Na temat mądrych postów(lepiej przeczytać)

Czyli tutaj rozmawiamy o wszystkim i o niczym... ;)

Na temat mądrych postów(lepiej przeczytać)

Postautor: anime » czw 18.12.2008 15:32

Witam!

Ten temat został założony z potrzeby następującej;.na Forum szerzy się Offtopick Skutek jednak jest wszędzie taki sam: Offtopick się wymyka i bawi dalej, kusząc młodych Forumowiczów.
Jasne, że ponad siedemnaście tysięcy wiadomości jest powodem do dumy. Ale byłoby jeszcze większym, gdyby wśród nich nie było głupich, jednozdaniowych (o zgrozo! jednowyrazowych bądź kilkuminkowych) wypowiedzi.

Nie, ja nie mam nic przeciwko krótkiemu i zwięzłemu wyrażaniu swojego zdania. Popieram na całej linii. Jedni ładnie piszą, inni rysują i wszyscy na forum są mile widziani. Jak widzicie, każdy, kto tu wejdzie jest przyjmowany do naszego grona z sympatycznym uśmiechem na buźkach stałych bywalców. Bo każdy jest potencjalnym materiałem na porządnego Forumowicza, który wniesie dużo do naszego Forum.

Ale co zrobić, żeby nie zrazić do siebie użytkowników już w pierwszym dniu naszej zabawy?

Po pierwsze i najważniejsze: pierwszym postem na Forum nie powinien być nowy temat. Najpierw parę razy się wypowiedz, daj nam kilka chwil na poznanie Cię bliżej. Później, kiedy będziemy Cię już kojarzyli, łatwiej będzie nam odpowiedzieć na Twoje pytania albo pomóc Ci rozwiązać jakiś problem.

Po drugie i równie ważne: dużo czytaj! Zorientuj się, czy gdzieś nie napisano podobnego tematu.

A teraz kilka słów o tym, jak powinien wyglądać porządny post:
Porządny
Odznaczający się porządkiem, ładem, dobrym urządzeniem, utrzymany w porządku; będący w dobrym stanie, solidnie wykonany; dostatni, należyty, schludny; zgodny z ustalonym porządkiem;

^ według internetowego słownika języka polskiego. Skoro definicję znamy, to może się zastosujmy?

Możemy robić przerwy, jeśli chcemy w jednym poście poruszyć kilka tematów. Przykład? Temat, który czytasz w tej chwili (wiem, ze to brzydko podawać za przykład siebie, ale lepiej nie skakać po linkach, gdy już złapaliśmy wątek ). Dwa razy enter i już mamy ładną, zgrabniutką przerwę.

Jeśli chodzi o długość: jestem w pełni świadomy tego, że część z was, gdy zobaczy, że mój temat ma tyle, ile ma, zechce z niego zrezygnować. Apeluję o dokończenie. Nie zostało mi znowu tak wiele do powiedzenia. Najwyżej troszeczkę.
Natomiast kiedy piszemy jakiś dłuższy post, to przydałoby się sprawdzać czasami w Wordzie, jak się pisze nie do końca znane słowo. W krótkich odpowiedziach zazwyczaj jest mniej błędów, ale kiedy silimy się na coś większego (co ostatnio rzadko się zdarza, ale zawsze trzeba wziąć pod uwagę i taką okoliczność), zadbajmy o pisownię. Interpunkcji się nie czepiam, bo sama jestem jednym wielkim zerem w tej dziedzinie, więc to by było śmieszne, gdybym się miała wypowiadać.

No dobrze. Napisaliśmy ładny, porządny post, który jednak przeszedł bez echa. Co w związku z tym? Nic. Wiem, jakie to irytujące, kiedy się staramy, dobieramy słowa ostrożnie i dokładnie, a zostajemy (przepraszam za wyrażenie) totalnie olani. Szczególnie przez tych, do których wypowiedź adresowaliśmy. No cóż… trudno. Może za kilka dni ktoś zauważy, odpowie, a z tego wywiąże się całkiem ciekawa dyskusja. Bądźmy cierpliwi.

