Wygląd a praca

Czyli tutaj rozmawiamy o wszystkim i o niczym... ;)

Wygląd a praca

Postautor: Browning » pt 14.01.2005 21:37

Witajcie. Jakiś czas temu zasłyszałem temat, mówiący o tym, iż osobom ładnym fizycznie łatwiej jest znaleźć zatrudnienie. Tak się teraz zastanawiam czy może ktoś z was spotkał się z czymś takim i co na ten temat sądzi. Dlatego pragnę zapytać się was czy uważacie, że wygląd pomaga w znalezieniu pracy i czy decyduje o wielkości wynagrodzenia ?
Czy rzeczywiście osoby fizycznie niedoskonałe mają waszym zdaniem mniejsze szanse w znalezieniu pracy? I czy takie podziały powinny być w ogóle dopuszczalne w zakładach pracy? :?:
"Soldiers never die, they just go to hell to regroup"

Obrazek
Awatar użytkownika
Browning
Najemnik
Najemnik
 
Posty: 76
Rejestracja: pt 12.11.2004 19:06
Lokalizacja: Warszawa

Postautor: athelas » pt 14.01.2005 23:06

Cóz zasłyszana informacja jak najbardziej prawdziwa.

Zasada ta sprawdza się zwłaszcza na stanowiskach reprezentacyjnych. Oczywiście nie wygląd jest głównym determinantem, ale prawdą jest, że też jest ważny.

Chyba każdy z nas jako szef firmy, na jej reprezentanta wolałby zatrudnić

ładną/ego pracowniczkę/pracownika z dobrą i solidną wiedzą
niż
brzydką/ego pracowniczkę/cownika z dobra i solidną wiedzą

Istnieje szereg badań, które stwierdzją np że ludziom wysokim jest łatwiej w życiu w biznesie, gdyż już dizęki samej fizjognomii są uważani za ludzi sukcesu. Jeśli do tego dana osoba jest przystojna to ma napewno łatwiej.

Szefowie również chcą, aby ich sekretarki oprócz spełniania podstawowych wymogów 9jakim jest wykształcenie, solidność, przydatność) był młode i ładne. To w pewnien sposób podkreśla ich (szefów) rangę. A czemu tak jest to już nie wiem... to chyba siedzi zakorzenione w każdym z nas, tak to już przecież jest, że fizycznie prędzej spodoba nam się osoba przystojna (oczywiście, każdy może mieć własną definicję przystojniości, ale dla ułatwienia przyjmijmy, iż mówimy o przypadku w, którym dana osoba generalnie postrzegana jest jako przystojna).

Z drugiej jednak strony, kogo interesuje czy pracownik/pracownica pracująca przy taśmie, w szwalni, wyrobie cukierków, czy dowolnej innej pracy nie wymagającej bezpośredniego kontaktu z klientem jest przystojny/a :?: Mnie osobiście to nie interesuje.

Czy poprzez pojęcie fizycznie niedoskonałe miałeś namysli osoby upośledzone fizycznie ? Jesli tak to chyba oczywistym jest, iż osoby takie mają i chyba zawsze mieć będą ogromne trudności ze znalezieniem zatrudnienia. Powód jest banalny : efektywność pracy :arrow: osoba uposledzona fizycznie już z samej definicji ma ograniczoną możliwość wyboru rodzaju zatrudnienia. Aby taką osobę zatrudnić nalezy spełniać szereg norm itd itp. Państwo pomaga im w szukaniu zatrudnienia (np. stosując dotacje itd), ale wiadomo, że wszystkim i całkowicie nie pomoże...
To że nie mam dresu
Jest powodem wielkiego stresu
Mojego superego, ale też mojego id... :lol:
Awatar użytkownika
athelas
Najemnik
Najemnik
 
Posty: 72
Rejestracja: pn 23.02.2004 15:11
Lokalizacja:

