KULT

Coś dla ucha.

Moderator: Sorden

KULT

Postautor: rockman999 » pn 26.04.2004 12:04

Co myślicie o twórczości Kazika Staszewskiego ?
- podajcie ulubione płyty, piosenki.
Osobiście uwielbiam płytę "Spokojnie" - kultu a moje ulubione songi to :
Do Ani, Tan, Wódka,Arahja, Foum internetowe .....
A tak szczerze to uważam, że to co robi Kazika jest n najwyższym poziomie i jest godne największego podziwu.[/b]
rockman999
Pustelnik
Pustelnik
 
Posty: 9
Rejestracja: pn 26.04.2004 7:29

Postautor: Vampdey » pn 26.04.2004 14:07

Bardzo lubie :)

Ich bin dobry cattolico :!:
Krew jak śnieg
Poznaj swój raj
12 groszy
Mars napada
1000000



PS. Nie mam żadnego rozpoznania co jest samego Kazika, co Kultu, co KNŻ itp, wszystko mam zapisane jako 'kazik'.
Obrazek
Awatar użytkownika
Vampdey
Katedralny Malkontent
 
Posty: 3946
Rejestracja: sob 16.11.2002 20:34
Lokalizacja: Bełchatów/Łódź

Postautor: Gvynbleid » pn 26.04.2004 14:18

Klasyk jednym słowem, koleś już jest legendą, a co dopiero będzie jak mu się (tfu tfu odpukać) zejdzie z patołu.

Baranek
Kurwy wędrowniczki
12 Groszy
Mars napada

i jeszcze parę uteorów Yugotonu których w tej chwili nie pamiętam :?
Obrazek
Awatar użytkownika
Gvynbleid
Paladyn
Paladyn
 
Posty: 808
Rejestracja: pn 16.02.2004 10:59
Lokalizacja: Silesia sweet Silesia

Kazik

Postautor: Hekate » pn 26.04.2004 14:51

Uważam tego popularnego pana za wyśmienitego nowatora i twórcę, który wprowadził nowy trend do polskiej muzyki pozostając przy tym nadal siewcą ambitnego ziarna.
Mam osobisty sentyment do Forum internetowego za tekst z którym niegdyś się głęboko utożsamiałam, chociaż ostatni album też ma niezłe liryki.

Pozdrawiam, ja.
Hekate
Lady
Lady
 
Posty: 208
Rejestracja: czw 06.11.2003 7:45

Postautor: Jander » pn 26.04.2004 20:05

Żywię do pana Kazika bardzo dużą sympatię, muzyk PRL (Punk Rock Later)którego nie zżarła komercha (tak jak czasem stary magnetofon zżerał taśmy). Gdy byłem bardzo mały przyjechał do mnie kuzyn z kasetą "Muj wydafca" z "jakimś gościem i grzałką" na okładce. Jeszcze mogę siebie zobaczyć na kasecie VHS (z kamery) słuchającego Gaz na Ulicach i "śpiewającego" przy tym niemiłosiernie :)
Dla mnie Kazik = wspomnienia
Choć nie zgadzam się z nim w każdej sprawie (np. "wszyscy artyści to prostytutki") to jest swoimstym idolem. To Kazik stworzył nóż do krojenia chabaniny :wink:
Najlepsza płyta? Chyba "Muj wydafca", z nią wiążę najwięcej wspomnień. Jeszcze na zwykłej taśmie słyszałem "Tata Kazika" i "Tata Kazika 2".
Ulubione utwory:
- Gaz na Ulicach - wspomnienia
- Gdy nie ma dzieci - hit i tyle. Nie można tego nie znać poprostu :)
- Celina - zaskakujący tekst :wink:
- 6 lat później - tą piosenkę odkryłem nawet niedawno, poprostu piękna
- Nie ma towaru w mieście - jak za PRL :)
Kult jest poprostu kultowy
Możliwe, że to (dla mnie) najlepszy polski zespół. Z wielką chęcią poznałbym całą dyskografię.
www.kult.art.pl
ps: polecam felietony Kazika w dołączanej do Wyborczej Gazecie Telewizyjnej.
pozdrawiam
Awatar użytkownika
Jander
Czujnik ;-)
Czujnik ;-)
 
Posty: 1504
Rejestracja: sob 09.11.2002 23:07
Lokalizacja: Wrocław / Mysłowice

Postautor: RaF » pn 26.04.2004 21:27

Jeżeli chodzi o teksty, to chyba ciekawsze tworzył wspomniany już Tata Kazika ;) W każdym bądź razie obaj panowie - ojciec i syn - są jak dla mnie postaciami godnymi szacunku. I chociaż za aranżacją utworów seniora nie przepadam (nie w moim typie), to junior i spółka wykonują znakomitą robotę - czytelne kompozycje, niby nie takie skomplikowane, ale spójne i pomysłowe. Do tego treść, taka ni to satyra, prześmiewcza i w wielu wypadkach bardzo celna. Kazik potrafił do rozrywki wepchnąć teksty, z których można się szczerze śmiać, ale nad którymi można się i zastanowić.