Wywiązała się dyskusja, jednak nie do końca taka, jak byśmy chcieli. Większość osób się z nami nie zgadza mimo tego, że podaliśmy wiele argumentów. Cóż… prawdopodobnie oni mają swoje. W takiej sytuacji przeczytaj dokładnie wszystkie posty i ( broń Boże!) nie obrażaj się na Forumowiczów. Przecież każdy może tu wypowiadać się tak, jak uważa za słuszne, o ile tylko jego słowa nie są wulgarne ani nikogo nie obrażają.
No dobrze – nikt się ze mną nie zgadza. Co powinienem zrobić?
Ha! Teraz masz grad możliwości. Dopiero zaczyna się prawdziwa zabawa, drogi Forumowiczu .
Możesz odpowiedzieć na wszystkie zarzuty. Możesz pomyśleć nad nowymi argumentami. W końcu – możesz przyznać rację części użytkowników, jeśli przekonali Cię do swojego zdania. Masz wiele możliwości, ale najważniejsze jest to, żebyś nie odchodził po jednym założonym temacie. Skoro masz już na liczniku te dziesięć postów, to zostań! Przecież jest ich aż dziesięć, a wszystkie przyzwoite :wink:

Kolejny punkcik jest krótki. Jeśli zapomniałeś czegoś dodać, to w oknie swojej wiadomości, po prawej stronie u góry masz przycisk „zmień”. Wystarczy w niego kliknąć, a on umożliwi Ci edytowanie każdej Twojej wiadomości. Mało tego! Jeśli jest to Twój ostatni post, to możesz go usunąć. To także przydatne, jeśli stwierdzisz, że niechcący (nikt tu nie wierzy w twoje złe intencję – w końcu dopiero się uczysz) zrobiłeś offtopick, to go kasuj bez mrugnięcia okiem. W końcu nie żal Ci głupiego posta, prawda?

Czym jest offtopick? Już tłumaczę. No trudno – zakładam, że jesteś po raz pierwszy, ewentualnie, że omijałeś wszystkie wiadomości, w których występowały nieznane Ci słowa.
W każdym bądź razie pisanie nie na temat nazywa się offtopick. Jeśli temat jest o lesie a ty piszesz o koleżance klasy, to to jest ewidentny offtop. Jeżeli ktoś się pyta o mydło, a ty piszesz „dziwny ten temat”, to to też jest offtop.
Mam nadzieję, że wyjaśniłem.

Wiem, że temat jest długi i może komuś nie podchodzić. Mimo wszystko serdeczne dzięki tym, którzy go przeczytali. Jestem gotowy na edytowanie i dodawanie waszych myśli. Jestem gotowy na dyskusję i odpieranie zarzutów, jeśli jakieś macie do mnie albo tego, co napisałem.
I jeszcze coś; jeśli masz problem pamiętaj, że stałych bywalców jest wielu a status moderatora zobowiązuje także do pomagania młodym forumowiczom. Nie bój się pytać; każdy z nas ma skrzynkę na wiadomości prywatne (tzw. PW) i gdy tylko znajdzie chwilę czasu, pewnie z chęcią Cię wprowadzi.

Przykłady offtopicu:
Wszyscy rozmawiają o wojnie w iraku. Nagle ktoś wyskakuje z mądrym postem : koffam marchewe! "
Dodam też coś od siebie. Każdemu zdarzy się offtopic. Nawet stałym bywalcom. Bardziej niepokoi mnie coś w stylu spamu, krótkie posty na temat. Ja rozumiem, że ktoś chce wyrazić swoje zdanie. Ale mozna napisać coś więcej niż tylko : Ja też " Można napisać swoje odczucia, myśli, nawet opowiedzieć coś co się przytrafilo - oczywiście zgodne z tematem. Przykład? Jest temat o nielubianym nauczycielu. Można napisać czemu go się nie lubi, jaki on jest w stosunku do uczniów, co się powiedział jak ktoś zrobił źle zadanie, którego po prostu nie rozumiał... Oczywiście to przykład. Jeśli jest taki temat, to nie wiem czy są w nim prowadzone mądre dyskusje, czy też nie.
Rozumiem, że każdemu może się coś takiego zdarzyć. Tylko bez przesady! Jeżeli widzę jakieś 30 postów krótkich, jednolinijkowych to naprawdę zaczynam się denerwować...
Proszę tez nie zakładać kilku takich samych tematów w różnych działach. Jeden wystarczy. Naprawdę.
To ja już kończe swoją wypowiedź, mam nadzieję, ze ktoś to przeczyta i zrozumie co miałem na myśli.

