Uczymy się wyrażać swoje emocje na Forum

Czyli tutaj rozmawiamy o wszystkim i o niczym... ;)

Uczymy się wyrażać swoje emocje na Forum

Postautor: Jakub Cieślak » pt 21.11.2003 14:50

Tak właśnie spłynęła po mnie pierwsza fala emocji po dość gwałtownej wymianie ognia. Tym razem musiałem, ale wcale się z tym dobrze czuć nie będę. Nie chowam do nikogo urazy, Shizm miał swoje wątpliwości i wyraził je. Ja odpowiedziałem na jego wątpliwości. Odpowiedziałem w sposób według mnie niewłaściwy. Dałem ponieść się tak jak Shizm emocjom. Emocje powodują emocje. Myślę, że te emocje były nam potrzebne. Takie rzeczy są oczyszczające, ale czasem mogą się źle skończyć. Mam więc taką potrzebę porozmawiać o wyrażaniu swoich emocji na forum: i tych pozytywnych i tych negatywnych. Bo przecież czasem żart odpowiednio zasygnalizowany emotikonami może zostać opatrznie odebrany jako kpina, albo wyśmiewanie się.
Moja pierwsza rada. Jeżeli piszesz posta zawierającego, bądź wywołującego jakieś emocje: zapisz posta, albo odejdź od komputera. Wróć za minutę i spojrzyj w ekran i sprawdź, czy na pewno takie emocje chciałeś wyrazić i czy one nikogo nie urażą. Ewentualnie przetestuj zawartość na jakiejś przypadkowej ofierze: kimś z rodziny, lub bliskich.

----
Żeby nie było: na Twoje Shizm zdenerwowanie odpowiedziałem zdenerwowaniem w mojej najwyższej skali, na jaką sobie pozwoliłem na tym forum. Podziałało oczyszczająco. Mam nadzieję, że jak Ty wyplułeś z siebie swoje zdenerwowanie to Ci ulżyło. Nie mam zamiaru się z Tobą, ani z nikim innym naparzać niczym innym jak słowami i to w formie jak najbardziej kulturalnej. Staraj się nie bluzgać, bo osiągniesz skutek odwrotny od zamierzonego. Zwłaszcza, kiedy używasz bluzgów podczas wykładania swoich argumentów. Nikt nie zwróci uwagi na zasadność argumentacji a jedynie zareaguje na bluzgi: bądź skondensowaną repetą, bądź gwałtownymi emocjami (ja połączyłem te dwie metody w swojej replice), bądź zwróceniem Ci uwagi, że nie będzie odpowiadał na taką formę zarzutów. A sprawę ze swojej strony uważam za zamkniętą. Ten topic nie jest chęcią kontynuowania tej sprawy, tylko tematem zainspirowanym emocjami powstałymi w wyniku tej sprawy.
----
Obrazek
Mistrz Gimli powiada:
Cisza nie leży w naturze krasnoludów. Jednakże w lochach pełnych orków jest ona jak najbardziej wskazana.
Awatar użytkownika
Jakub Cieślak
Prefekt
Prefekt
 
Posty: 4010
Rejestracja: czw 12.12.2002 22:24
Lokalizacja: JózefOFF k. Otwocka

Postautor: Lechu » pt 21.11.2003 15:33

Przez ten blisko rok jak tu jestem, byłem świadkiem wielu kłótni. Powiem tylko jedno - wiekszość kończyła się skutkiem odwrotnym do zamierzonego.
Przyczyna jest prosta. Jesteśmy ograniczeni przez te Fprum. Przez pisanie. Taka forma komunikacji nie jest nawet w połowie tak dobra jak klasyczna rozmowa twarzą w twarz. Żadne ikonki, żadne obrazki, nie pomogą. Każdy ma inny charakter, inaczej reaguje na różne rzeczy - i nie wiem jakby się człowiek starał, nie zostanie w pełni zrozumiany, tak jakby tego chciał.
Pisanie to ciężka rzecz - kiedy się mówi, dochodzą do tego inne czynniki - mimika, gesty, tonacja głosu. Można mówić, wyjaśniać, pytać bez przeszkód. A tu? Niewłaściwe dobranie słów, które pozostają już w poście na stałe, złe użycie ikonki, nie taka konstrukcja zdania - i problem gotowy. Stąd właśnie "akcje" na Forum kończą się tak a nie inaczej. Każdy będzie chciał czego innego, rozumiał inaczej, inaczej się wypowiadał, a na koniec wyjdzie i tak źle.
To jest tak naprawdę dziwne, bo jest to tylko Forum - pisanie listów do ludzi z drugiego końca kraju, których zna się w wiekszości tylko z listów przez nich pisanych. A jednak przejmujemy się, wdajemy w kłótnie, przeżywamy każde zdanie.
Teraz pytanie - co jest lepsze. Czy pisanie jak mówi JC - spokojnie, z opanowaniem i zastanowieniem się, czy pisanie "na przypał", to co się myśli, i ciskanie "Wyślij" od razu po napisaniu ostatniego znaku. To już chyba zależy od osoby piszącej, ale nie zmienia faktu, że wymaga jednej rzeczy.
Kultury. Nawet jeśli ktoś pisze "na żywca", nie znaczy że kultura go nie obowiązuje. To jest chyba logiczne, jeśli rozmawia się z innymi ludźmi, czy IRL, czy na Forum.

