Hard rock&Heavy metal (szufladkowanie)

Coś dla ucha.

Moderator: Sorden

Hard rock&Heavy metal (szufladkowanie)

Postautor: solangelica » pt 15.08.2003 17:45

Ostatnio przyjaciółka zabiła mi ćwieka prostym pytaniem. Usadziła mnie w połowie wywodu o Guns'n'roses i zapytała: a czym się właściwie różni hard rock od heavy metalu?" ale tak czysto teoretycznie? No więc, ja się pytam: czym??? I to od HEAVY metalu, nie chodzi mi o żadne blackowe wyziewy ani deathowe brudy;-) No?
Widzę człowieka
przykucniętego w ogniu,
który mnie nie ogrzewa,
i zastanawiam się,
dlaczego tak śmiało
wszedł na mój stos pogrzebowy...
solangelica
Pustelnik
Pustelnik
 
Posty: 11
Rejestracja: pt 04.07.2003 19:17
Lokalizacja: Trondelag

Postautor: Chaon » pt 15.08.2003 21:29

Puść jej zespół hard rockowy i zespół heavy metalowy, wtedy zrozumie. Opisać się do końca nie da, to tak jakby spytała Cię "czym się różni smak poziomki od smaku truskawki?". Żeby w pełni zrozumieć trzeba poczuć. Pozdrawiam
Czy nie czujesz całą swoją duszą jak staliśmy się niczym bogowie?
Awatar użytkownika
Chaon
Lord
Lord
 
Posty: 1065
Rejestracja: pn 16.12.2002 23:20
Lokalizacja: Szczecin

Postautor: solangelica » pt 15.08.2003 21:57

oj, taaak... tez jej tak zrobilam, ale toto dalej niepocieszone i żąda teorii!! ...Poziomki są mniejsze i kwaśniejsze ;-)
Widzę człowieka
przykucniętego w ogniu,
który mnie nie ogrzewa,
i zastanawiam się,
dlaczego tak śmiało
wszedł na mój stos pogrzebowy...
solangelica
Pustelnik
Pustelnik
 
Posty: 11
Rejestracja: pt 04.07.2003 19:17
Lokalizacja: Trondelag

Postautor: Sorden » pn 18.08.2003 10:52

Jak to wczesniej kolego opisal, trzeba samemu stwierdzic... Dla mnie heavy metal jest ciezszy od hard rocku... Dla mnie jest taka roznica... wogule gra sie w tych stylach troche inaczej... i chyba tyle... :P
Love, Trance & Psychedelic !
Awatar użytkownika
Sorden
Pretorianin
Pretorianin
 
Posty: 1238
Rejestracja: wt 05.11.2002 23:34
Lokalizacja: Gliwice

Postautor: Menthorn... » ndz 24.08.2003 22:23

dla mnie osobiście metal jest cięższy aczkolwiek zgadzam się z kolegami trzeba poczuć smak truskawki :wink:
Najwytrwalsze twory człowiecze wywodzą się z nienawiści,
najczyściej lśni ostrze w ciemności nocy
Awatar użytkownika
Menthorn...
Wojownik
Wojownik
 
Posty: 139
Rejestracja: ndz 13.07.2003 14:45
Lokalizacja: Negerath

Postautor: RaF » pn 25.08.2003 1:12

dobrze koledzy prawią, trzeba poczuć poziomkę :)
hard rock nastawiony jest raczej na szybkość + ostrość, natomiast heavy metal głównie na ciężar, czyli to dudnienie, niskie tony buczące w głośnikach i wprawiające w drżenie pół domu ;)
"Diese nadmierne sformalizowanie starożytnego prawa zeigt Jurisprudenz jako rzecz tego samego rodzaju, als d. religiösen Formalitäten z B. Auguris etc. od. d. Hokus Pokus des znachorów der savages" -- Karol Marks
Awatar użytkownika
RaF
Katedralny Malkontent
 