Pozdrawiam anime
Awatar użytkownika
anime
Pustelnik
Pustelnik
 
Posty: 18
Rejestracja: pn 15.12.2008 14:20

Postautor: Alganothorn » czw 18.12.2008 16:52

Zastanawiam się, jaki jest główny cel Twojego posta;
ponieważ to proces ciągły, to przestaję się zastanawiać po dojściu do kilku ewentualności i mamy np:
-> uważasz, że osoby z większą liczbą postów szerzą offtop, to statsiarze i jako tacy nie zasługuja na poważanie, jakim na ogół są otaczane ('bywalcy', 'insiderzy', 'znawcy tematu')
-> założyłeś topic, który, jak można przeczytać w poście, nie znalazł wielkiego odzewu (można założyć, że to tylko podany przykład, można odnieść to np. do topicu o dziennikach)
-> widzisz szerzący się offtop i chcesz zareagować
-> jest jeszcze inny powód...

pierwsze dwa odrzucam, bo zakładałyby motywację tzw. 'niską', mało życzliwą, a ja z uporem maniaka daję ludziom spory kredyt zaufania na starcie;
może być powód trzeci, ale tutaj adresat winien być podwójny, z jednej strony można pisać ogólnie, a z drugiej informować moda o konkretnej sytuacji (mod też człowiek, uczy się, pracuje, nie zawsze może codziennie na forum zajrzeć);
co do czwartej opcji nie wypowiadam się;

to, co mi jednak mało pasuje, to konsekwencja: zwracasz uwagę na długość postów, jednocześnie swoimi wypowiedziami nie popierasz słów czynem;
są tutaj topiki, gdzie userzy wpisują posty krótkie i konkretne, np. listy ostatnio słuchanej muzyki - nie wnikam w to, czy kogoś kręci 5 cyfr jako liczba postów, wnikam w to, czy osoby piszące w moich topicach i na moim subforum piszą zgodnie z zasadami danych topiców: są bardziej swobodne i są ściśle zdefiniowane, są merytoryczne i są zupełnie dowolne, dla każdego coś miłego;
nie mam zamiaru nikogo pouczać, bo nie wydaje mi się, żebym miał do tego pełną legitymizację, niemniej jednak z racji funkcji na forum staram się, żeby pewne określone zasady przestrzegane były; nie walczę z offtopem, dopóki gospodarz na to pozwala - na moim subforum za wiele go nie ma, na innych jestem w gościach i przyznaję gospodarzowi prawo do decydowania, jak goście winni się zachowywać;
z racji roli administratora zwracam uwagę na regulamin forum, ale, znowu, traktuję tę rolę jako wskazanie zwyczajów, a nie zero-jedynkowe nakazy;

nie traktuj tego posta jako przytyk, złośliwość, ironię, albo atak na swoją osobę - są tutaj miejsca, gdzie można zachować się inaczej, niż w innych, są takie, gdzie zasady są spisane i takie, gdzie zasady określa zwyczaj, ale pamiętając o tym, że nie wszystko nam się podoba, pamiętajmy też, że pierwsi kamienie winni miotać ci bez winy;
ja się do braku winy nie poczuwam, kamienia nawet nie podniosę z ziemi (co najwyżej kupię paczkę żwiru...;-) )

pozdrawiam
We've all been raised on television to believe that one day we'd all be millionaires, and movie gods, and rock stars. But we won't. And we're slowly learning that fact. And we're very, very pissed off.
Awatar użytkownika
Alganothorn
Monarcha
Monarcha
 
Posty: 5085
Rejestracja: pn 06.01.2003 23:02
Lokalizacja: point of no return

Postautor: anime » czw 18.12.2008 17:27

No... masz częściowo rację. Ale jednak Offtopik(dużymi literami) szerzy się tu, a ja, jako 'prawny obywatel tego forum', mam prawo także mu zabopiec. Drogi Alganothornie, mój post miał uczulić użytkowników na 'nie pisanie postów nie na temat'.

