.ape

Czyli tutaj rozmawiamy o wszystkim i o niczym... ;)

.ape

Postautor: Sorden » pt 28.11.2003 10:52

Sciagnolem muze z torrenta i okazalo sie ze jest ona w dziwnym formacie ktorego nie potrafie otworzyc...
Co to za format i czym mam to odsluchac ?
Wie ktos moze ?
Love, Trance & Psychedelic !
Awatar użytkownika
Sorden
Pretorianin
Pretorianin
 
Posty: 1238
Rejestracja: wt 05.11.2002 23:34
Lokalizacja: Gliwice

Postautor: Lechu » pt 28.11.2003 11:11

Ape z tego co wiem to rodzaj bezstratnej kompresji, coś jak mp3, ale o niebo lepsze. Powinieneś to móc odtworzyć zwykłym Winampem. Trzeba by tylko poszukać plugina.

Na oficjalnej stronie:
http://www.monkeysaudio.com/
A dokładnie chyba to jest ci potrzebne:
http://www.monkeysaudio.com/files/MAC_397F.exe
Lub też zobacz tutaj:
http://www.mediamonkey.com/inputs.htm

Nie testowałem tego, więc nic nie gwarantuję :mrgreen:
My new Home:
Heroes Home
Obrazek
Awatar użytkownika
Lechu
Lord
Lord
 
Posty: 1638
Rejestracja: pt 06.12.2002 12:41
Lokalizacja: Guild Wars / Heroes Home

Postautor: Sorden » pt 28.11.2003 13:49

DZIAŁA :!:
Dzieki Lechu 8)
Love, Trance & Psychedelic !
Awatar użytkownika
Sorden
Pretorianin
Pretorianin
 
Posty: 1238
Rejestracja: wt 05.11.2002 23:34
Lokalizacja: Gliwice

Postautor: Jakub Cieślak » pt 28.11.2003 13:51

Miałem już do czynienia z tym formatem, całkiem niezła jakość. Winamp wymaga zassania pluginów z oficjalnej strony albo ze strony producenta formatu, albo winampa. Pamiętam, że miałem problem ze znalezieniem pluginów do Nero, żeby dało się audio wypalać.
Obrazek
Mistrz Gimli powiada:
Cisza nie leży w naturze krasnoludów. Jednakże w lochach pełnych orków jest ona jak najbardziej wskazana.
Awatar użytkownika
Jakub Cieślak
Prefekt
Prefekt
 
Posty: 4010
Rejestracja: czw 12.12.2002 22:24
Lokalizacja: JózefOFF k. Otwocka

Postautor: Sorden » pt 28.11.2003 14:07

Rzeczywiscie, jakosc jest dobra... Wrecz jestem zaszokowany :D
JC- Znalazles tego plugina ?
Love, Trance & Psychedelic !
Awatar użytkownika
Sorden
Pretorianin
Pretorianin
 
Posty: 1238
Rejestracja: wt 05.11.2002 23:34
Lokalizacja: Gliwice

Postautor: Jakub Cieślak » pt 28.11.2003 15:57

na stronie nero można chyba wynaleźć i jest to jedyny dostępny za darmo plug-in. Jeżeli to chodzi o ten, bo może mi się nakładać inny format, który ostatnio przeszkadzał mi w wypaleniu audio.
W Kaazie też można znaleźć, ale wiadomo, że mocna loteria. Ostatnio kumpel niezłego trojana zassał za pomocą kaazy...
Obrazek
Mistrz Gimli powiada:
Cisza nie leży w naturze krasnoludów. Jednakże w lochach pełnych orków jest ona jak najbardziej wskazana.
Awatar użytkownika
Jakub Cieślak
Prefekt
Prefekt
 
Posty: 4010
Rejestracja: czw 12.12.2002 22:24
Lokalizacja: JózefOFF k. Otwocka

Postautor: Lechu » pt 28.11.2003 16:22

A po co plugin do nero? Ja używam winampa - przerabiam nim każdy format na wave, a potem spokojnie nagrywam w nero. Jeśli winamp obsługuje .ape, to i przerobi to także na zwykłego wave. Wystarczy w opcjach zmienić output plugin z DirectSound na Disk Writer, ustawic sobie utwory w playliście, i właczyć play. No i trzeba pamiętać żeby przełaczyć pluginy z powrotem, bo potem wszysko co się będzie chciało odtworzyć winamp będzie przerabiał na wave.
My new Home:
Heroes Home
Obrazek
Awatar użytkownika
Lechu
Lord
Lord
 