Posty: 3498
Rejestracja: pt 04.10.2002 22:24
Lokalizacja: Warszawa

Postautor: solangelica » pn 25.08.2003 18:43

Hm... Ale ja patrzę sobie na takie, powiedzmy... Twisted Sisters sprzed 20 lat (bo toto chyba jest hardrock) i Manowara z tego samego, no, podobnego okresu (vide "Blow your speakers") i coś nie widzę różnicy. A tak poza tym... dzisiaj nie robią już takiego hardrocka jak kiedyś...
Widzę człowieka
przykucniętego w ogniu,
który mnie nie ogrzewa,
i zastanawiam się,
dlaczego tak śmiało
wszedł na mój stos pogrzebowy...
solangelica
Pustelnik
Pustelnik
 
Posty: 11
Rejestracja: pt 04.07.2003 19:17
Lokalizacja: Trondelag

Postautor: RaF » pn 25.08.2003 19:23

generalnie rzecz biorąc, rock i metal to, przynajmniej jak dla mnie, dwie odmiany tej samej muzyki
"Diese nadmierne sformalizowanie starożytnego prawa zeigt Jurisprudenz jako rzecz tego samego rodzaju, als d. religiösen Formalitäten z B. Auguris etc. od. d. Hokus Pokus des znachorów der savages" -- Karol Marks
Awatar użytkownika
RaF
Katedralny Malkontent
 
Posty: 3498
Rejestracja: pt 04.10.2002 22:24
Lokalizacja: Warszawa

Postautor: Sorden » pn 25.08.2003 19:43

hmm Raf... ztym twierdzeniem ciezko mi sie zgodzic ! Tak samo mozna powiedziec ze dance i techno to tez odmiany tej samej muzy... tak wogole wszystkie rodzaje muzyki to muzyka !
Kiedys grali inaczej niz dzis... Dla nas metal kojarzy sie z czyms ciezkim, jednak 20-30 lat wstecz to metal byl lzejszy i bardziej melodyjny ! Wniosek nasuwa sie taki : Gatunki muzyczne tez ulegaja ewolucji ! \
Aha i jeszcze jedno... tak jak juz wczesniej wspomnialem, szufladkowanie jest bzdura ! Praktycznie kazdy zespol gra swoim indywidualnym stylem !(no, z malymi wyjatkami) A przez to ze ludzie proboja to poszufladkowac, widzimy nazwy gatunkow wziete niewiadomo skad :)
Love, Trance & Psychedelic !
Awatar użytkownika
Sorden
Pretorianin
Pretorianin
 
Posty: 1238
Rejestracja: wt 05.11.2002 23:34
Lokalizacja: Gliwice

Postautor: Menthorn... » wt 26.08.2003 16:59

ja bym się nie bawił w szufladkowanie ale wżuce metal i rock w to samo pudło:)
Najwytrwalsze twory człowiecze wywodzą się z nienawiści,
najczyściej lśni ostrze w ciemności nocy
Awatar użytkownika
Menthorn...
Wojownik
Wojownik
 
Posty: 139
Rejestracja: ndz 13.07.2003 14:45
Lokalizacja: Negerath

Postautor: solangelica » śr 27.08.2003 11:29

Menthorn... pisze:ja bym się nie bawił w szufladkowanie ale wżuce metal i rock w to samo pudło:)

W to SAMO???? To co ma taki np. Nickelback do Iron Maiden???
Widzę człowieka
przykucniętego w ogniu,
który mnie nie ogrzewa,
i zastanawiam się,
dlaczego tak śmiało
wszedł na mój stos pogrzebowy...
solangelica
Pustelnik
Pustelnik
 
Posty: 11
Rejestracja: pt 04.07.2003 19:17
Lokalizacja: Trondelag

Postautor: RaF » śr 27.08.2003 13:10

Sorden: to powiedz dlaczego black metal i power metal to są dwie odmiany tego samego gatunku muzyki, czyli metalu, ale już taki np. rock i heavy metal to diametralnie różne rzeczy? Przecież pomiędzy tymi dwoma granica praktycznie jest niewidoczna i bardzo często nie można powiedzieć, czy dany zespół gra JESZCZE rocka, czy może JUŻ metal...
"Diese nadmierne sformalizowanie starożytnego prawa zeigt Jurisprudenz jako rzecz tego samego rodzaju, als d. religiösen Formalitäten z B. Auguris etc. od. d. Hokus Pokus des znachorów der savages" -- Karol Marks
Awatar użytkownika
RaF
Katedralny Malkontent
 