Pozdrawiam anime
Awatar użytkownika
anime
Pustelnik
Pustelnik
 
Posty: 18
Rejestracja: pn 15.12.2008 14:20

Postautor: Azirafal » pt 19.12.2008 2:25

Cóż, jest to "Offtopic'ownia", wiec może jednak...? :) Po coś został ten dział nazwany tak, a nie inaczej, po coś pisze się tu o wszystkim i o niczym, a że część wątków i postów z niektórych to specjalnie zakładane "spammer'skie" tematy... to widać, taki już jego urok.
If you don't stand for something you'll fall for anything.
Awatar użytkownika
Azirafal
Arcypryk
 
Posty: 1938
Rejestracja: wt 07.01.2003 15:33
Lokalizacja: Warszawa

Postautor: RaF » pt 19.12.2008 11:32

To jest tzw. wentyl ;)

Forum to jest też (a może w naszym wypadku: przede wszystkim) społeczność; ludzie muszą sobie pogadać o grochu i kapuście tak samo, jak o sprawach egzystencjalnych. Cieszę się, że interesujesz się funkcjonowaniem forum - i zachęcam do zgłaszania propozycji na jego uprawnienie. Tym niemniej wydaje mi się, że obecne podejście do OT jest akurat - nie trzeba uprawiać zamordyzmu :)
"Diese nadmierne sformalizowanie starożytnego prawa zeigt Jurisprudenz jako rzecz tego samego rodzaju, als d. religiösen Formalitäten z B. Auguris etc. od. d. Hokus Pokus des znachorów der savages" -- Karol Marks
Awatar użytkownika
RaF
Katedralny Malkontent
 
Posty: 3498
Rejestracja: pt 04.10.2002 22:24
Lokalizacja: Warszawa

Postautor: anime » pt 19.12.2008 12:02

Tak, tak... Macie rację. Ale jednak niektórzy przesadzają. Nie uważacie że TAKI temat jest raczej niebotrzebny. Nawet dla społeczności którą jest to forum.
Awatar użytkownika
anime
Pustelnik
Pustelnik
 
Posty: 18
Rejestracja: pn 15.12.2008 14:20

Postautor: Alganothorn » pt 19.12.2008 12:39

anime>
uważasz, że problem jest ogólny, czy dotyczy szczegółów?
innymi słowy: potrzebne są rozwiązania systemowe (regulaminy, nakazy/zakazy, upomnienia, kasacje, zamykanie wątków etc.) czy stosowanie już istniejących?
z mojego punktu widzenia forum funkcjonuje dobrze; są miejsca, gdzie pisze się bardziej serio, są takie, gdzie mniej, są userzy, którzy piszą bardziej merytorycznie, są tacy, którzy ograniczają się do przyznawania komuś racji, ale taki jest też obraz ogółu społeczeństwa...
nie każdy pisze tak, jakbym tego chciał, ale nie przyznaję sobie prawa do decydowania, że to forum ma wyglądać w ten a nie inny sposób: nie patrzę na to miejsce jak na idealnie utrzymany angielski ogród, raczej jak na park, gdzie masz gdzie usiąść z książką, a dzieciaki maja plac zabaw, żeby się wyszaleć; dopóki wszyscy graja wedle ustalonych reguł, dopóki zasady są jasne i akceptowane przez uczestników gry, wreszcie dopóki to miejsce jest żywe i się rozwija - jestem zadowolony;
na swoim subforum zwracam uwagę sam, na innych czekam na reakcję odpowiedniego moda (często informując go o sytuacji moim zdaniem 'do poprawy'), jeśli sprawa ma charakter ogólny - kontaktuję się z racji funkcji admina; na innych forach często admin działa na wszystkich forach, dla mnie byłoby to wchodzenie z butami w ogródek każdego jednego moda, więc dając już konkret: Twój link do topicu na subforum 'Komentarze i opinie' z uwagą, że topic to przesada - gdybym kiedykolwiek tak uznał, wysłałbym wiadomość do modów, tutaj Aziego i charlie_cherry, z prośbą o reakcję; napisaliby mi, że wszystko jest ok i tak u nich można pisać, napisaliby, że dziękują za zwrócenie uwagi, ale zakładam, że reakcja by była; nawet będąc adminem nie uważam, żebym miał prawo pouczać ich, jak mają prowadzić swoje forum...
z drugiej strony, jeśli uznałbym, że jakiś mod lub admin z różnych przyczyn nie wywiązuje się z obowiązków nałożonych na niego przez regulamin forum podniósłbym i taki temat;
ideałem jest sytuacja, w której wszyscy piszą wedle pewnych reguł nie dlatego, że muszą, ale dlatego, że chcą - rzeczywistość jest taka, że nie każdy chce, każdemu się czasem nie chce, a to miejsce jest dla ludzi, a nie cyborgów
;-)
są zasady, ale jest też sporo swobody i, przynajmniej z mojej strony, wiara w userów, modów i współadminów; najlepsze, co możemy zrobić, to zabawić się w latarnię i świecić przykładem
:-)
pozdrawiam
We've all been raised on television to believe that one day we'd all be millionaires, and movie gods, and rock stars. But we won't. And we're slowly learning that fact. And we're very, very pissed off.
Awatar użytkownika
Alganothorn
Monarcha
Monarcha
 
