Muzyka Irlandzka

Coś dla ucha.

Moderator: Sorden

Muzyka Irlandzka

Postautor: Sfinks » czw 08.05.2003 11:14

Zauważyliście, że Irlandia jest swoistym zagłębiem znanych kapel, wokalistów można powiedzieć, że muzyka to ich główny towar eksportowy. Wykonawcy z irlandii ochodzi Enya, U2, Cranberies. Oprócz współczesnych zespołów, od paru lat twa już moda na niesamowitą ludową muzykę Irlandzką. Nawet Polskę, odwiedziła irlandzka grupa taneczna Lord of the Dance
Co to za zwierze które o poranku chodzi na czterech łapach
W południe na dwóch
O zmierzchu na trzech ?
Sfinks
Pustelnik
Pustelnik
 
Posty: 12
Rejestracja: pn 03.03.2003 13:51
Lokalizacja: Bydgoszcz

Postautor: Chaon » czw 08.05.2003 12:26

Nie zauważyłem tego a zespołów irlandzich prawie w ogóle nie słucham (właściwie to tylko Clannad - oni są z Irlanii AFAIR...). :roll:
Czy nie czujesz całą swoją duszą jak staliśmy się niczym bogowie?
Awatar użytkownika
Chaon
Lord
Lord
 
Posty: 1065
Rejestracja: pn 16.12.2002 23:20
Lokalizacja: Szczecin

Postautor: Ryan O'Connell » czw 08.05.2003 12:59

Fakt, że z Irlandii wychodzi dużo muzy (nie tylko irlandzkiej) wynika z całkowitego braku cenzury. W Anglii Dead Can Dance miał krojone teksty za takie czy takie wykroczenia, więc przenieśli się do Irlandii i tam wydają (mają też kilka stricte irlandzkich utworów jak "The wind that shakes the Barley" czy "I am stretched on your grave" - tyułu z pamięci więc mogę mylić). Z tego wynika to "zagłębie", nawet, jeśli tego nie widać. W ogóle polityka Irlandii wpływa na jej rozwój w każdej dziedzinie (informatyka, elektronika, muzyka).
Co do brzmień Irlandzkich - mają swój niepowtarzalny klimat, głównie dlatego, że język Irlandzki jest wyjątkowy. :) A gdyby nie Irlandczycy nie byłoby dziś chrześcijaństwa. Ale to temat na osobną dyskusję. ;)
Ach te Jigs & Reels...
Awatar użytkownika
Ryan O'Connell
Rycerz
Rycerz
 
Posty: 270
Rejestracja: wt 29.04.2003 12:44
Lokalizacja: Częstochowa / Wrocław

Postautor: Nain Wieczny Tułacz GM » czw 08.05.2003 13:49

muzyka irlandzka bardzo przydaje sie podczas prowadzenia "zeglarskiej" przygfody w RPG. ma bardzo skoczny rytm i przypomina szanty (lub czasem nawet nimi jest) :wink: .łatwo wpada w ucho.przyjemna :wink:
There is nothin' as sure in the world as the glitter of gold and the treachery of Elves."
- Old Dwarf Saying
Awatar użytkownika
Nain Wieczny Tułacz GM
Wojownik
Wojownik
 
Posty: 141
Rejestracja: czw 17.04.2003 11:57
Lokalizacja: Olsztyn

Postautor: Ryan O'Connell » czw 08.05.2003 14:15

Nain: muzyka Irlandzka szantami? Ojej, to ja czegoś nie wiem... ;) Motywy w muzyce irlandzkiej to najczęściej tęsknota za wolnością, niespełniona miłość i pijańskie zagrywki. :) Są wprawdzie nawiązania do żeglarstwa (w końcu Szkoci to Irlandczycy, którzy nie umieją pływać, więc Irlandczycy pływają... ;) ), ale to rzeczy w stylu "mój ukochany wypłynął i nie wrócił; morze wyrzuciło ciało węzły swetra znane mi są...". :)
Jeśli chodzi o szanty to najlepsze kapele pochodzą z Kanady + polskie Ryczące Dwudziestki. :)
Awatar użytkownika
Ryan O'Connell
Rycerz
Rycerz
 
Posty: 270
Rejestracja: wt 29.04.2003 12:44
Lokalizacja: Częstochowa / Wrocław

Postautor: Azirafal » czw 08.05.2003 17:50

Ryan O'Connell pisze:W Anglii Dead Can Dance miał krojone teksty za takie czy takie wykroczenia, więc przenieśli się do Irlandii i tam wydają (mają też kilka stricte irlandzkich utworów jak "The wind that shakes the Barley" czy "I am stretched on your grave" - tyułu z pamięci więc mogę mylić).