Posty: 3498
Rejestracja: pt 04.10.2002 22:24
Lokalizacja: Warszawa

Postautor: Menthorn... » śr 27.08.2003 16:08

to ja już nic nie powiem bo RaF powiedział co trzeba... ale może jeszcze kwestia szuflad w końcu to dalej to samo biurko :D
Najwytrwalsze twory człowiecze wywodzą się z nienawiści,
najczyściej lśni ostrze w ciemności nocy
Awatar użytkownika
Menthorn...
Wojownik
Wojownik
 
Posty: 139
Rejestracja: ndz 13.07.2003 14:45
Lokalizacja: Negerath

Postautor: Sorden » śr 27.08.2003 22:02

Raf, tu trzeba wziasc pod uwage jedno... szufaldkujemy, albo nie szufladkujemy ?
Jesli mamy zamiar szufladkowac, to sie dalej nie zgadzam, bo sa miedzy hard rockiem i heavy metalem pewne roznice... gdyby byla to ta sama muzyka, to nikt by tego nie rozdzielal tylko zlaczyw w jeden gatunek...
Natomiast jesli nie chcemy szufladkowac to moge sie zgodzic ze ta muza jest prawie identyczna... Jednak ludzie chca sie bawic w kredensy i ktos to tak poukladal... Jak juz wczesniej stwierdzilem zabawa w kredesy jest bez sensu :D
Love, Trance & Psychedelic !
Awatar użytkownika
Sorden
Pretorianin
Pretorianin
 
Posty: 1238
Rejestracja: wt 05.11.2002 23:34
Lokalizacja: Gliwice

Postautor: RaF » czw 28.08.2003 0:29

Bez sensu jak bez sensu, te szufladki zostały ustanowione po to, żeby ludziom mówić ogólnie o utworze, z którym mają do czynienia - przez to ktoś, kto nie lubi szybkiego dudnienia ostrożniej sięgał będzie na półkę z power metalem, ktoś lubiący mroczność zajrzy do black metalu lub gothica, etc.
"Diese nadmierne sformalizowanie starożytnego prawa zeigt Jurisprudenz jako rzecz tego samego rodzaju, als d. religiösen Formalitäten z B. Auguris etc. od. d. Hokus Pokus des znachorów der savages" -- Karol Marks
Awatar użytkownika
RaF
Katedralny Malkontent
 
Posty: 3498
Rejestracja: pt 04.10.2002 22:24
Lokalizacja: Warszawa

Postautor: Sorden » czw 28.08.2003 2:12

Chociazby dlatego, ze w wiekrzosci wypadkow to sie nie sprawdza... Kazdy ma swoja teoria na temat rodzaju muzyki... a przez to jest mase nieporozumien... (np new-metal :))
Love, Trance & Psychedelic !
Awatar użytkownika
Sorden
Pretorianin
Pretorianin
 
Posty: 1238
Rejestracja: wt 05.11.2002 23:34
Lokalizacja: Gliwice

Postautor: RaF » czw 28.08.2003 17:28

Fakt, ale mimo wszystko jednak jakieś mniej lub bardziej wspólne cechy posiadają. Inna sprawa, że nie jest dobrze, kiedy ktoś trzyma się wyłącznie Jednego Słusznego gatunku, ale nie wydaje mi się to całe szufladkowanie jakieś specjalnie istotne, a już nie na tyle, żeby być jego wielkim wrogiem ;)
"Diese nadmierne sformalizowanie starożytnego prawa zeigt Jurisprudenz jako rzecz tego samego rodzaju, als d. religiösen Formalitäten z B. Auguris etc. od. d. Hokus Pokus des znachorów der savages" -- Karol Marks
Awatar użytkownika
RaF
Katedralny Malkontent
 
Posty: 3498
Rejestracja: pt 04.10.2002 22:24
Lokalizacja: Warszawa

Postautor: Sorden » czw 28.08.2003 17:56

Wrogiem jestem dlatego, ze caly czas mnie to gnebi... te tlumaczenie co jest cztym, a czasmi nawet klutnie o to... to jest poprostu meczoce... A pozatym zauwaz ile zrobilo sie odmian muzycznych... sam pewnie wszystkich nie znam...

