzej w DoomaIII
Na turniejach bylem dwoch - jeden wygralismy i bylo super ,co prawda nie bylo to nic wielkiego i z tymi na ktorych bywales Xaosie nie ma nawet najmniejszego porownania ale bylismy z siebie baaaardzo zadowoleni... Oprocz tego bywalem pozniej jako bierny widz na kilku imprezach ale to juz inna bajka

Greteengs
Ps.(wspomnienia suX)
Obrazek
Awatar użytkownika
-WasyL-
Rycerz
Rycerz
 
Posty: 351
Rejestracja: sob 20.03.2004 17:02
Lokalizacja: Warszawa

Postautor: Xaos » czw 02.09.2004 19:48

o KanterStrajkowiec =P.
A slyszales, ze teraz na scenie CS nie mowi sie 'Ty lamo' tylko 'Ty .Xaosie' =P ?

Co do wspomnien - 'memories can kill you'
Awatar użytkownika
Xaos
Najemnik
Najemnik
 
Posty: 81
Rejestracja: pt 14.02.2003 17:14
Lokalizacja: Bruxelles

Postautor: Otorek » czw 02.09.2004 20:08

No cóż ja mam tylko bogatą historięw Tactical Opsie, bo w żadnych imprezach udziału nie brałem. Jednak jedynie o czym warto wspomnieć to właśnie o elves bo to już coś więcej niż klan mimo że nei gramy jużtak aktywnie jak kiedyś :D
Xaos mordo mogłeś przyjechać do Ścia w tym roku :P
P.S. Wracając do CS Wasyl ty Xaosie :P
Festina Lente
Awatar użytkownika
Otorek
Paladyn
Paladyn
 
Posty: 750
Rejestracja: pn 07.04.2003 10:16
Lokalizacja: Świnoujście

Postautor: -WasyL- » czw 02.09.2004 20:30

Taa Cs'owcy nie maja najleprzej opini :P
ale co zrobic im popularniejsza gra tym wiecj ludu przyciaga a jaki ten lud jest ,wszyscy wiedza(jeden na 100 wyrasta na prawdziwego gracza) ale co mi tam - nie wstydze sie ze fajnie mi sie gralo :)
Ale za to jak pomiedzy sparami i meczami wracalismy na swoj server gdzie wszystko sie zaczelo a ktos nie zmienil taga srednio jedna osoba na ture zadawala to pytanie : ej moge do klanu ,jestem the best i wogule ,moge moge ? :P
chyba nigdzie indziej tak nie ma w Qwaku sie z tym nie spotakalem ^^

Ps.Otorek "elfie" bo cie wytargam za te dlugie uszy :wink:
Ps2. Xaos wnioskuje ze jestes lubiany w srodowisku CS ^^
Obrazek
Awatar użytkownika
-WasyL-
Rycerz
Rycerz
 
Posty: 351
Rejestracja: sob 20.03.2004 17:02
Lokalizacja: Warszawa

Postautor: Xaos » czw 02.09.2004 21:03

Players Against Counter-Strike
Obrazek

Gra bez skilla
Awatar użytkownika
Xaos
Najemnik
Najemnik
 
Posty: 81
Rejestracja: pt 14.02.2003 17:14
Lokalizacja: Bruxelles

Postautor: Otorek » czw 02.09.2004 21:09

hyhyhy :D
Xaos a co sądzisz o medal of honor bo te scena też jest dla mnie do wyrżnięcia :| i to dużo bardziej an to zasługują niż CS-owcy
Festina Lente
Awatar użytkownika
Otorek
Paladyn
Paladyn
 
Posty: 750
Rejestracja: pn 07.04.2003 10:16
Lokalizacja: Świnoujście

Postautor: -WasyL- » czw 02.09.2004 22:07

Przeczytalem twoj artykul i musze przyznac racje ,to co napisales bylo dosc dosadnie powiedziane ale jest w tym prawda. Dla mnie CS jest niezla gra ale popierwsze zostal wypaczony w stosunku do pierwowzoru i przez graczy i kolejne wersje(o 1.6 nie wspomne bo to totalna porazka) ale tu w jednej sprawie sie z toba nie zgodze teraz CS nie ma zbytniej dynamiki mimo to zawsze jest szansa na poprawe idzie HL2 a wraz z jego engine'm nowy Counter ,Qwaka to napewno z niego nie zrobia ale jest szansa na dodanie dynamiki do rozgrywki w celu jej ozywienia - trzeba byc dobrej mysli... nie mozna skazac nowej wersji odrazu chociaz jezeli pojda dalej tym samym torem(zwroccie uwage jak zmienialy sie wersje z 1.4 na 1.6) to ja nie wroze im niczego specjalnego.
Co do MoHaa to niewiele moge powiedziec o jego scenie multi bo gralem tylko w kampanie od podstawki ,gralo sie calkiem przyjemnie ale mnie ta gra na multi jakos nie porywala wiec zagralem rowno 1raz to samo tyczy sie Battla(no moze nie calkiem ,nie gralem w kampanie) zagralem raz w kafeji ,raz w domku i zpasowalem
Obrazek
Awatar użytkownika
-WasyL-
Rycerz
Rycerz
 
Posty: 351
Rejestracja: sob 20.03.2004 17:02
Lokalizacja: Warszawa

Postautor: Otorek » czw 02.09.2004 23:38

Co do Mohaa Nic nei straciłeś mnóśtwo klanów gra tylko na 3 mapach co w samo w sobei juzjest biedne :/ Za to najlepsze są rzutygranatami oni potrafią sięustawić dokładnie na jkeijś belce pliczyć kropki na ścianie odbic trochę w góre i wrzucą tam gdzie chcą te swoje granaty :D
Festina Lente
Awatar użytkownika
Otorek
Paladyn
Paladyn
 
Posty: 750
Rejestracja: pn 07.04.2003 10:16
Lokalizacja: Świnoujście


Wróć do Gry komputerowe (w tym cRPG)

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 62 gości