Posty: 1638
Rejestracja: pt 06.12.2002 12:41
Lokalizacja: Guild Wars / Heroes Home

Postautor: Jakub Cieślak » pt 28.11.2003 16:36

Takie zabawy ze zmianami formatów zwykle odbywają się kosztem jakości nagrania.
Obrazek
Mistrz Gimli powiada:
Cisza nie leży w naturze krasnoludów. Jednakże w lochach pełnych orków jest ona jak najbardziej wskazana.
Awatar użytkownika
Jakub Cieślak
Prefekt
Prefekt
 
Posty: 4010
Rejestracja: czw 12.12.2002 22:24
Lokalizacja: JózefOFF k. Otwocka

Postautor: Lechu » pt 28.11.2003 17:24

Czy tak czy tak nero i tak musi zmienić na wave żeby nagrać płytę Audio, więc czy nero czy winamp nie robi różnicy.
Co do straty jakości. Niekoniecznie. Mp3 i tak już mają straconą jakość przy zgrywaniu z płyty Audio. Nawet te najlepsze, 320 kbp, są gorsze niż zwykły wave. Ale jeśli przerabiasz mp3 na wave, dajesz jakość CD - 44100 khz i 16 bitóe, to wave ma identyczna jakość jak mp3. Więc wszystko zależy od pierwotnego pliku. Najlepiej jest zgrywać płyty Audio na wave, i jeśli chce się je dalej nagrywać, to nie rpzerabiać na mp3. A jeśli trzymać na kompie, to spokojnie na mp3 można konwertować.
Dodając jeszcze, dużo zależy od jakości mp3. Takich o 128 kbps, nie ma sensu nawet nagrywać na Audio - większość sprzętu stereo (wieża np), będzie kaszaniła się przy odtwarzaniu, szczególnie na ustawieniach lepszych niż stereo. Dopiero mp3 o jakości 192 i wzwyż nadają się na nagrywanie i słuchanie na lepszym sprzęcie. Choć i tak nie będą brzmieć tak jak oryginalne CD.

To jest tak jak z JPG. Bitmapa czysta przerobiona na JPG straci na jakości, i nawet przerobienie JPG z powrotem na BMP nie przywróci jakości. Ale powstała Bitmapa będzie identyczna ze źródłowym JPG.
My new Home:
Heroes Home
Obrazek
Awatar użytkownika
Lechu
Lord
Lord
 
Posty: 1638
Rejestracja: pt 06.12.2002 12:41
Lokalizacja: Guild Wars / Heroes Home

Postautor: Jakub Cieślak » pt 28.11.2003 17:49

Chylę czoła przed takim znakomitym wykładem. Lepiej orientuję się właśnie w formatach graficznych i przy minimalnej kompresji w formacie jpg utrata jakości jest minimalna. A zmiany graficzne przy zmianie formatów z bmp na jpg są w zasadzie nie wykrywalne dla oka, niezależnie od kompresji, dopiero następne zmiany i kolejna kompresja zapisu powoduje widoczne pogorszenie. Sam format jpg jest obecnie jednak najlepszym "kompresorem" dla grafiki.
A ape jak się ma do wave'a?
A o ace słyszeliście?
Obrazek
Mistrz Gimli powiada:
Cisza nie leży w naturze krasnoludów. Jednakże w lochach pełnych orków jest ona jak najbardziej wskazana.
Awatar użytkownika
Jakub Cieślak
Prefekt
Prefekt
 