p.s. chyba troszke zszedlem z tematy... bede musial go przemianowac :P
Love, Trance & Psychedelic !
Awatar użytkownika
Sorden
Pretorianin
Pretorianin
 
Posty: 1238
Rejestracja: wt 05.11.2002 23:34
Lokalizacja: Gliwice

Postautor: Menthorn... » pt 29.08.2003 13:27

właściwie to proponuje skończyć temat bo to do niczego nie doprowadzi... niby to samo ale co innego ... to bez sensu
Najwytrwalsze twory człowiecze wywodzą się z nienawiści,
najczyściej lśni ostrze w ciemności nocy
Awatar użytkownika
Menthorn...
Wojownik
Wojownik
 
Posty: 139
Rejestracja: ndz 13.07.2003 14:45
Lokalizacja: Negerath

Postautor: Nain Wieczny Tułacz GM » wt 02.09.2003 17:34

typowym zespolem hard rockowym jest black sabbath heavy metal to przykładowo bardzo popularna metalica...posłuchaj a NAPEWNO dostrzezesz roznice :wink:
There is nothin' as sure in the world as the glitter of gold and the treachery of Elves."
- Old Dwarf Saying
Awatar użytkownika
Nain Wieczny Tułacz GM
Wojownik
Wojownik
 
Posty: 141
Rejestracja: czw 17.04.2003 11:57
Lokalizacja: Olsztyn

Postautor: solangelica » śr 03.09.2003 16:26

Black Sabbath to HARD ROCK??? w życiu bym nie wpadła...
Widzę człowieka
przykucniętego w ogniu,
który mnie nie ogrzewa,
i zastanawiam się,
dlaczego tak śmiało
wszedł na mój stos pogrzebowy...
solangelica
Pustelnik
Pustelnik
 
Posty: 11
Rejestracja: pt 04.07.2003 19:17
Lokalizacja: Trondelag

Postautor: Alganothorn » śr 03.09.2003 16:45

w tym momencie praktycznie nie ma, moim zdaniem, rozróżnienia między tymi gatunkami muzycznymi; owszem, kiedyś metal był agresywniejszy i opierałsię bardziej na instrumentach, na muzyce, a rock tradycyjnie stawiałna tekst i wokal, ale w tym momencie nie ma szansy na dokonywanie podziałów; to, co może pomóc, to zapytanie konkretnych twórców o ich korzenie, o ich wzorce i inspiracje - tylko to może pomóc...
a poza tym - czy uważacie, że takie rozróżnienie jest potrzebne?
:-)
pozdrawiam
We've all been raised on television to believe that one day we'd all be millionaires, and movie gods, and rock stars. But we won't. And we're slowly learning that fact. And we're very, very pissed off.
Awatar użytkownika
Alganothorn
Monarcha
Monarcha
 
Posty: 5085
Rejestracja: pn 06.01.2003 23:02
Lokalizacja: point of no return

Postautor: były jenerał » śr 05.11.2003 20:37

Tak to jest z nami kiepsko, że nie zyjemy w czasach gdy te gatunki muzyczne się rozwijały.
Wtedy wiadomo było c ojest co a teraz z perspektywy czasu...
Zresztą jesteśmy też znieczuleni na te różnice, przez to co teraz tworzą.
Jakieś Fear Factory, jakiś Vader.
Metal ludziom się kojarzy z jakimś gościem który "chrypie" coś o szatanach.
I nikt nie już dziś uwierzy, że Led Zeppelin było ciężką muzyką, ba, bez płyty Led Zeppelin II nie było by ciężkiego metalowego brzmienia*



* ciężkie metalowe brzmienie to dlamnie coś w stylu Black Sabbathu a nie ten g....any łomot w stylu Vadera.
Awatar użytkownika
były jenerał
Pustelnik
Pustelnik
 
Posty: 10
Rejestracja: wt 07.10.2003 16:46


Wróć do Muzyka

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 15 gości

cron