12 groszy (nieśmiertelne)
Gdy nie ma dzieci (jw. ;))
Yougotton - np. Malcziki
i jeszcze sporo innych, tytułów w jego przypadku mało znam, bo większość słucham z nieoznaczonych płyt
"Diese nadmierne sformalizowanie starożytnego prawa zeigt Jurisprudenz jako rzecz tego samego rodzaju, als d. religiösen Formalitäten z B. Auguris etc. od. d. Hokus Pokus des znachorów der savages" -- Karol Marks
Awatar użytkownika
RaF
Katedralny Malkontent
 
Posty: 3498
Rejestracja: pt 04.10.2002 22:24
Lokalizacja: Warszawa

Postautor: Alganothorn » wt 27.04.2004 9:39

tak jak RaF cenię obydwu panów Staszewskich i tak jak jemu aranżacje ojca mi mniej leżą...
:-)
lubię posłuchać Kazika we wszystkich jego inkarnacjach, od solowych, przez Kulty po El Doopy i KnŻ - wszystko to jest przytłoczone wielkościa artystyczną samego Kazika;
znakomite teksty, muzyka wpadająca w ucho, spostrzeżenia niby aktualne, a ponadczasowe, niby ponadczasowe - a aktualne...
cenię go za utrzymanie własnego wizerunku i konsekwentne sie go trzymanie - jedno spojrzenie na naszą scenę muzyczną dowodzi jak trudne to zadanie...
ulubione piosenki?
do przewijających się '12 groszy' dodałbym 'Komu bije dzwon', na chwilę obecną te dwie;
pozdrawiam
We've all been raised on television to believe that one day we'd all be millionaires, and movie gods, and rock stars. But we won't. And we're slowly learning that fact. And we're very, very pissed off.
Awatar użytkownika
Alganothorn
Monarcha
Monarcha
 
Posty: 5085
Rejestracja: pn 06.01.2003 23:02
Lokalizacja: point of no return

Postautor: ...::Gaumat::... » wt 27.04.2004 19:57

Tak naprawdę to z twórczością Kazika zetknąłem się nie dawno, za sprawą pewnej osoby (pozdrowienia dla rokmena999 :D ) i od razu stwierdziłem, że chłopak jest dobry, napradę dobry. Przypadły mi do gustu jego piosenki, choć nie znam go nawet w 25%, ale i tak wiem że jest dobry :D Jestem pod wrażeniem jego twórczości. Nie mam jeszcze ulubionych kawałków, bo za mało słyszałem jego piosenek, choć takie jak
12 groszy
Legenda Ludowa
Malcziki
i parę innych uważam za świetne
i jeszcze raz pozdro dla rockmena999 :D
"Jam częścią tej siły,
która wiecznie zła pragnąc,
wiecznie czyni dobro"
J.W. Goethe "Faust"
...::Gaumat::...
Pustelnik
Pustelnik
 
Posty: 16
Rejestracja: sob 17.04.2004 13:18
Lokalizacja: Krotek

Postautor: Iorweth » czw 26.08.2004 21:15

Kazika uważam za człowieka wybitnego. Lubię jego twórczość i musiałbym szukać długo, by znaleźć jakiś jego utwór który by mi się nie podobał:) Np: płyta "Kazik- Piosenki Toma Waits'a" był jednym z tych nielicznych albumów, które słuchałem bez żadnego przeskakiwania utworów.
Taki mój osobisty ranking:
1. Odejdę, gdy zapieje kur.
2. Bóg Wyjechał w interesach.
3. Sztos.
4. Raz pierwszy.
5. Spalam się.
To tyle:)
Iorweth
Wędrowiec
Wędrowiec
 
Posty: 48
Rejestracja: czw 29.07.2004 11:17
Lokalizacja: Warszawa

Postautor: małgoś » pt 01.10.2004 1:52

Jak dla mnie - rewelacja. Pierwszy raz zetknęłam się z twórczością Kazika w wersji solowej, gdzieś w okolicach VIII kl szkoły podstawowej. Usłyszałam "Stałem się sprawcą zgonu taty" i bardzo żałowałam, że nie sięgnęłam po jego muzykę wcześniej. Obecnie słucham dość często wybranych kawałków, bywam na koncertach, które Kult gra chyba najlepiej ze wszystkich polskich kapel.
Ulubionych piosenek jest zbyt dużo, by wymieniać, ale w pierwszej dziesiątce znajdują się:
"Śmierć poety"
"Wysłannik"
"Knajpa morderców"
"Królowa życia"
"Psalm 151"
Awatar użytkownika
małgoś
Lady
Lady
 