Postautor: Alganothorn » śr 19.01.2005 9:16

zależy co masz na myśli pisząc o wyglądzie...
bo wygląd to:
- uroda; tutaj jest kilka zawodów ewidentnie wymagających urody (choćby model/ka), kilka, w którym bardzo się przydaje (rep, rzecznik prasowy itp), a także kilka, w których nie ma absolutnie żadnego znaczenia (np. operator call center, dziennikarz radiowy); fakt faktem, że ludzie wolą kontakty z bliźnimi urodziwymi, niż tymi obdarzonymi przez naturę mniejszą tej urody ilością - tu ma pole do popisu podświadomość, ogólnie przyjęte 'dążenie do piękna' itp, itd
- ubranie; po pierwsze, w każdej robocie liczy się ubranie schludne; rzecz jasna schludność robotnika budowlanego i schludność managera to dwie odmienne działki, ale zasada ogólna jest taka, że schludnym łatwiej ;-)
- higiena; vide supra :-) równie ważna, czasami może i ważniejsza...
- zachowanie; tu nie chodzi tylko o sztuczki Tymochowicza: całe Twoje zachowanie mówi bardzo wiele o Tobie; co więcej, wedle niektórych teorii na pierwszym spotkaniu rozmówca w 50% zwraca uwagę na zachowanie, w 30% na ubranie i tylko w 20% na to, co mówisz (z czasem, w kolejnych spotkaniach, treść rozmowy zdobywa większy 'udział' w uwadze konwersatora)...jak widać warto wyeliminować takie niefajne elementy jak garbienie się, obgryzanie paznokci, wpatrywanie w podłogę itp, to za bardzo nie pomoże...
i teraz kwestia wynagrodzenia: o ile w przypadku zarobków o strukturze podstawa + prowizja od obrotów jest sytuacja oczywista, bo tu 'decyduje rynek', to w przypadku arbitralnych decyzji finansowych szefa jest trudniej; wygląd na pewno ma znaczenie, czy ktoś się chce do tego przyznać, czy nie; w przypadku prowizji jest niemal pewne, że mogąc robić interesy z człowiekiem schludnym i zadbanym albo zalatującym potem wybierzemy pierwszego - dlatego repy wyglądają jak obwoźni sprzedawcy, taki wymóg rynku...tak, gdzie decyduje szef na ogół zadziałą podświadomość i przekonanie, że ktoś, kto wygląda jakby osiągnął sukces, pewnie ten sukces osiągnął i zasługuje na nagrodę; a jak wygląda ktoś, kto osiągnął sukces? no, tutaj to chyba każdy będzie miał podobny obraz japiszona jak z reklamy ;-)
czy więc ma wpływ? ma, bardzo duży, na całe szczęście głównie na poziomie podświadomości - na całe szczęście, bo gdyby szefowie podejmowali takie decyzje zupełnie świadomie, chirurgia plastyczna przeżyłaby boom, a banki uruchomiły specjalne linie kredytowe w tym celu
;-)
pozdrawiam
ps. przekleiłem topic tutaj, to jest offtop, nie philo
:D
We've all been raised on television to believe that one day we'd all be millionaires, and movie gods, and rock stars. But we won't. And we're slowly learning that fact. And we're very, very pissed off.
Awatar użytkownika
Alganothorn
Monarcha
Monarcha
 
Posty: 5085
Rejestracja: pn 06.01.2003 23:02
Lokalizacja: point of no return

Postautor: Browning » śr 19.01.2005 16:17

Dzięki i przepraszam miałem sam wątpliwości gdzie to zamieścić. Ale jak widać na rozwiązanie długo nie trzeba było czekać :wink:

I co do wyglądu to fakt, że przyjemnie jest w bankowym okienku ujrzeć ładną i schludną panią, temu nie można zaprzeczyć. Chociaż w sumie co tu dużo gadać. U nas nawet ten ładny ma trudności z dostaniem pracy.
"Soldiers never die, they just go to hell to regroup"

Obrazek
Awatar użytkownika
Browning
Najemnik
Najemnik
 
Posty: 76
Rejestracja: pt 12.11.2004 19:06
Lokalizacja: Warszawa

Postautor: Breja » śr 19.01.2005 18:23

Browning pisze: U nas nawet ten ładny ma trudności z dostaniem pracy.


właśnie :10ton:
Mamo !! Dzieci w szkole się ze mnie śmieją, że śmierdzę trupem - płacze Jasiu - mamo!!, mmaaamo, mamoooooo.....
Awatar użytkownika
Breja
Rycerz
Rycerz
 