PS testowanie to nie najlepszy patent. Kilka razy mało nie oberwałem po ryju ;)
My new Home:
Heroes Home
Obrazek
Awatar użytkownika
Lechu
Lord
Lord
 
Posty: 1638
Rejestracja: pt 06.12.2002 12:41
Lokalizacja: Guild Wars / Heroes Home

Postautor: Manwe » pt 21.11.2003 15:51

Hmm, kłutni nie widziałem, takze niebende wnikał w nic, kłutnie zawsze są, kazdy ma inne poglądy takze sprzeczki to normalna zecz, :) tak jak mowie kłutni nie widziałem inic niewiem, trzeba byc pozytywnie nastawionym i dązyć do porozumienia :)

Pozdrawiam :wink:
Awatar użytkownika
Manwe
Najemnik
Najemnik
 
Posty: 113
Rejestracja: pt 25.07.2003 13:29
Lokalizacja: t-Quetil

Postautor: Azirafal » pt 21.11.2003 16:45

Hmmm... Chyba za późno dojrzałem ten topic, bo już zdążyłem walnąć posta u Alga na ten temat, a nie chce mi się go tu wklejać... Najwyżej znowu rozpętam piekło ze Schizmem, jestem na to przygotowany. Mam celniejszą amunicję, bo na spokojnie :) I nie to, żebym był jakiś agresywny niewiadomo co. Ale jak ktoś mnie wkurza, to efekty tego widzieliście już nie raz (nie będę wymieniał wątków, wszyscy zainteresowani wiedzą...). Nie jestem najspokojniejszym człowiekiem i jak widzę, że ktoś obsmyrguje jednego z najpoważniejszych użytkowników tego forum, jakby był nie przymierzając Otorkiem, czy Sztickinem (bez obrazy, panowie ;) ), to mnie biała cholera bierze! I nieważne czy to Shizm, Chaon, grim, Ang, czy ktokolwiek inny. Po prostu taki ze mnie nerwowy człowiek :twisted:
If you don't stand for something you'll fall for anything.
Awatar użytkownika
Azirafal
Arcypryk
 
Posty: 1938
Rejestracja: wt 07.01.2003 15:33
Lokalizacja: Warszawa

Postautor: '//iedzmin » pt 21.11.2003 16:51

1. Skonczcie moralizatorkie posty - jestesmy tu aby sie rozerwac.
2. zalatwiajcie klutnie na priv
3. Otorek to moj przyjaciel wiec wara od niego ;)

Pozdro - zamknac ten topic :\
Obrazek
Awatar użytkownika
'//iedzmin
Pretorianin
Pretorianin
 