Posty: 76
Rejestracja: pn 15.03.2004 12:19

Postautor: Dragon » pt 28.01.2005 1:30

W moim wypadku słuchanie Kazika rozpoczęło się nim ukształtowała się moja świadomość bo w domu zanim się pojawiłem przewijały się kasety kultu ;) . Na dzień dzisiejszy Kazika i każdy projekt na który choćby spojrzał gdzieśtam posiadam :) . Jest to moim zdaniem jeden z nielicznych, którzy potrafią ująć sprawy ponadczasowe, opisać uczucia i równocześnie pisać teksty krytykujące aktualną sytuację polityczne, socjalną etc. :P .

Kult ma więcej melodii i z niego przede wszystkim cenię utwory takie jak[to tylko przykłady ;) ]:

Lewe lewe loff
Mieszkam w Polsce
Komu bije dzwon

Kazik cały czas w solowych albumach szuka czegoś nowego i ja cały czas jestem w stanie próbować to zrozumieć, co przy jego tekstach jest samą przyjemnością. Z ulubionych kawałków mogę wymienić m.in.:

12 groszy :D
Pani Katarzyna
Świadomość

KNŻ czyli Kazik na Żywo, który to niestety rozpadł się jakiś czas temu nagrał ponownie kompozycje Kazika oraz stworzył masę nowych inspirując się w sposobie grania na Rage Against The Machine co dało mieszankę wybuchową :) . Słucha się świetnie i tylko szkoda, że już raczej nie usłyszymy ich na żywo. Kawałki:

Las Maquinas De La Muerte
Ich Bin Dobry Catollico
Legenda Ludowa

Ponadto chciałbym zauważyć, że Single Kazika są wręcz lekturą obowiązkowa dla fanów. Są długie, zawierają często premierowe kawałki i wiele innych urozmaiceń :) .
Obrazek
"Wszystko to co mnie nie zabija, wzmacnia mnie"
Awatar użytkownika
Dragon
Wędrowiec
Wędrowiec
 
Posty: 31
Rejestracja: śr 30.10.2002 19:54
Lokalizacja: Middle-Earth

Postautor: Gvynbleid » czw 15.06.2006 13:27

Ostatnio udało mi się wreszcie zgromadzić wszystkie płyty Kult'u i muszę przyznać że poziom mają mocno zróżnicowany. Przez 'buntowniczą agresję w ramach walki z agresją' po wyważone, błyskotliwe teksty (głównie Taty Kazika), nie brak również czegoś pośredniego. Trudno ocenić ich dokonania jednoznacznie.

1. Psalm 151 - za przesłanie, może niezbyt skomplikowane ale ujmujące
2. Bal Kreślarzy - za tekst
3. Dziewczyna o perłowych włosach - za pomysł, muzykę i wykonanie

Co sądzicie o płytach 'najnowych' (salon reactivo, poligono industrial) :?: Osobiście odnoszę wrażenie jakby tematy im się skończyły, z drugiej strony może być to kolejna umyślna cyniczna farsa.
Obrazek
Awatar użytkownika
Gvynbleid
Paladyn
Paladyn
 
Posty: 808
Rejestracja: pn 16.02.2004 10:59
Lokalizacja: Silesia sweet Silesia

Postautor: -WasyL- » czw 15.06.2006 14:08

Ja nie mam ulubionej plyty, trudno bylo by wybrac 1 ulubiony utwor a co dopiero plyte...
Musze przyznac jednak ze Kult najbardziej lubie na koncertach - 'kultowe' koncerty maja w sobie to cos.
kilka ulubionych utworkow(kolejnosc przypadkowa) :
- Krew Boga (za tekst)
- Gdy nie ma dzieci (poprostu 'kultowe')
- Celina (za tekst)
- Po co wam wolnosc (caloksztalt)
- Kurwy wedrowniczki (jw.)
- Dom wschodzacego slonca (sam niewiem za co)
- 220V :!:
Kazika cenie i szanuje za caloksztalt tworczosci, kult wniosl sporo na polska scene m.in. miedzy innymi dlatego wole jak Kazik gra z Kultem ale innej jego tworczosci rowniez nie moge ocenic zle
Pozdrawiam.
Obrazek
Awatar użytkownika
-WasyL-
Rycerz
Rycerz
 
