LotR soundtrack ...

Coś dla ucha.

Moderator: Sorden

Postautor: Sztickin » czw 08.01.2004 23:16

Teraz po obejrzeniu filmu oceniam ST troszke lepiej niż na sucho. Ale w żadnym wypadku nie jest taki, jak ST z Drużyny. Mamy tu jedynie zwykłą muzykę poważną, puzony, trąby itp. Oczekiwałem czegoś troszkę innego, bardziej mistycznego...
W sumie wyszedł dość poprawnie, a poprawność w stosunku do genialnego RotK to jednak już jakiś kontrast. Jednak w konfrontacji z filmem, czyli jako tło muzyczne wyszedł bardzo (przez małe "b") dobrze. A o to chyba chodzi, co nie?
Sztickin
Rycerz
Rycerz
 
Posty: 482
Rejestracja: pn 14.07.2003 17:10
Lokalizacja: jestem?

Postautor: Jakub Cieślak » pt 09.01.2004 0:02

Z muzyką Howarda Shore'a jest jak z winem, liczy się jego serce i cała otoczka. Ta muzyka dojrzewa w miarę słuchania i kojarzenia jej z konkretnymi momentami filmu. Jako jednak samodzielna kompozycja okazuje się banalna i prosta. W tym wszystkim Shore postarał się najlepiej przy Dwóch Wieżach. Powrót Króla jest kontynuacją dobrych tematów, ich koktajlem. Według mnie jednak za dużo składników jak na jeden koktajl...
Obrazek
Mistrz Gimli powiada:
Cisza nie leży w naturze krasnoludów. Jednakże w lochach pełnych orków jest ona jak najbardziej wskazana.
Awatar użytkownika
Jakub Cieślak
Prefekt
Prefekt
 
Posty: 4010
Rejestracja: czw 12.12.2002 22:24
Lokalizacja: JózefOFF k. Otwocka

Postautor: Alganothorn » pt 09.01.2004 9:15

jak widać mamy z JC zgoła odmienne podejście do wina...
:-)
co do muzyki z 'Powrotu' to uważam ją za najmniej udaną, ale i nie spodziewałem się, że będzie inaczej...nie sądziłem jedynie, że będzie ąz tak źle...
nie chodzi o to, że ona jest zła - chodzi o to, że mogła być dużo, dużo lepsza...
większość fraz wykorzystanych w tej odsłonie peregrynacji włochatostopych usłyszeliśmu już wcześniej, nie usłyszałem absolutnie nic, co by mnie zaskoczyło (ok - przebój w wykonaniu Aragorna to niespodzianka)...
ta muzyka nie niesie ze sobą niczego nowego, a jednocześnie poszczególne utwory wydaja się mi znacznie mniej ciekawe od tych, jakie pojawiły się w 'Drużynie' (która to pozostaje dla mnie najlepszą płytą z serii);
jest muzyka dobra tylko z filmem, jest muzyka dobra i samodzielnie - trójka jako tako jest w stanie sprostać konkurencji towarzysząc filmowi, ale sama zawodzi...
szkoda? na pewno, pierwszy soundtrack rozbudził nadzieje, drugi sprowadził na ziemię, trzeci do niej zakotwiczył
:-)
pozdrawiam
We've all been raised on television to believe that one day we'd all be millionaires, and movie gods, and rock stars. But we won't. And we're slowly learning that fact. And we're very, very pissed off.
Awatar użytkownika
Alganothorn
Monarcha
Monarcha
 