Posty: 694
Rejestracja: ndz 06.10.2002 9:44
Lokalizacja: Currahee

Postautor: Jakub Cieślak » pt 21.11.2003 16:53

Widzisz, Lechu, nie mówię, żeby okrutnie to testować na nieświadomych ofiarach. Niech przypadkowa osoba zostanie zaznajomiona z koncepcją myśli, którą chcesz zawrzeć w swojej wypowiedzi i niech potem przeczyta posta. Wtedy sama orzeknie jakby na niego zareagowała, gdyby miała do czynienia z samym tekstem. Ewentualnie bez wprowadzania jej niech zapozna się z treścią i niech wypowie się, jak ona to odbiera, a potem można to skonfrontować. I nie wpadajmy w skrajności- mówię jedynie o postach mających dla dyskusji jakieś emocjonalne znaczenie, bądź mających jakieś emocje wzbudzać.
Jak Shizm słusznie zauważył, Forum Katedry to nie chat. Nie ma obowiązku pisania na gorąco. Tu można spokojnie zastanowić się nad sensem naszej wypowiedzi, a nie pisać pod wpływem impulsu. Czasem tak robię. Piszę coś emocjonalnie bogatego, odchodzę od komputera. Wracam, czytam i na zimno kalkuluję, czy to jest to, co chciałem powiedzieć.
Czasem też piszę pod wpływem impulsu. Patrząc na mój dorobek- zdecydowanie lepiej wychodzą mi posty, przy których dwa razy pomyślałem, nim nacisnąłem "Wyślij".
Manwe, zgadza się, że trzeba być pozytywnie nastawionym, ale nie uniknie się emocji, nawet tych pozytywnych. Pamiętaj, że one z powodu ograniczeń tej formy przekazu informacji (jakim jest Forum Katedry) mogą być też źle odebrane.
Obrazek
Mistrz Gimli powiada:
Cisza nie leży w naturze krasnoludów. Jednakże w lochach pełnych orków jest ona jak najbardziej wskazana.
Awatar użytkownika
Jakub Cieślak
Prefekt
Prefekt
 
Posty: 4010
Rejestracja: czw 12.12.2002 22:24
Lokalizacja: JózefOFF k. Otwocka

Postautor: Lechu » pt 21.11.2003 17:16

Wiedzminie, czy raczej `//iedzminie, nikt w tym topiku nie chce się kłocić, chcemy tylko zastanowić się nad sensem kłótni i pisaniem postów. Dwa - na privie powinno się załatwiać rozne sprawy, ale nie wszystko się da, w tym problem. Trzy - nie widzę powodu żeby zamykać ten topik, przynajmniej narazie. Wystarczy że się rozumie o czym pisze JC, i do kłótni tu nie dojdzie.

JC - ja żartowałem z tym testowaniem, ale mi się tak zdarza, że np opowiadam komuś o sytuacji zaistniałej tutaj, a jeśli czasem ta osoba wypowie się co o tym myśli, tym lepiej, bo to pomaga w chłodniejszej ocenie sytuacji :D
Czasem ostrzej się posprzeczać, ale konstruktywnie też jest dobrze. Jakby wszyscy siedzeli wesoło i pozytywnie nastawieni, wątpie czy te forum było by miejscem do którego tak chętnie wpadam. Więź emocjonalna, po prostu jest wtedy silniejsza. Jest czas na rozrywkę, i czas na poważniejsze sprawy.
Ostatnio zmieniony pt 21.11.2003 17:17 przez Lechu, łącznie zmieniany 1 raz
My new Home:
Heroes Home
Obrazek
Awatar użytkownika
Lechu
Lord
Lord
 
Posty: 1638
Rejestracja: pt 06.12.2002 12:41
Lokalizacja: Guild Wars / Heroes Home

Postautor: Chaon » pt 21.11.2003 17:17

Przyznam że niezbyt mi się podoba to co napisałeś Jakubie - wypranie z emocji pachnie mi jakimś zmechanizowaniem, a tego nie lubię. Wystarczy że by zachować kulturę i wziąć nerwy w konserwy, nie trzeba dusić emocji, bo z nich mogą wyjść naprawdę piękne rzeczy (np. topic "Recenzje utworów których właśnie słuchacie" na forum muzyki). Nie wiem czy Ty traktujesz to forum jako jakąś formę suchej wymiany danych, ja nie bo jestem człowiekiem a nie komputerem i lubię emocje (oczywiście odpowiednie i w odpowiedniej formie), dlatego uważam że w swoim "apelu" popadłeś w zbyt dużą skrajność.
Pozdrawiam
Ostatnio zmieniony pt 21.11.2003 19:33 przez Chaon, łącznie zmieniany 1 raz
Czy nie czujesz całą swoją duszą jak staliśmy się niczym bogowie?
Awatar użytkownika
Chaon
Lord
Lord
 
Posty: 1065
Rejestracja: pn 16.12.2002 23:20
Lokalizacja: Szczecin

Postautor: Shizm » pt 21.11.2003 17:29

No to ja troche o swoich emocjach:
Po pierwzsze, to na codzien tez mi sie zdaza wnerwic i rzucac miesem. Ja pisze do forumowiczy, jak do kumpli i na kumpli tez mi zdaza wnerwic (a nawet wqrwic) i nie ma roznicy kto to jest. Takim jestem czlowiekiem i nic tego nie zmieni, jestem impulsywny i kropka.
To, ze zaczolem bluzgi sypac, to nie znaczy, ze was nie szanuje; to oznaka, ze spodziewalem sie uspokojenia sytuacji, ale nic z tego.
Pomyslcie troche o mnie, kupilem kompa, chcialem popisac, a tu takie posty sie spotyka (nie mowie, ze wszystkie), ze rece same od klawiatury odpycha.
Ja pisze tak jak mowie i nie mam zamiaru tego rowniez zmieniac, taki moj urok. Nie staram sie stac czlowiekiem (czytac forumowiczem), ktorego albo sie kocha, albo nienawidzi i innych tez tak nie postrzegam.