Posty: 351
Rejestracja: sob 20.03.2004 17:02
Lokalizacja: Warszawa

Postautor: juru » śr 02.08.2006 23:07

Ze Staszewskim zapoznałem sie w czasie "12 groszy" wtedy mnie oczarował swoim tekstem.No ale byłem głupi i zielony (może bardziej niż teraz) wiec nie kumałem go. Ale z biegiem czasu poznawałem go coraz bardziej. Pokochałem go za ujęcie czasów PRL-owskich. Według mnie on najlepiej oddaje ten klimat.
Ostatnio dowiedziałem się jak to jest z tą jego walką z komercją. kazik zero komerchy,jakieś festiwale itd - on tam sie nie pokazuje, ale jest nominowany do nagrody X. Otóż sekret walki kazika polega na tym iż on w inteligentny sposób reklamuje swoją antykomercyjność. Aby zostać takim nominowanym do nagrody X trzeba dać pozwolenie. Kaziu daje takowe pozwolenie do nominowanie swojej twórczości ale oczywiscie nei zjawia sie na festwialu, no bo jak?! Czyli to taka komercyjna walka z komercyjnością. To taki mały kruczek w jego działalności, ale muzyke ma świetną.
Awatar użytkownika
juru
Pustelnik
Pustelnik
 
Posty: 1
Rejestracja: śr 02.08.2006 11:44
Lokalizacja: z internetu

Postautor: Ros » śr 18.04.2007 7:31

Ale najlepsze są występy Kultu, na żywo - ich coroczna trasa koncertowa w pażdzierniku to już legenda. Co ludzie wyprawiają na koncertach to się w głowie nie mieści. Nawet starsi fani nie siedzą w lożach tylko się bawią :-)
Lubię:
12 groszy, malcziki, mars atakuje.
Ros
Najemnik
Najemnik
 
Posty: 89
Rejestracja: pt 13.04.2007 7:53

Postautor: RaF » śr 18.04.2007 8:59

Tak, w zeszłum roku na juwenaliowym koncercie Kultu bawiło się jakieś starsze chyba-małżeństwo, dziadek laseczką wymachiwał i w ogóle mieli radochę :D
"Diese nadmierne sformalizowanie starożytnego prawa zeigt Jurisprudenz jako rzecz tego samego rodzaju, als d. religiösen Formalitäten z B. Auguris etc. od. d. Hokus Pokus des znachorów der savages" -- Karol Marks
Awatar użytkownika
RaF
Katedralny Malkontent
 
Posty: 3498
Rejestracja: pt 04.10.2002 22:24
Lokalizacja: Warszawa

Postautor: Marycha » sob 21.06.2008 12:40

Jak na polską muzę, to na poziomie. "Gdy nie ma dzieci" to chyba ikona ;).
Marycha
Najemnik
Najemnik
 
Posty: 65
Rejestracja: pt 20.06.2008 20:39
Lokalizacja: Gniezno

Postautor: anastazyg » czw 16.07.2009 12:49

:-) czytam wasze wypowiedzi... i cześć osób myli twórczość Kazika solo czy z Buldogiem, ElDupą z dokonaniami KULTu.

Kult to nie tylko Kazik!

i potwierdzam koncerty październikowe mają nieprzeciętną moc! warto odłożyć kasę i przeżyć 3h z tym zespołem!

a już na jesień nowa płyta!
Pozdrowienia z Krakowa!
anastazyg
Pustelnik
Pustelnik
 
Posty: 1
Rejestracja: czw 16.07.2009 12:45

Postautor: Sorden » wt 11.05.2010 20:20

A powiem wam, że KULT będzie na Gliwickich Igrach :D

No musiałem coś na ten temat napisać nooo...
Pzdr!
Love, Trance & Psychedelic !
Awatar użytkownika
Sorden
Pretorianin
Pretorianin
 
Posty: 1238
Rejestracja: wt 05.11.2002 23:34
Lokalizacja: Gliwice

Postautor: callas » pn 13.06.2011 23:18

Ja uważam, że Kult i Kazik Staszewski to ikona polskiej muzyki. I nie potrafię wybrać ulubionej płyty, piosenki. Wszystko mi sie podoba.
callas
Wędrowiec
Wędrowiec
 
Posty: 32
Rejestracja: pn 13.06.2011 23:01
Lokalizacja: la scala

Postautor: Thorgal. » wt 28.02.2012 17:11

Ja lubię tak:
-Polska,
-Gdy nie ma dzieci,
-Baranek,
-Arachja,
-Dziewczyna o perłowych włosach,
-Dziewczyna bez zęba na przedzie,
-Janek Wiśniewski,
-Czarne słońca.
Oczywiście lubię też solową płytę Kazika.Nie pamiętam nazwy, ale znam parę tytułów: Dziewczyny, oblężenie, nowy konflikt światowy itp.
Thorgal.
Pustelnik
Pustelnik
 
Posty: 7
Rejestracja: wt 28.02.2012 17:03
Lokalizacja: Rawa Mazowiecka


Wróć do Muzyka

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 4 gości

cron