Posty: 5085
Rejestracja: pn 06.01.2003 23:02
Lokalizacja: point of no return

Postautor: anime » pt 19.12.2008 12:48

Przekonałeś mnie swoim monologiem. Rzeczywiście na forum się pisze dlatego, że się chce, a nie, że się musi. Ustalone dotychczas zasady są w porządku. Kolejnych nie trzeba dokładać... :wink:
Awatar użytkownika
anime
Pustelnik
Pustelnik
 
Posty: 18
Rejestracja: pn 15.12.2008 14:20

Postautor: Jakub Cieślak » pt 19.12.2008 13:38

Anime, fajnie, że zgłaszasz swoje wątpliwości i dobrze, że chcesz dyskutować o poziomie... dyskusji. Miło jak jest zainteresowanie użytkowników jakością dyskusji. Tylko trzeba pamiętać, jest to forum, z założenia ma gromadzić całe grupy ludzi, które będą wymieniać się poglądami i będą robić na różnym poziomie. Będą też chcieli rozmawiać na różne tematy. Mi w ogóle nie przeszkadza, jeżeli w danej chwili ludzie wolą głównie tematy z grupy tych "offtopicowych", za jakiś czas może napiszą coś bardziej konkretnego w tematach "poważniejszych" (choć i w OT jest sporo poważnych tematów). Nie będę nikogo zmuszał, żeby akurat pisał tylko o tym i o tym. Daję mu możliwość pisania o tym, o czym chce. Byleby robił to w miejscu do tego przeznaczonym. :)
Dobrze, jeżeli będziesz zgłaszał do konkretnych moderatorów, jeżeli ktoś wpadnie na pomysł naruszający tą ostatnią zasadę. :)
Obrazek
Mistrz Gimli powiada:
Cisza nie leży w naturze krasnoludów. Jednakże w lochach pełnych orków jest ona jak najbardziej wskazana.
Awatar użytkownika
Jakub Cieślak
Prefekt
Prefekt
 
Posty: 4010
Rejestracja: czw 12.12.2002 22:24
Lokalizacja: JózefOFF k. Otwocka

Postautor: Azirafal » pt 19.12.2008 14:37

anime pisze:Tak, tak... Macie rację. Ale jednak niektórzy przesadzają. Nie uważacie że TAKI temat jest raczej niebotrzebny. Nawet dla społeczności którą jest to forum.


Tamten temat nie jest bezwartościowy. Jest to wątek założony jako miejsce komentowania newsa/artykułu (można to zauważyć dzięki linkowi - "Przeczytaj komentowany artykuł"). Ludzie komentujący na Alei Komiksu częstokroć nawet nie wchodzą na samo forum, używając jeno komentarzy do dyskusji na temat konkretny (w tym kontekście - artykuł/news/recenzja/itp.). Plus wiadomo jak działają komentarze - krótkie, niosące mniejszą treść niż zwykłe forumowe posty, itp. Tak że podrzucenie linku do takiego tematu akurat zupełnie rozmija się z celem. I nie udowadnia niczego, mości anime :)
If you don't stand for something you'll fall for anything.
Awatar użytkownika
Azirafal
Arcypryk
 
Posty: 1938
Rejestracja: wt 07.01.2003 15:33
Lokalizacja: Warszawa


Wróć do Offtopicownia

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 19 gości