Żuławski 2010: nominacje elektorskie

Moderatorzy: Shadowmage, Maeg

Żuławski 2010: nominacje elektorskie

Postautor: Shadowmage » sob 17.04.2010 16:59

W tym roku nominacje elektorskie uzyskały następujące książki (kolejność wg liczby punktów):

Maciej Guzek - "Trzeci Świat"

Łukasz Orbitowski - "Święty Wrocław"

Anna Kańtoch - "Przedksiężycowi", t.1

Jarosław Grzędowicz - "Pan Lodowego Ogrodu", t. 3

Anna Brzezińska - "Letni deszcz. Sztylet"

Michał Protasiuk - "Struktura"

Zachęcam do komentowania wyników.
Każdy czytelnik ma takiego diabła, na jakiego zasłużył.
Arturo Perez-Reverte, "Klub Dumas"
Ględzenie Shadowa - mój blog
Awatar użytkownika
Shadowmage
Cesarz
Cesarz

Postautor: elTadziko » sob 17.04.2010 17:22

Czemu Brzezińska tak nisko :( ;)
Awatar użytkownika
elTadziko
Najemnik
Najemnik

Postautor: Shadowmage » sob 17.04.2010 18:44

Moja nominacja na nią chyba odpadła... bo ze mnie sierota i zagłosowałem na tom poprzedni, a później nie zdążyłem zmienić przed upływem terminu.

W sumie z moich typów nie załapał się tylko Sapkowski, nominowany i tak bez przekonania. Poza tym Brzezińska, Guzek, Protasiuk i Orbitowski, choć kolejność w nominacjach nie pokrywa się z moją.

Nominacje dla Kańtoch i Grzędowicza nie zaskakują, choć jak dla mnie są to książki słabsze od pozostałej czwórki.
Awatar użytkownika
Shadowmage
Cesarz
Cesarz

Postautor: Q__ » śr 21.04.2010 17:33

Kłania się elektor Q__ (vel Q). Shadowmage, poznaliśmy się ze trzy Avangardy temu :wink: (dyskutowaliśmy wtedy kuluarowo o róznicy między space operą a science fiction).

Przyznam, że po raz drugi padłem ofiarą swojego snobizmu :wink: , bo dałem niższe miejsce poweisci, która wydawała mi się solidna, ale za mało "artystowska". W zeszłym roku skrzywdziłem tak Rafała Kosika, dając mu drugie miejsce. W tym roku M. Guzka, nominując go jeszcze niżej (że to niby sequel i to cyklu rozrywkowego.

Dziwię się trochę, że przepadła jedna z moich faworytek - Kossakowska. Nie wiem czy zdecydowało o tym rozbicie "Upiora Południa" na trzy tomy, czy stosunkowo mała "fantastyczność" tej prozy. Nie dziwię się natomiast, acz trochę smucę, że przepadła również Tokarczuk (z jednej strony - wiem, mainsteream ma własne nagrody; z drugiej taka nominacja byłaby ładnie ponad podziałami...
Q__
Pustelnik
Pustelnik

Postautor: Shadowmage » śr 21.04.2010 20:47

Trzy Avy temu? Niemożliwe, byłem tylko na dwóch ostatnich Avangardach :) Dyskusję jak przez mgłę pamiętam, choć przyznam się szczerze, że z Avą jej nie kojarzę. Jakby co - to do mnie zagadaj jak się znów spotkamy :)

Kossakowska była w czterech tomach... i przyznam się szczerze, że to zaważyło, że ją skreśliłem. Nie lubię, jak ktoś mnie robi w tak zwane bambuko... Zresztą zdaje się, że "Upiór poludnia" był traktowany jako 4 oddzielne książki - przy takim rozdrobnieniu ciężko, by się dana pozycja załapała.

Tokarczuk przepadła (nie czytałem, więc tylko przypuszczam) zapewne dlatego, że mało kto ją kojarzy jako prozę fantastyczną. To trochę tak jak z m.in. Kościówem czy Vargą - niby fantastyka, ale nikt danej książki tak nie traktuje.
Awatar użytkownika
Shadowmage
Cesarz
Cesarz

Postautor: Żerań » śr 21.04.2010 22:38

Zgadzam się z Shadowem i myślę, że przyklejanie "metek" (głównonurtowiec, fantasta) to wielka bolączka polskiej literatury. Sam nie czytałem jeszcze najnowszej książki Tokarczuk z braku czasu, ale jestem ciekaw, ilu elektorów nie przeczytało jej dla zasady, bo napisała to autorka "głównonurtowa". Piszę w cudzysłowie, ponieważ na przykład "Anna In" to dzieło kapitalne, fantastyka pełną gębą. A też pominięto. I w głównym nurcie (pewnie ze względu na fantastyczne elementy), i u nas (bo autorka głównonurtowa). Może warto zaprosić Tokarczuk na konwent miłośników fantastyki. Polcon, np.?

Na Kossakowską głosowałem (oddałem głos na "Czerń"), ponieważ należą się autorce brawa za rozwój, ale niestety przepadła. Od paru miesięcy powtarzam, że decyzja o wydaniu upiorów oddzielnie była po prostu fatalna; no, ale winić należy przede wszystkim wydawcę.
Obrazek

Jeśli trudno ci działać zgodnie z regułami gry i zamierzasz zrezygnować, zamiast rezygnowania - zmień reguły.
Żerań
Książę
Książę

Wróć do O nagrodzie