To ciekawe. NIe słyszałem o tym. A co do tytułów, to błędów nie popełniłeś ;-) Dodałbym do nich może jeszcze tylko "Ulysses"
Awatar użytkownika
Azirafal
Arcypryk
 
Posty: 1938
Rejestracja: wt 07.01.2003 15:33
Lokalizacja: Warszawa

Postautor: Ryan O'Connell » czw 08.05.2003 18:03

Azirafal: powyższe informacje pochodzą z pewnego źródła (miałem lektora z angola - Irlandczyka). ;)

Co do tytułów - jednym z zajęć było słuchanie muzy irlandzkiej, a to dwa tytuły DCD, które mi w pamięci utkwiły akurat. :) Oczywiście klasyką jest Clannad i Enya (który jest siostrą Moire [czyt: młea] z Clannadu i z Clannadem występowała), ale taką klasyką komercyjną. Z mniej znanych wykonawców polecam:
Loreena McKennitt (też komercja, ale co mi... ;) ), Mary McLaughlin, Connie Dover (jeśli dobrze pamiętam - amerykanka), Maireid Sullivan, grupa Altan, Davy Spillane, De Danann, Michael Dhomhnaill i kontrowersyjną Sinéad O'Connor (irlandzkie brzmienie na modłę Rock'a).
Z pijackich zespołów to The Dubliners, Steeleye Span (w sumie szkockie, ale też się nada), czy Pogues.
Polecam też Stinga (irlandczyk). :D
Awatar użytkownika
Ryan O'Connell
Rycerz
Rycerz
 
Posty: 270
Rejestracja: wt 29.04.2003 12:44
Lokalizacja: Częstochowa / Wrocław

Postautor: Azirafal » czw 08.05.2003 18:33

Stinga na koniec dawać, no wiesz! Wstydziłbyś się. MOże i niektórzy uważają go za totalnąkomerchę, ale ja go zawsze ceniłem i zawsze będę cenił! (no może oprócz tych wszystkich pop/hip-hop przeróbek)
Awatar użytkownika
Azirafal
Arcypryk
 
Posty: 1938
Rejestracja: wt 07.01.2003 15:33
Lokalizacja: Warszawa

Postautor: Ryan O'Connell » czw 08.05.2003 18:36

Dałem go na koniec bo to nie irisz muzik, a irisz sensu stricte. ;)
Awatar użytkownika
Ryan O'Connell
Rycerz
Rycerz
 
Posty: 270
Rejestracja: wt 29.04.2003 12:44
Lokalizacja: Częstochowa / Wrocław

Postautor: Nain Wieczny Tułacz GM » pt 09.05.2003 13:45

hym. co do szant to muzyka irlandzka jest skoczna i sam jako zeglarz lubie jej posłuchac. puszczaja ja w zeglarskich knajpach i troche sie juz jej nasłuchalem :wink: aczkolwiek smutne i pełne nostalgi motywy tez sie tutaj czesto przewijaja, w szczegolnosci w celtyckiej odmianie tej muzyki :wink:
There is nothin' as sure in the world as the glitter of gold and the treachery of Elves."
- Old Dwarf Saying
Awatar użytkownika
Nain Wieczny Tułacz GM
Wojownik
Wojownik
 
Posty: 141
Rejestracja: czw 17.04.2003 11:57
Lokalizacja: Olsztyn

Postautor: Sfinks » pn 12.05.2003 14:06

Moim zdaniem Irlandczycy mają pewien talent do muzyki w genach, nie bez powodu w herbie Irlandi znajduje się harfa. Wynalazkiem poczęści Irlandzkim są Puby, które rozbrzmiewał Irlandzka muzyką
Co to za zwierze które o poranku chodzi na czterech łapach
W południe na dwóch
O zmierzchu na trzech ?
Sfinks
Pustelnik
Pustelnik
 
Posty: 12
Rejestracja: pn 03.03.2003 13:51
Lokalizacja: Bydgoszcz

Postautor: Alganothorn » pt 16.05.2003 0:03

co do celtyków, dorzuciłbym jeszcze Dan Ar Braz..może Christy Moore...
co do szant - ekt i mechaników szanty
co do pytania o 'szantowość' irlandzkiej muzyki - podobny klimat i tylko tyle...ale z racji tego, że jest to też 'aż tyle' puszcza się ją i w knajpach żeglarskich...
polecam szanty holenderskie w oryginale...nie tłumaczone na polski - spora część pieśni o wielorybnikach ma swój wzór w niderlandach
irlandczycy w genach mają nie tyle muzykę, ile zabawę, a muzyka jest jej integralną częścią ;-)
pozdrawiam
We've all been raised on television to believe that one day we'd all be millionaires, and movie gods, and rock stars. But we won't. And we're slowly learning that fact. And we're very, very pissed off.
Awatar użytkownika
Alganothorn
Monarcha
Monarcha
 
Posty: 5085
Rejestracja: pn 06.01.2003 23:02
Lokalizacja: point of no return


Wróć do Muzyka

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 3 gości