Posty: 4010
Rejestracja: czw 12.12.2002 22:24
Lokalizacja: JózefOFF k. Otwocka

Postautor: Lechu » pt 28.11.2003 18:10

Trudno mi powiedzieć jak sie ape ma do wave, bo nigdy z ape doczynienia nie miałem. Myślę jednak że każda kompresja, jakakolwiek by nie była, jest w pewnym sensie stratna, ponieważ trzeba z pewnych danych zrezygnować, aby uzyskać mniejszy rozmiar. Wave jest identyczny z tym co mamy na standardowych Audio CD, tak jak Bitmapa jest surową formą zapisu grafiki, więc jest jakościowo najlepszy. Mp3 daje tak mocną kompresję, bo usuwa niesłyszalne dla ucha dzwięki, więc im mniej usuniemy, tym lepszej jakości jest plik. Mptrójki mogą maksymalnie posiadać jakość 320 kbps, ape z tego co zauważyłem objętościowo ma prawie dwa razy większe pliki niż takie same mp3 w najlepszej jakości, a więc na pewno jest dużo lepsze.
To tylko kwestia podejścia do jakości. No i szybkości łącza. Mi osobiście mp3 powyżej 192 kbps wystarczają :mrgreen:
A formatów muzycznych tak jak graficznych jest od groma - mp3pro, mpc, ogg, i tym podobne.
My new Home:
Heroes Home
Obrazek
Awatar użytkownika
Lechu
Lord
Lord
 
Posty: 1638
Rejestracja: pt 06.12.2002 12:41
Lokalizacja: Guild Wars / Heroes Home

Postautor: SaraniX » pt 28.11.2003 20:29

ape (monkeyaudio) jest kompresja absolutnie bezstratną (lossless), róznica miedzy wave'm polega TYLKO na wielkosci (ape jest mniejszy, jako iz nadal jest to kompresja)
nie jest to jedyna kompresja bezstratna, ale generalnie jest najbardziej rozpowszechniona w sieci (na grupach newsowych ape króluje niemal całkowicie)

.ace natomiast to komresja (nie-audio, po prostu kompresja plików) - Rar chyba sobie radzi z plikami tego typu...

ja osobiscie i tak preferuje stare dobre mp3, zadne mpc, ape czy inne malpiszony... aha, .ape zajmuje nadal duuuuzo wiecej niz mp3! a podejrzewam ze nie wszyscy dysponuja hdd 4x120gb...

pozdrawiam
"Anioł ognisty mój anioł lewy
Poruszył dawną miłości strunę (...)"
[Człowiek]

V3mpire
Awatar użytkownika
SaraniX
Pustelnik
Pustelnik
 
Posty: 29
Rejestracja: sob 12.10.2002 11:27
Lokalizacja: Warszawa

Postautor: Jakub Cieślak » sob 29.11.2003 8:31

Przepraszam, nie ace (akurat byłem zajęty czegoś pakowaniem i tak jakoś mi wskoczyło to "ace"), ale mpc. To chyba dość stary format.
Obrazek
Mistrz Gimli powiada:
Cisza nie leży w naturze krasnoludów. Jednakże w lochach pełnych orków jest ona jak najbardziej wskazana.
Awatar użytkownika
Jakub Cieślak
Prefekt
Prefekt
 
Posty: 4010
Rejestracja: czw 12.12.2002 22:24
Lokalizacja: JózefOFF k. Otwocka

Postautor: SaraniX » sob 29.11.2003 11:41

Stary jak stary...

To jest tak...
w internecie, a dokladniej na grupach newsowych (gdzie ludzie naprawde staraja sie zeby wymiana plikow 'jakos' wyglądała - zwracają uwage na jakosc, tagi w plikach, a nawet nazwe tych plikow...) panuja 3 formaty. MP3, MPC i APE. Oczywiscie najwiecej jest mp3.

mp3 to format najbardziej popularny z nich wszystkich, wie o nim chyba kazdy uzytkownik blaszaka... max jakosc to 320kbit, blablabla... powiem tylko od siebie, ze nadal najbardziej preferuje ten format. nie robilem wprawdzie zadnych testow porownawczych z z .mpc czy .ape, ale wiem jakis mam sprzet w domu, i wiem, ze czy wcisne dobrze nagrany mp3 192, czy mpc brain (taka jakosc), czy ape, ktory jest bezstratny - roznice beda na tyle znikome, ze i tak optuje za mp3 ze wzgledu na najmniejsza ilosc miejsca na dysku (gdybym mial do 10 albumow to moze i by mi to roznicy nie zrobilo wiekszej, ale [nie]stety tak nie jest...).
co do mp3 jest jeszcze jedna sprawa... duzo ludzi narzeka na ten format, wola .mpc, .ogg i inne "syfy" (no offence) bo tak naprawde nie maja pojecia (albo maja, ale znikome) o ripowaniu z plyt... dlatego bo internecie lataja takie... 'cudenka' co chrzeszcza, bzycza, szmeraja itd.
polecam jedyny i prawdziwy ripper: http://www.ExactAudioCopy.de (nie bac sie, strona po ang ;)) + converter z wavów (LAME, nie wiem jaka najnowsza wersja... chyba 3.81 ale naprawde nie pamietam... przy konfiguracji Exact Audio Copy podaje chyba adres z tym... w ogole konfiguracja tego programu moze byc klopotliwa...)