Posty: 5085
Rejestracja: pn 06.01.2003 23:02
Lokalizacja: point of no return

Postautor: Jakub Cieślak » pt 09.01.2004 9:56

Tu nie rozchodzi o różnice zdania w kwestii win, tu chodzi już o same filmy! Zdecydowanie nie mogę się zgodzić jakoby muzyka z Drużyny Pierścienia była najlepszym soundtrackiem. Zdecydowanie i o niebo lepszy jest zestaw kompozycji z Dwóch Wież. Przypomnę, że słuchając po raz pierwszy muzyki z DP, nim jeszcze ukazał się film, przeżyłem poważne rozczarowanie. Być może i ciekawe tematy, ale kompletnie przeeksploatowane, przewałkowane i powtarzane z uporem. Oczywiście z czasem muzyka nabrała dla mnie wyrazu i smaku. Potrzebowało jednak czasu. Wrócę do porównania z winem: to tak jak trzeba odkorkować czerwone wino i dać mu pooddychać. O Dwóch Wieżach już pisałem, więc nie będę się powtarzał.
Obrazek
Mistrz Gimli powiada:
Cisza nie leży w naturze krasnoludów. Jednakże w lochach pełnych orków jest ona jak najbardziej wskazana.
Awatar użytkownika
Jakub Cieślak
Prefekt
Prefekt
 
Posty: 4010
Rejestracja: czw 12.12.2002 22:24
Lokalizacja: JózefOFF k. Otwocka

Postautor: Alganothorn » pt 09.01.2004 10:03

idąc tropem win - kiepskie wino, nawet jeśli będzie oddychało całą wieczność, dobry msię nie stanie...
;-)
'Drużyna' ma ze trzy utwory, które lubię - 'Wieże' najwyżej dwa...
cała muzyka jest podporządkowana obrazowi i nie do końca podchodzi pod moją estetykę, ale jeśli mam wybierać - jedynka jest dla mnie najodpowiedniejsza;
w kolejnych częściach uderza wtórność jeszcze bardziej, niż w ramach samego soundtracku z 'Drużyny', a to już dla mnie za dużo
pozdrawiam
We've all been raised on television to believe that one day we'd all be millionaires, and movie gods, and rock stars. But we won't. And we're slowly learning that fact. And we're very, very pissed off.
Awatar użytkownika
Alganothorn
Monarcha
Monarcha
 
Posty: 5085
Rejestracja: pn 06.01.2003 23:02
Lokalizacja: point of no return

Postautor: Jakub Cieślak » pt 09.01.2004 10:39

Nie każde wino też w ogóle powinno stać długo zamknięte bądź otwarte. Tu trzeba uznać, że DP wprowadza temat hobbitów, potem drużyny. Są to dwa najwyraźniejsze i później eksploatowane (zwłaszcza w ramach całego soundtracku DP) tematy muzyczne. Osobno występuje wręcz genialny (i żeby mnie jeszcze bardziej rozłościć, strasznie krótki i później w zasadzie nie eksploatowany) temat "To the bridge of Khazad Dun". W Dwóch Wieżach w zasadzie najwyraźniej powraca motyw drużyny ilustrując wędrówkę Aragorna i jego kompanów. Reszta to świerze motywy, przy czym wybitnie urzekający jest motyw Rohimirów. Doskonała piosenka w wykonaniu Emiliany Torini, dobrze zilustrowane motywy Arweny i bitwy o Helmowy Jar. Pierwsze słuchanie muzyki z Dwóch Wież było dla mnie ogromnie miłym zaskoczeniem i dużą przyjemnością. Dużo świerzego materiału, całkiem ładnie skomponowanego, nieprzeeksploatowane tematy. Wszystko dużo bardziej wyważone.
Obrazek
Mistrz Gimli powiada:
Cisza nie leży w naturze krasnoludów. Jednakże w lochach pełnych orków jest ona jak najbardziej wskazana.
Awatar użytkownika
Jakub Cieślak
Prefekt
Prefekt
 
Posty: 4010
Rejestracja: czw 12.12.2002 22:24
Lokalizacja: JózefOFF k. Otwocka

Postautor: Alganothorn » pn 09.02.2004 9:43

muzyka do 'Powrotu Króla' zdobyłą kolejną już nagrodę: tym razem Grammy...
szanse na Oskara rosną
;-)
pozdrawiam
We've all been raised on television to believe that one day we'd all be millionaires, and movie gods, and rock stars. But we won't. And we're slowly learning that fact. And we're very, very pissed off.
Awatar użytkownika
Alganothorn
Monarcha
Monarcha
 
Posty: 5085
Rejestracja: pn 06.01.2003 23:02
Lokalizacja: point of no return

Poprzednia

Wróć do Muzyka

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 7 gości