Posty: 242
Rejestracja: czw 20.03.2003 0:34
Lokalizacja: z dupy

Postautor: Ryan O'Connell » sob 02.04.2005 17:06

Może branża IT nie jest najbardziej reprezentatywna a na niej opieram swoją wypowiedź, jednakże w większości przypadków najważniejsze jest doświadczenie oraz rys psychologiczny. W przypadku pracy, w której o wyborze decyduje rozmowa kwalifikacyjna najistotniejsza jest umiejętność autoprezentacji, której tylko część to wygląd. Jasne, że jeśli na rozmowę w sprawie pracy przyjdę w ubłoconych glanach i z tłustymi włosami to szanse topnieją. W zależności jednak od sektora ubiór może się wahać od schludnego do eleganckiego. Kiedy szedłem na rozmowy w sprawie pracy ubierałem się w stylu 'smarty' - jeansy w neutralnym kolorze, dopasowane kolorystycznie buty i golf. Warto zadbać o dłonie i włosy - na miejscu przesłuchujących odrzucałbym brudasów (potencjalnie brudas może do pracy przywiązywać taką samą wagę jak do własnego wyglądu). Wbrew pozorom garnitur nie jest panaceum na wszystko. Nie każdy ubiega się o stanowisko agenta ubezpieczeniowego czy prawnika. ;)

Umieć się sprzedać to przede wszystkim ważyć słowa i nie ubarwiać swoich możliwości. Są pytania, na które trzeba odpowiedzieć w pewien sposób, pytania kontrolne. Jeśli ktoś pyta czy lubisz pracować po godzinach a odpowiesz, że tak, na pytanie czy nigdy się nie spóźniasz odpowiesz, że nigdy a pytany o to czy łatwo nawiązujesz kontakty palniesz, że jesteś zawsze duszą towarzystwa, to jesteś spalony. Wyraźnie widać, że starasz się ubarwić wypowiedź. Tym bardziej, że kłamać na rozmowach nie potrafi chyba nikt. ;) Z drugiej strony jak mówisz, że masz problemy z nawiązywaniem kontaktów i nie lubisz pracy w grupie to zostaniesz najwyżej cieciem na parkingu. :>

Kolejna rzecz to umiejętność zredagowania CV/LM. Pierwsza i najważniejsza rzecz to nie kłamać! Jak napiszesz, że umiesz coś, co akurat okaże się konikiem przeprowadzającego rozmowę to jesteś skończony a Twoje dzieci będą pływały w betonowych bucikach. ;) No, prawie. W przeciągu ostatniego miesiąca przeszedłem trzy rozmowy o praktyki/pracę i zawsze był jakiś beton, co odpadał, bo napisał że jest ekspertem Oracle a nie wiedział jakie są w nim odstępstwa od standardu PL/SQL.

No i przede wszystkim trzeba być 18letnią blondynką ze znajomością 40 języków i 30letnim doświadczeniem. ;) A przynajmniej trzeba być w czymś dobrym i mieć ochotę uczyć się. Lepszy pracownik, który czegoś nie umie, ale wygląda na to, że jest rzutki i się szybko nauczy, niż taki, co już niby umie, ale pracodawca ma wątpliwości, czy rzeczywiście...

Czyli w telegraficznym skrócie: ja ładny nie jestem a pracę mam. Nie jest tak, że pracy nie ma. Jest tak, że w pewnych sektorach kształci się zbyt wielu "specjalistów" (zwracam uwagę na ""). Nie każdy musi piastować stanowisko kierownicze. Nikt nie zarabiał na początku fortuny. Oczywiście są zawody, które wymagają odpowiedniego wyglądu, ale takich nie jest znowu tak wiele. :]
Awatar użytkownika
Ryan O'Connell
Rycerz
Rycerz
 
Posty: 270
Rejestracja: wt 29.04.2003 12:44
Lokalizacja: Częstochowa / Wrocław

Postautor: Browning » sob 02.04.2005 22:40

Oczywiście są zawody, które wymagają odpowiedniego wyglądu, ale takich nie jest znowu tak wiele. :]


Może to i lepiej. :wink:
"Soldiers never die, they just go to hell to regroup"

Obrazek
Awatar użytkownika
Browning
Najemnik
Najemnik
 
Posty: 76
Rejestracja: pt 12.11.2004 19:06
Lokalizacja: Warszawa


Wróć do Offtopicownia

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 19 gości