Pozdrawiam!!!!!!

Re Azi:
Nie poprawiaj moich hujow, bo ja uznaje, ze to slowo powinno sie pisac przy jak najmniejszym zuzyciu srodka piszacego (to zostalo mi z czasow jak po morach pisywalem sprejem). A jak juz poprawiasz to siebie popraw, bo twoj post tez ma pewne mankamenty i niedociagniecia.
A dream that will come true is not a real dream
Obrazek
Awatar użytkownika
Shizm
Pretorianin
Pretorianin
 
Posty: 939
Rejestracja: wt 12.11.2002 11:09
Lokalizacja: Guild Wars [MARS]

Postautor: Manwe » pt 21.11.2003 18:21

Otorek to takze moj przyjaciel, ciekawe kto zaczoł (pewnie Otek;) hiehie, na priv i wytłumaczyć sobie ładnie :>>

Jakub
ale nie uniknie się emocji, nawet tych pozytywnych.


prawda, ale trzeba starać sie kontrolować i nie postrzegać ludzi pochopnie :wink:

Pozdro
Awatar użytkownika
Manwe
Najemnik
Najemnik
 
Posty: 113
Rejestracja: pt 25.07.2003 13:29
Lokalizacja: t-Quetil

Postautor: Vampdey » pt 21.11.2003 18:54

Wątek IMO niepotrzeby. Kolejne biadolenie na poziom dyksusji, spamem i te takie a wszystko z powodu kłótni z Shizmem.
Jak dla mnie nie ma o czym dyskutować, pogodzić się ładnie (no, ang, daj na zgode :lol: ) a ty Algi mi nie wyjeżdzaj z urlopem od Katedry (przy okazji Twojego wątku, tam już nie chce mi sie pisac, a i nie ma po co) bo gdybym ja na wszystko tak reagował to mnie by tu nie było :P ;).
EOT
PS. Dawać moda offtopicowego! Brak kogoś kto by tu powiedział co trzeba w pewnych chwilach, to niekiedy konieczne. Admini oczywiście powiedzą, że nie, nie nie.... ale te wszystkie sytuacje IMO z tego sie właśnie biorą.
Obrazek
Awatar użytkownika
Vampdey
Katedralny Malkontent
 
Posty: 3946
Rejestracja: sob 16.11.2002 20:34
Lokalizacja: Bełchatów/Łódź

Postautor: Lechu » pt 21.11.2003 19:03

Raz - Vamp, który wątek na OT jest wogóle potrzebny?
Dwa - gdzie Ty tu widzisz biadolenie nad poziomem dyskusji czy spamem?
Trzy - topik jest w porządku, tylko jak widać niektórzy nie zrozumieli o co chodzi JC'emu i wybitnie chcą doprowadzić do jego (topika, nie JC) zamknięcia.
Cztery - dyskusja o modzie w Offtopikach jest tak stara jak te forum, i pojawiała się zawsze w takich chwilach. A że moda nie ma, to i takie chwile się zdarzają.

O! :P

PS Tylko kto by chciał te forum moderować, co? :twisted:
My new Home:
Heroes Home
Obrazek
Awatar użytkownika
Lechu
Lord
Lord
 
Posty: 1638
Rejestracja: pt 06.12.2002 12:41
Lokalizacja: Guild Wars / Heroes Home

Postautor: bejzkik » pt 21.11.2003 19:34

ej panowie o co chodzi?
dajcie no jakiegoś linka, poczytam, popatrzę

wiecie ostatnio nie dostaję powiadomien na maila i jestm trochę odcięty
a widzę że przegapiłem co nieco



no fakt forum to forum, po mordzie raczej trudno dać komuś
bejzkik
Lord
Lord
 
Posty: 1581
Rejestracja: sob 10.05.2003 11:27
Lokalizacja: sosnowiec/krakow

Re: Uczymy się wyrażać swoje emocje na Forum

Postautor: Hekate » sob 22.11.2003 8:21

Hm a ja się z panem Jakubem zgadzam. Odpowiedni przekaz to już połowa sukcesu. O opatrzne zrozumienie łatwo, więc czy nie lepiej przeczytać to co się napisało niż później tracić czas i nerwy na wyjaśnienia?