mpc - musepack, ma wielu, bardzo wielu zwolennikow... juz podstawowa jakosc (sa takie: standard, xtreme, insane, braindead) pozwala na uzyskanie lepszej jakosci niz bardzo dobre mp3... do tego szybciej trwa dekompresja i kompresja, itd itd... pliki ważą natomiast troche wiecej .

.ape - bylo wyzej


generalnie to zalezy od danej osoby, jedni od razu przekonuja sie do mpc (zakladam ze mp3 zna kazdy...), inni potrzebuja czasu, a jeszcze innych nic nie skloni do zmiany formatu (np. u ludzi ktorzy maja powiedzmy iles tam gb muzyki w mp3... i nagle to wszystko zmieniac na mpc? ble... ja, jak cos dostaje w mpc to i tak zmieniam na mp3, mimo iz jestem swiadom spadku jakosc podczas takiej zmiany...)

polecam równiez:
http://binaries.bigg.pl/main.php?id=faq ... .kompresja
"Anioł ognisty mój anioł lewy
Poruszył dawną miłości strunę (...)"
[Człowiek]

V3mpire
Awatar użytkownika
SaraniX
Pustelnik
Pustelnik
 
Posty: 29
Rejestracja: sob 12.10.2002 11:27
Lokalizacja: Warszawa

Postautor: Lechu » sob 29.11.2003 16:21

Również wolę mp3, raz ze względu że i tak mam dysk nimi zapchany, dwa, że znacznie przyjemniej mi się je organizuje, i w winampie, i na dysku. No i tak jak napisałeś, skoro mam już te ileśtam mp3, to nie chcę żeby inne formaty mi się plątały. Plus mniejszy rozmiar = szybsze ściąganie.
Lame jest 3.92, uzywam go z nakładką Razor, wygodniej ustawia się parametry. No i preferuję mp3 w VBR, albo najlepiej w 320, chociaż obecnie większość choć trochę szanujących się grup wypuszczających mp3ki daje taką jakość, plus wypełnione tagi, plik sfv do sprawdzenia dokladności, logi z EACa, itp.
A zabawa w ekstra jakość i inne formaty ma sens kiedy ma się naprawdę wypasiony sprzęt audio, na którym słychać najmniejsze błędy w kompresowaniu.

To tyle co chciałem dodać :mrgreen:
My new Home:
Heroes Home
Obrazek
Awatar użytkownika
Lechu
Lord
Lord
 
Posty: 1638
Rejestracja: pt 06.12.2002 12:41
Lokalizacja: Guild Wars / Heroes Home

Postautor: Jakub Cieślak » sob 29.11.2003 16:46

No to ja się wypisuję z tematu, bo już zaczynacie gadać sekretnym językiem wtajemniczonych. Czasem zastanawiam się, jakie wy tam rzeczy na mój temat w tej swojej mowie opowiadacie...
Obrazek
Mistrz Gimli powiada:
Cisza nie leży w naturze krasnoludów. Jednakże w lochach pełnych orków jest ona jak najbardziej wskazana.
Awatar użytkownika
Jakub Cieślak
Prefekt
Prefekt
 
Posty: 4010
Rejestracja: czw 12.12.2002 22:24
Lokalizacja: JózefOFF k. Otwocka

Postautor: Lechu » sob 29.11.2003 16:52

A tam "wtajemniczonych" od razu. Ot po prostu człowiek trochę się dowiaduje tego i tamtego przy okazji szukania mp3 po necie. Analfabetą zupełnym nie jestem, coś tam w głowie zostaje, jak widać :P Chociaż do wtajemniczonych mi baaaaardzo daleko.
Grafika komputerowa - o, to tak, bardziej obracam się w tej dziedzinie, ale również czysto amatorsko :P
My new Home:
Heroes Home
Obrazek
Awatar użytkownika
Lechu
Lord
Lord
 
Posty: 1638
Rejestracja: pt 06.12.2002 12:41
Lokalizacja: Guild Wars / Heroes Home

Postautor: SaraniX » ndz 30.11.2003 12:10

jesli chodzi o lame i parametry to nie warto bawic sie w 320 czy inne dziwadla bo zamiast 6mb wychodzi 10 a jakosc tak naprawde nie jest lepsza od "teoretycznie" nieco gorszych
vbr jest napewno lepszy od cbr, ale LAME ma jeszcze jedna bardzo wazna opcje, a mianowicie presety standardowe... i tak najlepszym parametrem jest podobno alt-preset [xxx], ja osobiscie w razorze po prostu wpisuje: "--alt-preset 192 -h -s -d" i wszystko jest idealnie =)

pozdrawiam
"Anioł ognisty mój anioł lewy
Poruszył dawną miłości strunę (...)"
[Człowiek]

V3mpire
Awatar użytkownika
SaraniX
Pustelnik
Pustelnik
 
Posty: 29
Rejestracja: sob 12.10.2002 11:27
Lokalizacja: Warszawa

Postautor: RaF » ndz 30.11.2003 17:39

Nooo... jeżeli chodzi o parametry jakościowe to akurat to zależy primo od jakości słuchu odbiorcy i secundo od sprzętu, na jakim to się będzie odtwarzać. Ja akurat słyszę różnicę między takimi np. 320 a 512 kbps, choć fakt że nie jest ona tak wielka jak np. między 128 a 192 czy choćby i 160. Jeżeli zgrywam jednak jakąś płytę na mp3, to zawsze stawiam na jakość, a nie na rozmiar (bo nie robię tego po to, żeby z kimś się moimi mp3 dzielić... :twisted: ). Tak czy siak optymalne parametry to dla mnie przynajmniej 320 vbr.
"Diese nadmierne sformalizowanie starożytnego prawa zeigt Jurisprudenz jako rzecz tego samego rodzaju, als d. religiösen Formalitäten z B. Auguris etc. od. d. Hokus Pokus des znachorów der savages" -- Karol Marks
Awatar użytkownika
RaF
Katedralny Malkontent
 
Posty: 3498
Rejestracja: pt 04.10.2002 22:24
Lokalizacja: Warszawa

Postautor: SaraniX » ndz 30.11.2003 23:44

w tym co napisales jest chyba sporo niescislosci...
bo widzisz... 320 to max dla mp3... wiec nie wiem jak dostrzegasz roznice miedzy 320 a 512... poza tym 320vbr to tez taki dziwny pomysl....

a jesli nie zalezy Ci na wielkosci to .ape jest chyba najlepszym rozwiazaniem : )

pozdrawiam
"Anioł ognisty mój anioł lewy
Poruszył dawną miłości strunę (...)"
[Człowiek]

V3mpire
Awatar użytkownika
SaraniX
Pustelnik
Pustelnik
 
Posty: 29
Rejestracja: sob 12.10.2002 11:27
Lokalizacja: Warszawa

Postautor: RaF » wt 02.12.2003 22:17

tfu! sorry, rąbnąłem się z tym 512 <zonk> :shock: cóż, errae humanum est, jak się drzewiej mawiało :P
choć są różne niestandardowe birate'y (nie wiem wprawdzie jakie encodery takie cuda oferują), widziałem nie tak dawno np. mp3 o bitracie... 222... fajny :)
320 vbr wcale nie taki znowu dziwny... LAME przynajmniej nie wybrzydza
co do ejpa to być może się skuszę... inna sprawa że specjalnie płyt nie zrzucam na dysk, bo skoro mam coś na płycie to wolę sobie posłuchać z płyty niż z kompresji
"Diese nadmierne sformalizowanie starożytnego prawa zeigt Jurisprudenz jako rzecz tego samego rodzaju, als d. religiösen Formalitäten z B. Auguris etc. od. d. Hokus Pokus des znachorów der savages" -- Karol Marks
Awatar użytkownika
RaF
Katedralny Malkontent
 
Posty: 3498
Rejestracja: pt 04.10.2002 22:24
Lokalizacja: Warszawa


Wróć do Offtopicownia

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Bing [Bot] i 13 gości