Pozdrawiam, ja.
Hekate
Lady
Lady
 
Posty: 208
Rejestracja: czw 06.11.2003 7:45

Postautor: Jakub Cieślak » pn 24.11.2003 13:12

Nie mówię by oczyszczać swoje posty całkowicie z emocji (czytajcie uważnie nim wchodzicie w polemikę). Mówię, a raczej radzę, by podchodzić to tych kwestii z ostrożnością i najlepiej sprawdzać, czy dany przekaz zostanie odpowiednio zinterpretowany pod względem emocjonalnym (a nie treściowym, bo tu już się inaczej nie da).
Nie widzę też w tej dyskusji biadolenia. A zaczęło się rzeczywiście od Shizma i powiem szczerze, że swój pierwszy post dedykowałem chęci porozumienia się z Shizmem. Jednak wątek jest tylko nawiązaniem do całej "aferki" (bo co tu dużo mówić, nie róbmy z igieł wideł). Ewentualnie można założyć osobny topic na problem, który Shizm nam chciał unaocznić. Jednak sama dyskusja na temat przekazów emocjonalnych jest uzasadniona.
Aha, dgyby ktoś miał jeszcze wątpliwości: wątek jest zainspirowany wymianą słów z Shizmem, ale nie jest jego bezpośrednią kontynuacją i nie należy go w ten sposób pod żadnym pozorem rozumieć!
Obrazek
Mistrz Gimli powiada:
Cisza nie leży w naturze krasnoludów. Jednakże w lochach pełnych orków jest ona jak najbardziej wskazana.
Awatar użytkownika
Jakub Cieślak
Prefekt
Prefekt
 
Posty: 4010
Rejestracja: czw 12.12.2002 22:24
Lokalizacja: JózefOFF k. Otwocka

Postautor: Louen » pn 24.11.2003 13:57

a tak od siebie dodam, że emocje w postach są wskazane i nie są niczym złym, tylko... jeśli nawet ktoś ma agresywny sposób "wyrażania swojego zdania" i musi w sposób radykalny nie zgodzić się ze swoim rozmówcą to niech atakuje tylko jego argumenty podpierając się swoimi, a niech nie pisze osobistych zniewag...
wzorem dla mnie są zimą misie...
Awatar użytkownika
Louen
Rycerz
Rycerz
 
Posty: 412
Rejestracja: wt 02.09.2003 9:28
Lokalizacja: Łódź

Postautor: Jakub Cieślak » wt 25.11.2003 14:57

I ja uważam, że emocji nie należy się wyzbywać. Jednak pamiętajmy, by emocje nie zwyciężyły nad zdrowym rozsądkiem i kulturą dyskusji.
Obrazek
Mistrz Gimli powiada:
Cisza nie leży w naturze krasnoludów. Jednakże w lochach pełnych orków jest ona jak najbardziej wskazana.
Awatar użytkownika
Jakub Cieślak
Prefekt
Prefekt
 
Posty: 4010
Rejestracja: czw 12.12.2002 22:24
Lokalizacja: JózefOFF k. Otwocka

Postautor: Chaon » czw 11.12.2003 11:28

Shizm kiedyś pisze:Pomyslcie troche o mnie, kupilem kompa, chcialem popisac, a tu takie posty sie spotyka (nie mowie, ze wszystkie), ze rece same od klawiatury odpycha.


I tak teraz jest ze mną. Gdy widzę te "posty +1" i jakże modne spamy, to mam ochotę przestać całkowicie zaglądać na to forum, co też od dzisiaj robię, bo o ile jakiś poziom trzymało, to go straciło. Nie będę rzucał mięsem, po prostu over and out.
Pozdrawiam
Czy nie czujesz całą swoją duszą jak staliśmy się niczym bogowie?
Awatar użytkownika
Chaon
Lord
Lord
 
Posty: 1065
Rejestracja: pn 16.12.2002 23:20
Lokalizacja: Szczecin

Postautor: bejzkik » czw 11.12.2003 11:32

no panienki zamiast sie obrażać do cholery panujcie nad swoimi myślami

takie to forum jakie poruszacie tematy
bejzkik
Lord
Lord
 
Posty: 1581
Rejestracja: sob 10.05.2003 11:27
Lokalizacja: sosnowiec/krakow


Wróć do Offtopicownia

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 25 gości